Coupon Affiliates for WooCommerce - en to it_IT translation catalogue (3198 entries)

en:  / Product
it_IT:  /Prodotto

en:  Fallback attempt also failed:
it_IT:  Anche il tentativo di ripiego è fallito:

en:  You can also view the <a href="%s">plugin documentation</a> for more information on all the plugins features.
it_IT:  Puoi anche visualizzare la documentazione del plug-in per ulteriori informazioni su tutte le funzionalità del <a href="%s">plug-in</a> .

en:  on each product sold,
it_IT:  su ogni prodotto venduto,

en:  on each sale referred,
it_IT:  su ciascuna vendita riferita,

en: " deleted successfully.
it_IT: " eliminato con successo.

en: "Account Number" Field Label
it_IT: Etichetta del campo "Numero di conto"

en: "Coupon Affiliate" User Role
it_IT: Ruolo utente "Coupon Affiliate"

en: "How did you hear about us?" Field
it_IT: "Come hai saputo di noi?" Campo

en: "How will you promote us?" Field
it_IT: "Come ci promuoverete?" Campo

en: "My Account" Menu Link
it_IT: Link al menu "Il mio account"

en: "Network" Tab Text
it_IT: Testo della scheda "Rete"

en: "Payee Name" Field Label
it_IT: Etichetta del campo "Nome beneficiario"

en: "Referral URL" Tab
it_IT: Scheda "URL di riferimento"

en: "Sort Code" Field Label
it_IT: Etichetta del campo "Sort Code"

en: "Sub-Affiliates" Tab Text
it_IT: Testo della scheda "Sub-affiliati"

en: "Website" Field
it_IT: Campo "Sito web"

en: % - Percentage Of Total Order
it_IT: % - Percentuale dell'ordine totale

en: % Change
it_IT: Variazione %

en: % on each sale referred,
it_IT: % su ogni vendita riferita,

en: %1$s sales | %2$s commission | %3$d referrals
it_IT: %1$s vendite | %2$s commissioni | %3$d segnalazioni

en: %d user has encrypted bank details that cannot be accessed without the encryption key. | %d users have encrypted bank details that cannot be accessed without the encryption key.
it_IT[0]: l'utente %d dispone di dati bancari criptati a cui non è possibile accedere senza la chiave di crittografia.
it_IT[1]: %d utenti hanno dati bancari criptati a cui non si può accedere senza la chiave di crittografia.

en: %d user has unencrypted bank details that will be encrypted automatically when accessed. | %d users have unencrypted bank details that will be encrypted automatically when accessed.
it_IT[0]: l'utente %d ha dati bancari non criptati che verranno criptati automaticamente al momento dell'accesso.
it_IT[1]: %d utenti hanno dati bancari non criptati che verranno criptati automaticamente al momento dell'accesso.

en: %s - Fixed Amount Per Order
it_IT: %s - Importo fisso per ordine

en: %s - Fixed Amount Per Product
it_IT: %s - Importo fisso per prodotto

en: %s Coupon
it_IT: buono %s

en: %s Coupons
it_IT: tagliandi %s

en: %s Groups
it_IT: %s Gruppi

en: %s Orders
it_IT: %s Ordini

en: %s Overview
it_IT: panoramica %s

en: %s Performance Bonuses
it_IT: %s Bonus di prestazione

en: %s Program Statistics
it_IT: %s Statistiche del programma

en: %s Registrations
it_IT: %s Registrazioni

en: %s User
it_IT: %s Utente

en: %s Users
it_IT: utenti %s

en: %s groups are used to assign %s to specific user roles, so you can then configure a variety of settings for that group.
it_IT: I gruppi di affiliati vengono utilizzati per assegnare gli affiliati a ruoli utente specifici, in modo da poter configurare una serie di impostazioni per quel gruppo.

en: (1) Add the shortcode [couponaffiliates] to a frontend page (click the button below to generate automatically).
it_IT: (1) Aggiungi lo shortcode [couponaffiliates] a una pagina di frontend (fai clic sul pulsante qui sotto per generarlo automaticamente).

en: (2) As an admin, you will see a full list of affiliate coupons and dashboard links on the
it_IT: (2) In qualità di amministratore, vedrai un elenco completo dei coupon di affiliazione e dei collegamenti alla dashboard sul

en: (2) As an admin, you will see a full list of dashboard URLs to share with affiliates on the
it_IT: (2) In qualità di amministratore, vedrai un elenco completo di URL della dashboard da condividere con gli affiliati sul

en: (3) You can assign/link users to coupons so they can access their coupons affiliate dashboard directly, without needing the unique link.
it_IT: (3) Puoi assegnare/collegare gli utenti ai coupon in modo che possano accedere direttamente alla dashboard di affiliazione dei loro coupon, senza bisogno del link univoco.

en: (4) Customise the plugin on the
it_IT: (4) Personalizza il plugin sul

en: (4) Customise the settings on this page below, and view the 'How To Use' tab for more help on getting started.
it_IT: (4) Personalizza le impostazioni in questa pagina di seguito e visualizza la scheda "Come usare" per ulteriori informazioni su come iniziare.

en: (5) To view our plugin setup guide
it_IT: (5) Per visualizzare la nostra guida alla configurazione del plug-in

en: (5) To view our step-by-step setup guide
it_IT: (5) Per visualizzare la nostra guida all'installazione passo passo

en: (Admin) Activity Log
it_IT: (Amministratore) Registro delle attività

en: (Admin) WooCommerce Orders "Affiliate Info" Sections
it_IT: (Amministratore) Sezioni "Informazioni sull'affiliato" degli ordini WooCommerce

en: (Custom discounts include negative fees, store credit, and discounts added by other plugins.)
it_IT: (Gli sconti personalizzati includono commissioni negative, credito del negozio e sconti aggiunti da altri plug-in.)

en: (Custom) 3rd Party Wallet Plugin Integrations
it_IT: (Personalizzato) Integrazioni del plug-in del portafoglio di terze parti

en: (ERROR) This page does not contain the shortcode:
it_IT: (ERRORE) Questa pagina non contiene lo shortcode:

en: (Free) Built-in Store Credit & Wallet System
it_IT: (Gratuito) Sistema integrato di credito e portafoglio in negozio

en: (If you are using a mail SMTP plugin, the from email may be overridden.)
it_IT: Se si utilizza un plug-in SMTP di posta, è possibile che l'indirizzo e-mail mittente e il nome vengano ignorati.

en: (If you are using a mail SMTP plugin, the from name may be overridden.)
it_IT: (Se si utilizza un plugin SMTP per la posta, il nome da può essere sovrascritto)

en: (If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
it_IT: (Se lasci deselezionata, rimane la stessa, nel caso in cui siano state guadagnate nuove commissioni da quando hai aperto questa pagina.)

en: (Integration)
it_IT: (Integrazione)

en: (MLA) Multi-Level Affiliates
it_IT: (MLA) Affiliati multilivello

en: (MLA) New Sub-Affiliate Referral
it_IT: (MLA) Nuovo Referral Sub-Affiliato

en: (Only applies to coupons that have an affiliate user assigned to them.)
it_IT: (Si applica solo ai coupon a cui è stato assegnato un utente affiliato.)

en: (PRO) Affiliate Email Reports
it_IT: (PRO) Rapporti e-mail di affiliazione

en: (PRO) Affiliate Landing Pages
it_IT: (PRO) Pagine di destinazione degli affiliati

en: (PRO) Affiliate Registration on Checkout
it_IT: (PRO) Registrazione dell'affiliato al momento del checkout

en: (PRO) Auto Affiliate Registration for New Users
it_IT: (PRO) Registrazione automatica dell'affiliato per i nuovi utenti

en: (PRO) Automated Conversion Rates
it_IT: (PRO) Tassi di conversione automatizzati

en: (PRO) Automatic Payouts
it_IT: (PRO) Pagamenti automatici

en: (PRO) Commission Tracking and Payouts
it_IT: (PRO) Monitoraggio delle commissioni e pagamenti

en: (PRO) Creatives
it_IT: (PRO) Creatività

en: (PRO) Custom Fields for Affiliate Registration
it_IT: (PRO) Campi personalizzati per la registrazione dell'affiliato

en: (PRO) Custom Tabs
it_IT: (PRO) Schede personalizzate

en: (PRO) Direct Link Tracking
it_IT: (PRO) Tracciamento dei collegamenti diretti

en: (PRO) Dynamic Coupon Generation
it_IT: (PRO) Generazione dinamica di coupon

en: (PRO) Export to Excel
it_IT: (PRO) Esporta in Excel

en: (PRO) Invoices
it_IT: (PRO) Fatture

en: (PRO) Lifetime Commission
it_IT: (PRO) Commissione a vita

en: (PRO) Line Graphs
it_IT: (PRO) Grafici a linee

en: (PRO) MLA – Auto-assign referred customers as an MLA sub-affiliate.
it_IT: (PRO) MLA: assegna automaticamente i clienti segnalati come sub-affiliati MLA.

en: (PRO) MLA – How to edit a user’s parents
it_IT: (PRO) MLA – Come modificare i genitori di un utente

en: (PRO) MLA – How to edit the MLA “unpaid commission” for a parent
it_IT: (PRO) MLA – Come modificare la "commissione non pagata" MLA per un genitore

en: (PRO) MLA – Make MLA Dashboard “Invite Only”
it_IT: (PRO) MLA - Rendi la dashboard MLA "Solo su invito"

en: (PRO) MLA – Make MLA invite links a normal referral link.
it_IT: (PRO) MLA - Rendi i link di invito MLA un normale link di riferimento.

en: (PRO) Monthly Summary Table
it_IT: (PRO) Tabella riepilogativa mensile

en: (PRO) Multi-Level Affiliates – Overview
it_IT: (PRO) Affiliati multilivello – Panoramica

en: (PRO) Multiple Template Coupons
it_IT: (PRO) Coupon con modelli multipli

en: (PRO) Payouts – How to Pay Affiliates
it_IT: (PRO) Pagamenti - Come pagare gli affiliati

en: (PRO) QR Code Generator for Referral URLs
it_IT: (PRO) Generatore di codici QR per URL di riferimento

en: (PRO) Referral URL Campaigns
it_IT: (PRO) Campagne URL di riferimento

en: (PRO) Scheduled Payout Requests
it_IT: (PRO) Richieste di pagamento programmate

en: (PRO) Short URL Generator for Referral URLs
it_IT: (PRO) Generatore di URL brevi per URL di riferimento

en: (PRO) Social Sharing for Referral URLs
it_IT: (PRO) Condivisione sui social per gli URL di riferimento

en: (PRO) Statements
it_IT: (PRO) Dichiarazioni

en: (PRO) Store Credit Payouts – Integrations
it_IT: (PRO) Pagamenti di crediti in negozio - Integrazioni

en: (PRO) User Registrations as Lifetime Referral
it_IT: (PRO) Registrazioni degli utenti come referral a vita

en: (PRO) User-Role Specific Payout Methods
it_IT: (PRO) Metodi di pagamento specifici per il ruolo utente

en: (Recommended)
it_IT: (Consigliato)

en: (Required)
it_IT: (Obbligatorio)

en: (The page that has the [couponaffiliates-mla] shortcode on.)
it_IT: (La pagina che ha lo shortcode [couponaffiliates-mla] attivo.)

en: (The page that has the [couponaffiliates-register] shortcode on.)
it_IT: (La pagina che contiene lo shortcode [couponaffiliates-register].)

en: (The page that has the [couponaffiliates] shortcode on.)
it_IT: (La pagina che contiene lo shortcode [couponaffiliates].)

en: (This is saved as meta data "wcusage_currency_conversion" for the order.)
it_IT: (Questo viene salvato come metadati "wcusage_currency_conversion" per l'ordine.)

en: (Unknown)
it_IT: (Sconosciuto)

en: *You can select multiple statuses if you create more additional custom order statuses. Currently one 1 is available.
it_IT: *È possibile selezionare più stati se si creano più stati dell'ordine personalizzati aggiuntivi. Attualmente è disponibile un 1.

en: - Currently with this option enabled, if multiple affiliate coupons are applied with different custom commission rates, it will apply the commission rate for the first coupon to all affiliate coupons.
it_IT: - Attualmente, con questa opzione attivata, se vengono applicati più coupon di affiliazione con tassi di commissione personalizzati diversi, verrà applicato il tasso di commissione del primo coupon a tutti i coupon di affiliazione.

en: - Default -
it_IT: -Default-

en: - Disabled -
it_IT: -Disabile-

en: - MLA commission will also only apply to the first affiliate coupon.
it_IT: - Inoltre, la commissione MLA si applica solo al primo coupon di affiliazione.

en: - No Campaign -
it_IT: - Nessuna campagna -

en: . It may have already progressed too far in the payment process.
it_IT: . Potrebbe essere già troppo avanti nel processo di pagamento.

en: . Please check your Wise account.
it_IT: . Controllare il proprio account Wise.

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more about referral URLs.</a>
it_IT: <a href="%s" target="_blank">Scopri di più sugli URL di riferimento.</a>

en: <strong>Check this to confirm you would like to update the "Unpaid Commission" and "Pending Payments" to the above.</strong><br/>(If you leave unchecked it stays the same, incase any new commission was earned since you opened this page.)
it_IT: <strong>Seleziona questa opzione per confermare che desideri aggiornare le "Commissioni non pagate" e i "Pagamenti in sospeso" a quanto sopra.</strong><br/>(Se lasci deselezionata, rimane la stessa, nel caso in cui siano state guadagnate nuove commissioni da quando hai aperto questa pagina.)

en: A custom "manual" payment method of your choice.
it_IT: Un metodo di pagamento "manuale" personalizzato a tua scelta.

en: A direct bank transfer payment method (paid manually).
it_IT: Un metodo di pagamento tramite bonifico bancario diretto (pagato manualmente).

en: A fixed amount earned for sub-affiliate referrals
it_IT: Un importo fisso guadagnato per i referral dei sub-affiliati

en: A login form will be displayed on the affiliate dashboard for users to login to their account, and directly access their dashboard without needing to use the unique link.
it_IT: Sulla dashboard di affiliazione verrà visualizzato un modulo di accesso per consentire agli utenti di accedere al proprio account e accedere direttamente alla propria dashboard senza dover utilizzare il link univoco.

en: A new "Bonuses" tab will be shown in the affiliate dashboard displaying all the available bonuses, and their current progress towards achieving it.
it_IT: Una nuova scheda "Bonus" verrà mostrata nella dashboard di affiliazione che mostra tutti i bonus disponibili e i loro attuali progressi verso il loro raggiungimento.

en: A new "creatives" tab will be shown in the affiliate dashboard displaying these creatives, including a HTML code for them to copy and paste, to show the banner on their own site (with the referral link).
it_IT: Nella dashboard di affiliazione verrà visualizzata una nuova scheda "creatività" che mostra queste creatività, incluso un codice HTML da copiare e incollare, per mostrare il banner sul proprio sito (con il link di riferimento).

en: A payout request will only be requested automatically if:
it_IT: Una richiesta di pagamento verrà richiesta automaticamente solo se:

en: A shortlink will only be created once for the same URL. A shortlink can also only be created if the URL is pointing to this website
it_IT: Un collegamento breve verrà creato una sola volta per lo stesso URL. Inoltre, è possibile creare uno shortlink solo se l'URL punta a questo sito web

en: A user has not yet been assigned to this coupon.
it_IT: A questo coupon non è ancora stato assegnato un utente.

en: A user has not yet been assigned to this coupon. (This message is only visible to admins.)
it_IT: A questo coupon non è ancora stato assegnato un utente. Questo messaggio è visibile solo agli amministratori.

en: ADD NEW BONUS
it_IT: AGGIUNGI UN NUOVO BONUS

en: ADD NEW CREATIVE
it_IT: AGGIUNTA DI NUOVE CREATIVITÀ

en: ADD NEW DYNAMIC CREATIVE
it_IT: AGGIUNTA DI NUOVE CREATIVITÀ DINAMICHE

en: AES-256-CBC encryption with key stored outside database (in wp-config.php)
it_IT: Crittografia AES-256-CBC. Memorizzato al di fuori del database (in wp-config.php).

en: AJAX request failed.
it_IT: Richiesta AJAX fallita.

en: API Key
it_IT: Chiave API

en: APILayer API Key
it_IT: Chiave API APILayer

en: Ability automatically collect the latest conversion rates for currencies, and update them automatically in the multi-currency settings.
it_IT: Ability raccoglie automaticamente gli ultimi tassi di conversione per le valute e li aggiorna automaticamente nelle impostazioni multivaluta.

en: Ability to link a landing page to an affiliate coupon, which will then work the same as a referral URL.
it_IT: Possibilità di collegare una pagina di destinazione a un coupon di affiliazione, che funzionerà quindi come un URL di riferimento.

en: Ability to link a landing page to an affiliate coupon, which will then work the same as a referral URL. It is also possible to automatically generate pages.
it_IT: Possibilità di collegare una pagina di destinazione a un coupon di affiliazione, che funzionerà quindi allo stesso modo di un URL di riferimento. È anche possibile generare automaticamente le pagine.

en: Accept
it_IT: Accettare

en: Accept Application
it_IT: Accetta l'applicazione

en: Accept and decline affiliate registrations submitted via the affiliate registration form.
it_IT: Accetta e rifiuta le registrazioni di affiliazione inviate tramite il modulo di registrazione di affiliazione.

en: Accept or decline direct link tracking domains for affiliates.
it_IT: Accetta o rifiuta i domini di tracciamento dei link diretti per gli affiliati.

en: Accept selected
it_IT: Accettare il selezionato

en: Acceptance Field
it_IT: Campo di accettazione

en: Accepted
it_IT: Accettato

en: Accepted Affiliate User Role
it_IT: Ruolo utente affiliato accettato

en: Access denied.
it_IT: Accesso negato.

en: Access to unlimited date range, export to excel, and date comparison features on the admin reports.
it_IT: Accesso a intervalli di date illimitati, esportazione in Excel e funzionalità di confronto delle date nei report di amministrazione.

en: Account Details
it_IT: Dettagli dell'account

en: Account Email
it_IT: E-mail dell'account

en: Account Holder Name
it_IT: Nome del titolare del conto

en: Account Holder Name is too long (maximum 100 characters).
it_IT: Il nome del titolare del conto è troppo lungo (massimo 100 caratteri).

en: Account Name
it_IT: Nome del conto

en: Account Number
it_IT: Numero di conto

en: Account Number is required for international transfers
it_IT: Il numero di conto è necessario per i trasferimenti internazionali

en: Account Number is required when using SWIFT code.
it_IT: Il numero di conto è necessario quando si utilizza il codice SWIFT.

en: Account Number too short for international transfers (minimum 4 characters, provided: %d)
it_IT: Numero di conto troppo corto per i trasferimenti internazionali (minimo 4 caratteri, fornito: %d)

en: Account Type
it_IT: Tipo di conto

en: Account Type:
it_IT: Tipo di conto:

en: Account Verified
it_IT: Account verificato

en: Action
it_IT: Azione

en: Action (Bonuses / Rewards)
it_IT: Azione (Bonus / Ricompense)

en: Action Required:
it_IT: Azione richiesta:

en: Actions
it_IT: Azioni

en: Active
it_IT: Attivo

en: ActiveCampaign
it_IT: Campagna attiva

en: Activity
it_IT: Attività

en: Activity Log
it_IT: Registro delle attività

en: Add
it_IT: Aggiungere

en: Add Affiliate Coupon
it_IT: Aggiungi coupon di affiliazione

en: Add Coupon
it_IT: Aggiungi Coupon

en: Add Domain
it_IT: Aggiungi dominio

en: Add Group / Role
it_IT: Aggiungi gruppo/ruolo

en: Add New
it_IT: Aggiungi nuovo

en: Add New %s
it_IT: Aggiungi nuovo %s

en: Add New %s Group
it_IT: Aggiungi nuovo gruppo %s

en: Add New Bonus
it_IT: Aggiungi un nuovo bonus

en: Add New Coupon
it_IT: Aggiungi un nuovo coupon

en: Add New Coupon +
it_IT: Aggiungi un nuovo coupon +

en: Add New Coupon for Affiliate
it_IT: Aggiungi un nuovo coupon per l'Affiliato

en: Add New Creative
it_IT: Aggiungi nuova creatività

en: Add New Domain
it_IT: Aggiungi nuovo dominio

en: Add New Domain:
it_IT: Aggiungi nuovo dominio:

en: Add New Field
it_IT: Aggiungi nuovo campo

en: Add New Order
it_IT: Aggiungi un nuovo ordine

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to automatically generate a QR code for their referral link.
it_IT: Aggiungi un pulsante alla scheda URL di riferimento, per consentire agli utenti affiliati di generare automaticamente un codice QR per il loro link di riferimento.

en: Add a button to the referral URL tab, to allow affiliate users to generate a short URL for their referral link automatically.
it_IT: Aggiungi un pulsante alla scheda URL di riferimento, per consentire agli utenti affiliati di generare automaticamente un URL breve per il loro link di riferimento.

en: Add a coupon to this order for tracking. Since the order is already %s, the coupon will be added with a zero discount.
it_IT: Aggiungi un coupon a questo ordine per il tracciamento. Poiché l'ordine è già %s, il coupon verrà aggiunto con uno sconto pari a zero.

en: Add a referrer coupon to this order
it_IT: Aggiungi un coupon di riferimento a questo ordine

en: Add a square logo image in the center of generated QR codes.
it_IT: Aggiungete un'immagine quadrata del logo al centro dei codici QR generati.

en: Add an "Affiliate" menu link to the "My Account" page.
it_IT: Aggiungi un link al menu "Affiliato" alla pagina "Il mio account".

en: Add custom text that will appear at the top of each tab (below the section title).
it_IT: Aggiungere un testo personalizzato che apparirà nella parte superiore di ogni scheda (sotto il titolo della sezione).

en: Add social sharing buttons to the referral URL tab, so affiliates can instantly share their generated referral link.
it_IT: Aggiungi pulsanti di condivisione social alla scheda dell'URL di riferimento, in modo che gli affiliati possano condividere istantaneamente il link di riferimento generato.

en: Add subscriber to list:
it_IT: Aggiungi iscritto all'elenco:

en: Add to Blacklist
it_IT: Aggiungi alla lista nera

en: Add your first %s
it_IT: Aggiungere il primo %s

en: Additional Email Addresses
it_IT: Indirizzi e-mail aggiuntivi

en: Additional Email Addresses: (Separate with Comma)
it_IT: Indirizzi e-mail aggiuntivi: (separati con virgola)

en: Additional email addresses to send the affiliate email notifications. Separate each email with a comma.
it_IT: Indirizzi e-mail aggiuntivi per inviare notifiche e-mail all'affiliato. Separa ogni email con una virgola.

en: Address
it_IT: Indirizzo

en: Address Information
it_IT: Informazioni sull'indirizzo

en: Address Line 1
it_IT: Indirizzo Riga 1

en: Address Line 2
it_IT: Indirizzo Riga 2

en: Address Line 3
it_IT: Indirizzo Riga 3

en: Address Line 3 (City/State/ZIP)
it_IT: Indirizzo Riga 3 (Città/Stato/CAP)

en: Adds an unsubscribe link at the bottom of each newsletter. Required for user control and recommended for compliance.
it_IT: Aggiunge un link di annullamento dell'iscrizione in fondo a ogni newsletter. Richiesto per il controllo degli utenti e consigliato per la conformità.

en: Admin Permissions
it_IT: Autorizzazioni di amministratore

en: Admin Quicklinks
it_IT: Collegamenti rapidi per l'amministratore

en: Admin Reports
it_IT: Rapporti per amministratori

en: Admin Tools
it_IT: Strumenti di amministrazione

en: Admin notice: Please enable your preferred payout methods in the plugin settings, under the "Payouts" tab.
it_IT: Avviso per l'amministratore: Abilita i tuoi metodi di pagamento preferiti nelle impostazioni del plug-in, nella scheda "Pagamenti".

en: Admin notice: The 'template coupon code' can not be applied to any cart.
it_IT: Avviso per l'amministratore: Il "codice coupon modello" non può essere applicato a nessun carrello.

en: Admin – Assign affiliate users to coupons
it_IT: Admin - Assegna gli utenti affiliati ai coupon

en: Admin – List of all ‘Affiliate Dashboard’ Links
it_IT: Admin - Elenco di tutti i link "Affiliate Dashboard"

en: Administrator
it_IT: Amministratore

en: Advanced Admin Reports
it_IT: Rapporti di amministrazione avanzati

en: Advanced CAPTCHA Spam Protection
it_IT: Protezione avanzata dallo spam CAPTCHA

en: Advanced Calculation Settings
it_IT: Impostazioni di calcolo avanzate

en: Advanced Orders Settings
it_IT: Impostazioni avanzate degli ordini

en: Advanced Registration Features
it_IT: Funzionalità di registrazione avanzate

en: Advanced: Enable multiple order statuses.
it_IT: Avanzate: abilita più stati dell'ordine.

en: Affiiliate Info not available.
it_IT: Affiiliate Info non disponibile.

en: Affiliate
it_IT: Affiliare

en: Affiliate Account Login Details
it_IT: Dettagli di accesso all'account affiliato

en: Affiliate Application Accepted
it_IT: Richiesta di affiliazione accettata

en: Affiliate Application Accepted!
it_IT: Richiesta di affiliazione accettata!

en: Affiliate Application Declined
it_IT: Richiesta di affiliazione rifiutata

en: Affiliate Application Submitted
it_IT: Domanda di affiliazione inviata

en: Affiliate Application declined
it_IT: Domanda di affiliazione rifiutata

en: Affiliate Commission
it_IT: Commissione di affiliazione

en: Affiliate Dashboard
it_IT: Dashboard di affiliazione

en: Affiliate Dashboard - Header
it_IT: Dashboard di affiliazione - Intestazione

en: Affiliate Dashboard - Login Form
it_IT: Dashboard di affiliazione - Modulo di accesso

en: Affiliate Dashboard - Payouts
it_IT: Dashboard di affiliazione - Pagamenti

en: Affiliate Dashboard - Privacy
it_IT: Dashboard di affiliazione - Privacy

en: Affiliate Dashboard - Profile
it_IT: Dashboard Affiliato - Profilo

en: Affiliate Dashboard - User Access
it_IT: Dashboard di affiliazione - Accesso utente

en: Affiliate Dashboard Customisation
it_IT: Personalizzazione della dashboard di affiliazione

en: Affiliate Dashboard Page
it_IT: Pagina del cruscotto dell'affiliato

en: Affiliate Dashboard Page (ID):
it_IT: Pagina della dashboard di affiliazione (ID):

en: Affiliate Dashboard Page:
it_IT: Pagina della dashboard di affiliazione:

en: Affiliate Dashboard Statistics
it_IT: Statistiche della dashboard di affiliazione

en: Affiliate Dashboard Tabs
it_IT: Schede della dashboard di affiliazione

en: Affiliate Dashboard URLs
it_IT: URL della dashboard di affiliazione

en: Affiliate Email Newsletter
it_IT: Newsletter via e-mail per gli affiliati

en: Affiliate Email Newsletters
it_IT: Newsletter via e-mail per gli affiliati

en: Affiliate Email Reports
it_IT: Rapporti e-mail di affiliazione

en: Affiliate Fraud Prevention Features
it_IT: Funzionalità di prevenzione delle frodi di affiliazione

en: Affiliate Group
it_IT: Gruppo di affiliazione

en: Affiliate Groups
it_IT: Gruppi di affiliazione

en: Affiliate Information
it_IT: Informazioni sull'affiliato

en: Affiliate Landing Pages
it_IT: Pagine di destinazione degli affiliati

en: Affiliate Landing Pages (Referrals)
it_IT: Landing page di affiliazione (referral)

en: Affiliate Login Form
it_IT: Modulo di accesso affiliato

en: Affiliate Performance Tips for This Month
it_IT: Suggerimenti sulle prestazioni degli affiliati per questo mese

en: Affiliate Portal
it_IT: Portale di affiliazione

en: Affiliate Portal Logo
it_IT: Logo del portale di affiliazione

en: Affiliate Portal URL:
it_IT: URL del portale di affiliazione:

en: Affiliate Program - Signup Promo Page Generator
it_IT: Programma di affiliazione - Generatore di pagine promozionali di iscrizione

en: Affiliate Program Invitation
it_IT: Invito al programma di affiliazione

en: Affiliate Program page has been updated successfully.
it_IT: La pagina del programma di affiliazione è stata aggiornata con successo.

en: Affiliate Referrer Coupon
it_IT: Coupon Affiliato Referrer

en: Affiliate Registration
it_IT: Registrazione dell'affiliato

en: Affiliate Registration Emails
it_IT: E-mail di registrazione dell'affiliato

en: Affiliate Registration System
it_IT: Sistema di registrazione degli affiliati

en: Affiliate Registration – Overview
it_IT: Registrazione dell'affiliato – Panoramica

en: Affiliate Registrations
it_IT: Registrazioni di affiliazione

en: Affiliate Reports Settings
it_IT: Impostazioni dei rapporti di affiliazione

en: Affiliate User
it_IT: Utente affiliato

en: Affiliate Username
it_IT: Nome utente affiliato

en: Affiliate commission
it_IT: Commissione di affiliazione

en: Affiliate dashboard page
it_IT: Pagina della dashboard di affiliazione

en: Affiliate dashboard page created.
it_IT: Creazione della pagina del cruscotto degli affiliati.

en: Affiliate display name
it_IT: Nome visualizzato dell'affiliato

en: Affiliate email address
it_IT: Indirizzo e-mail dell'affiliato

en: Affiliate registration page
it_IT: Pagina di registrazione dell'affiliato

en: Affiliate registration page created.
it_IT: Creazione della pagina di registrazione degli affiliati.

en: Affiliate registration will allow your users to easily register to become affiliate, and automatically create an affiliate coupon for them.
it_IT: La registrazione dell'affiliato consentirà ai tuoi utenti di registrarsi facilmente per diventare affiliato e creare automaticamente un coupon di affiliazione per loro.

en: Affiliate stats will be automatically refreshed when changing these statuses.
it_IT: Le statistiche dell'affiliato verranno aggiornate automaticamente quando si modificano questi stati.

en: Affiliate store credit available
it_IT: Credito per il negozio affiliato disponibile

en: Affiliate user not found
it_IT: Utente affiliato non trovato

en: Affiliate users will then just need to visit this page to see their affiliate dashboard.
it_IT: Gli utenti affiliati dovranno quindi solo visitare questa pagina per vedere la loro dashboard di affiliazione.

en: Affiliates
it_IT: Affiliati

en: Affiliates Coupons
it_IT: Coupon per gli affiliati

en: Affiliates can link directly to your website via their website without needing an affiliate link.
it_IT: Gli affiliati possono collegarsi direttamente al tuo sito Web tramite il loro sito Web senza bisogno di un collegamento di affiliazione.

en: Affiliates can request payouts for coupons they are assigned to in the "Payouts" tab on the coupon affiliate dashboard page.
it_IT: Gli affiliati possono richiedere pagamenti per i coupon a cui sono assegnati nella scheda "Pagamenti" nella pagina della dashboard di affiliazione dei coupon.

en: Affiliates can select a payment method, then request and track payouts for unpaid commission, if they meet the threshold.
it_IT: Gli affiliati possono selezionare un metodo di pagamento, quindi richiedere e monitorare i pagamenti per le commissioni non pagate, se raggiungono la soglia.

en: Align:
it_IT: Allineare:

en: All
it_IT: Tutto

en: All Bonuses
it_IT: Tutti i bonus

en: All Campaigns
it_IT: Tutte le campagne

en: All Categories
it_IT: Tutte le categorie

en: All Existing & New Customers
it_IT: Tutti i clienti esistenti e nuovi

en: All Future Pro Features
it_IT: Tutte le funzionalità di Future Pro

en: All Groups & Roles
it_IT: Tutti i gruppi e i ruoli

en: All Methods
it_IT: Tutti i metodi

en: All Roles
it_IT: Tutti i ruoli

en: All Roles & Groups
it_IT: Tutti i ruoli e i gruppi

en: All Users
it_IT: Tutti gli utenti

en: All numeric monetary values use store currency formatting if available. Leaderboard only renders if data exists.
it_IT: Tutti i valori monetari numerici utilizzano la formattazione della valuta del negozio, se disponibile. La classifica viene visualizzata solo se i dati esistono.

en: All payouts are deducted from your store's base currency balance. Wise handles currency conversion automatically at their competitive exchange rates. You will see the exact conversion rate and fees before each transfer is processed.
it_IT: Tutti i pagamenti vengono detratti dal saldo in valuta base del vostro negozio. Wise gestisce automaticamente la conversione della valuta ai suoi tassi di cambio competitivi. Prima dell'elaborazione di ogni bonifico, potrete visualizzare l'esatto tasso di conversione e le commissioni.

en: All registered affiliates will be automatically included in your newsletter campaigns.
it_IT: Tutti gli affiliati registrati saranno automaticamente inclusi nelle vostre campagne di newsletter.

en: All-Time
it_IT: Di tutti i tempi

en: All-time
it_IT: Di tutti i tempi

en: Allow admin accounts to view payouts tab (and request payouts) for all coupons.
it_IT: Consenti agli account amministratore di visualizzare la scheda dei pagamenti (e richiedere i pagamenti) per tutti i coupon.

en: Allow administrator users to fill out the registration form for new users.
it_IT: Consenti agli utenti amministratori di compilare il modulo di registrazione per i nuovi utenti.

en: Allow affiliate user to apply their own coupon code at cart / checkout.
it_IT: Consenti all'utente affiliato di applicare il proprio codice coupon al momento del carrello / checkout.

en: Allow affiliates to enter a custom payout amount.
it_IT: Consenti agli affiliati di inserire un importo di pagamento personalizzato.

en: Allow affiliates to upload their invoice when requesting a payout for their unpaid commission.
it_IT: Consenti agli affiliati di caricare la loro fattura quando richiedono un pagamento per la loro commissione non pagata.

en: Allow logged out users to register as an affiliate.
it_IT: Consenti agli utenti disconnessi di registrarsi come affiliato.

en: Allow multiple affiliate coupons to be used in the same order.
it_IT: Consenti l'utilizzo di più coupon di affiliazione nello stesso ordine.

en: Allow the affiliate to upload an invoice (PDF file) when requesting a payout.
it_IT: Consenti all'affiliato di caricare una fattura (file PDF) quando richiede un pagamento.

en: Allow your affiliates to create referral "campaigns" and then create custom URLs to track clicks/conversions per campaign.
it_IT: Consenti ai tuoi affiliati di creare "campagne" di referral e quindi crea URL personalizzati per monitorare i clic/conversioni per campagna.

en: Allow your affiliates to request commission payouts as "Store Credit" which they can use towards purchases in your store at checkout.
it_IT: Consenti ai tuoi affiliati di richiedere il pagamento delle commissioni come "Credito del negozio" che possono utilizzare per gli acquisti nel tuo negozio al momento del pagamento.

en: Allow your affiliates to request commission payouts via Wise Bank Transfer.
it_IT: Consentite ai vostri affiliati di richiedere il pagamento delle commissioni tramite Wise Bank Transfer.

en: Allows you to set custom commission rates per user role. This will replace the settings set above, if it is set.
it_IT: Consente di impostare tassi di commissione personalizzati per ruolo utente. Questo sostituirà le impostazioni impostate sopra, se sono impostate.

en: All‑time total commission earned
it_IT: Totale commissioni guadagnate di tutti i tempi

en: All‑time total order value attributed (minus discounts if tracked)
it_IT: Valore totale dell'ordine attribuito per tutto il tempo (meno gli sconti se tracciati)

en: All‑time total referrals (uses coupon usage count)
it_IT: Totale referral di tutti i tempi (utilizza il conteggio dell'utilizzo dei coupon)

en: Also block MANUAL use of affiliate coupons, if referred by a blocked domain.
it_IT: Blocca anche l'uso MANUALE dei coupon di affiliazione, se indirizzati da un dominio bloccato.

en: Alt Text:
it_IT: Testo alternativo:

en: Alternatively, enable the option below to disable this field and generate a specific code automatically via a merge tag template.
it_IT: In alternativa, abilita l'opzione sottostante per disabilitare questo campo e generare automaticamente un codice specifico tramite un modello di merge tag.

en: Alternatively, you can add the %s shortcode to a new page, then select the page from the dropdown below.
it_IT: In alternativa, è possibile aggiungere il codice breve %s a una nuova pagina, quindi selezionare la pagina dal menu a tendina sottostante.

en: Alternatively, you can allow affiliates to register as an affiliate. When accepted, this will then automatically create the coupon and assign them to it.
it_IT: In alternativa, puoi consentire agli affiliati di registrarsi come affiliati. Una volta accettato, questo creerà automaticamente il coupon e li assegnerà ad esso.

en: Always Enabled
it_IT: Sempre abilitato

en: Amount
it_IT: Importo

en: Amount of orders to show on the affiliate dashboard by default.
it_IT: Quantità di ordini da mostrare sulla dashboard di affiliazione per impostazione predefinita.

en: An active affiliate is any user with at least one coupon assigned to them, and not unsubscribed from newsletter emails.
it_IT: Un affiliato attivo è un utente a cui è stato assegnato almeno un coupon e che non si è cancellato dalle e-mail della newsletter.

en: An error occurred when attempting to reverse the Stripe payment.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di annullare il pagamento Stripe.

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di inviare il pagamento Stripe.

en: An error occurred when attempting to send the Stripe payment. Please check your Stripe account.
it_IT: Si è verificato un errore durante il tentativo di inviare il pagamento Stripe. Controlla il tuo account Stripe.

en: An error occurred while generating URL.
it_IT: Si è verificato un errore durante la generazione dell'URL.

en: An error occurred while getting coupon code.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'ottenimento del codice coupon.

en: An error occurred while getting coupon description.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'acquisizione della descrizione del coupon.

en: An error occurred while getting dashboard URL.
it_IT: Si è verificato un errore durante l'ottenimento dell'URL del cruscotto.

en: An error occurred while loading content.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento del contenuto.

en: An error occurred while loading creatives.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento dei creativi.

en: An error occurred while loading custom tab 1.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento della scheda personalizzata 1.

en: An error occurred while loading custom tab 2.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento della scheda personalizzata 2.

en: An error occurred while loading links.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento dei link.

en: An error occurred while loading payouts.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento dei pagamenti.

en: An error occurred while loading referrals.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento dei referral.

en: An error occurred while loading statistics.
it_IT: Si è verificato un errore durante il caricamento delle statistiche.

en: Applies to all text in the Affiliate Portal. Fonts available from the <a href="%s" target="_blank">WordPress Font Library</a>.
it_IT: Si applica a tutto il testo del Portale affiliati. Font disponibili nella <a href="%s" target="_blank">WordPress Font Library</a>.

en: Apply
it_IT: Applicare

en: Apply %s credit to this order.
it_IT: Applica %s credit a questo ordine.

en: Apply restrictions on when affiliate coupons can be used to help prevent affiliate fraud.
it_IT: Applica restrizioni su quando i coupon di affiliazione possono essere utilizzati per aiutare a prevenire le frodi di affiliazione.

en: Are shipping costs excluded from stats and calculations?
it_IT: Le spese di spedizione sono escluse dalle statistiche e dai calcoli?

en: Are you sure you want to cancel this Wise Bank Transfer payout? This will also attempt to cancel the transfer in your Wise account if it has been created and return the commission to unpaid balance.
it_IT: Siete sicuri di voler annullare il pagamento di questo bonifico bancario Wise? In questo modo si cercherà anche di annullare il bonifico nel conto Wise, se è stato creato, e di riportare la commissione al saldo non pagato.

en: Are you sure you want to delete all these registration entries?
it_IT: È sicuro di voler eliminare tutte queste voci di registrazione?

en: Are you sure you want to delete the
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare il file

en: Are you sure you want to delete the selected coupons AND their assigned affiliate users? This will also delete all coupons belonging to those users and permanently remove their user accounts.
it_IT: Siete sicuri di voler eliminare i coupon selezionati E gli utenti affiliati ad essi assegnati? In questo modo si eliminano anche tutti i coupon appartenenti a tali utenti e si rimuovono definitivamente i loro account utente.

en: Are you sure you want to delete the selected coupons?
it_IT: Siete sicuri di voler eliminare i coupon selezionati?

en: Are you sure you want to delete this coupon?
it_IT: Sei sicuro di voler eliminare questo coupon?

en: Are you sure you want to delete this role?
it_IT: Si è certi di voler eliminare questo ruolo?

en: Are you sure you want to refresh all this coupons affiliate dashboard data? The next time you visit the affiliate dashboard, it may take significantly longer to load (first visit).
it_IT: Sei sicuro di voler aggiornare tutti i dati della dashboard di affiliazione di questi coupon? La prossima volta che visiti la dashboard dell'affiliato, il caricamento potrebbe richiedere molto più tempo (prima visita).

en: Are you sure you want to refresh the affiliate stats for this order? This will delete the current referral stats/commission and recalculate them.
it_IT: Sei sicuro di voler aggiornare le statistiche di affiliazione per questo ordine? In questo modo verranno eliminate le statistiche/commissioni di referral correnti e ricalcolate.

en: Are you sure you want to remove this coupon from the order?
it_IT: Sei sicuro di voler rimuovere questo coupon dall'ordine?

en: Are you sure you want to unassign the selected affiliates from these coupons? This will remove the affiliate assignment but will NOT delete coupons or users.
it_IT: Siete sicuri di voler disassegnare gli affiliati selezionati da questi coupon? Questa operazione rimuoverà l'assegnazione dell'affiliato ma NON eliminerà i coupon o gli utenti.

en: As an admin, you can also manually add new affiliate registrations easily in the "Registrations" admin page, via the "Create New Registration" button.
it_IT: In qualità di amministratore, puoi anche aggiungere manualmente nuove registrazioni di affiliazione facilmente nella pagina di amministrazione "Registrazioni", tramite il pulsante "Crea nuova registrazione".

en: As an admin, you can then easily download/view the invoice in the admin "Payouts" list, found under a new "Files" column, before completing the payout.
it_IT: In qualità di amministratore, puoi quindi scaricare/visualizzare facilmente la fattura nell'elenco "Pagamenti" dell'amministratore, che si trova in una nuova colonna "File", prima di completare il pagamento.

en: As the parent affiliate, they will then earn a percentage of extra commission for all sales that their sub-affiliates refer to you.
it_IT: In qualità di affiliato principale, guadagneranno quindi una percentuale di commissione extra per tutte le vendite che i loro sub-affiliati ti riferiscono.

en: Assign Affiliates to Coupons
it_IT: Assegna gli affiliati ai coupon

en: Assign Orders to %s
it_IT: Assegnare gli ordini a %s

en: Assign affiliates to groups and then configure a variety of settings for that whole group.
it_IT: Assegna gli affiliati ai gruppi e quindi configura una serie di impostazioni per l'intero gruppo.

en: Assign this landing page to an affiliate coupon. Enter the exact coupon code.
it_IT: Assegna questa pagina di destinazione a un coupon di affiliazione. Inserisci il codice coupon esatto.

en: Assign to a new user role or affiliate group
it_IT: Assegna a un nuovo ruolo utente o gruppo affiliato

en: Assign to role:
it_IT: Assegna al ruolo:

en: Assign user roles (groups) to specific templates
it_IT: Assegna ruoli utente (gruppi) a modelli specifici

en: Assigning a landing page to a coupon will act in the same way as a referral URL (click tracking and auto assign coupon).
it_IT: L'assegnazione di una pagina di destinazione a un coupon funzionerà allo stesso modo di un URL di riferimento (monitoraggio dei clic e assegnazione automatica del coupon).

en: Attempt to apply coupon instantly on first page visited.
it_IT: Prova ad applicare il coupon immediatamente sulla prima pagina visitata.

en: Attribution Model
it_IT: Modello di attribuzione

en: Audience ID
it_IT: ID pubblico

en: Auto Apply Coupon
it_IT: Applica automaticamente il coupon

en: Auto-assign referred customers as an MLA sub-affiliate.
it_IT: Assegna automaticamente i clienti segnalati come sub-affiliato MLA.

en: Automated Conversion Rates
it_IT: Tassi di conversione automatizzati

en: Automatic Affiliate Registration
it_IT: Registrazione automatica dell'affiliato

en: Automatic Payouts
it_IT: Pagamenti automatici

en: Automatic encryption/decryption handling for bank details
it_IT: Gestione automatica della crittografia/decrittografia per la maggior parte dei dati bancari.

en: Automatically accept all affiliate registrations.
it_IT: Accetta automaticamente tutte le registrazioni degli affiliati.

en: Automatically add unpaid commission a number of days after completion (optional).
it_IT: Aggiungi automaticamente la commissione non pagata un certo numero di giorni dopo il completamento (facoltativo).

en: Automatically apply coupon to cart/checkout if referral URL is used.
it_IT: Applica automaticamente il coupon al carrello/checkout se viene utilizzato l'URL di riferimento.

en: Automatically generate a PDF statement when your affiliates request a commission payout.
it_IT: Genera automaticamente un estratto conto PDF quando i tuoi affiliati richiedono il pagamento di una commissione.

en: Automatically log the user in after registration.
it_IT: Effettuare automaticamente il login dell'utente dopo la registrazione.

en: Automatically pay your affiliates in one-click with PayPal Payouts! Your affiliates get paid instantly directly from your account.
it_IT: Paga automaticamente i tuoi affiliati con un clic con PayPal Payouts! I tuoi affiliati vengono pagati istantaneamente direttamente dal tuo account.

en: Automatically pay your affiliates in one-click with Stripe! Your affiliates get paid instantly directly from your Stripe funds.
it_IT: Paga automaticamente i tuoi affiliati con un clic con Stripe! I tuoi affiliati vengono pagati istantaneamente direttamente dai tuoi fondi Stripe.

en: Automatically register all new users as an affiliate.
it_IT: Registra automaticamente tutti i nuovi utenti come affiliati.

en: Automatically send an email report (and PDF) to affiliates every week/month with a summary of their recent commission and referral stats.
it_IT: Invia automaticamente un rapporto via e-mail (e PDF) agli affiliati ogni settimana/mese con un riepilogo delle loro recenti statistiche di commissione e referral.

en: Automatically send an email report (with an attached PDF report) to affiliates every week/month with a summary of their recent referral/commission stats.
it_IT: Invia automaticamente un rapporto via e-mail (con un rapporto PDF allegato) agli affiliati ogni settimana/mese con un riepilogo delle loro recenti statistiche di referral/commissioni.

en: Automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month, week or day, if they meet certain criteria.
it_IT: Invia automaticamente "richieste di pagamento" per i tuoi affiliati, ogni mese, settimana o giorno, se soddisfano determinati criteri.

en: Available merge tags:
it_IT: Merge tag disponibili:

en: Available with Pro version.
it_IT: Disponibile con la versione Pro.

en: Back
it_IT: Indietro

en: Back To Payouts
it_IT: Torna a Pagamenti

en: Back to Affiliates
it_IT: Torna a Affiliati

en: Back to Groups
it_IT: Torna a Gruppi

en: Back to site
it_IT: Torna al sito

en: Background
it_IT: Sfondo

en: Background color for the main floating button.
it_IT: Colore di sfondo per il pulsante principale fluttuante.

en: Background color when hovering over the floating button.
it_IT: Colore di sfondo quando si passa sopra il pulsante fluttuante.

en: Bank Account Details
it_IT: Dettagli del conto bancario

en: Bank Account Region
it_IT: Regione del conto bancario

en: Bank Address
it_IT: Indirizzo della banca

en: Bank Address is required for international transfers
it_IT: L'indirizzo della banca è richiesto per i trasferimenti internazionali

en: Bank Address too short (minimum 5 characters, provided: %d)
it_IT: Indirizzo della banca troppo corto (minimo 5 caratteri, fornito: %d)

en: Bank Data Encryption
it_IT: Crittografia dei dati bancari

en: Bank Data Encryption - Setup Required
it_IT: Crittografia dei dati bancari - Installazione necessaria

en: Bank Data Encryption Active
it_IT: Crittografia dei dati bancari Attivo

en: Bank Details Validation Errors
it_IT: Errori di convalida delle coordinate bancarie

en: Bank Name
it_IT: Nome della banca

en: Bank Name is required for international transfers
it_IT: Il nome della banca è richiesto per i trasferimenti internazionali

en: Bank Name too short (minimum 2 characters, provided: %d)
it_IT: Nome della banca troppo corto (minimo 2 caratteri, fornito: %d)

en: Bank Transfer
it_IT: Trasferimento bancario

en: Bank details are missing or invalid format.
it_IT: Le coordinate bancarie sono mancanti o in formato non valido.

en: Bank details validation failed. Please verify all information is correct.
it_IT: La convalida dei dati bancari non è riuscita. Si prega di verificare che tutte le informazioni siano corrette.

en: Bank details will be automatically encrypted when saved or edited
it_IT: I dati bancari vengono automaticamente criptati quando vengono salvati o modificati

en: Bank transfer payouts are sent in your store's base currency and Wise automatically converts them to the recipient's bank currency:
it_IT: I pagamenti tramite bonifico bancario vengono inviati nella valuta di base del vostro negozio e Wise li converte automaticamente nella valuta della banca del destinatario:

en: Bank transfers do not require the recipient to have a Wise account or email address. The payout is sent directly to their bank account using the provided banking details.
it_IT: I bonifici bancari non richiedono che il destinatario abbia un conto Wise o un indirizzo e-mail. Il pagamento viene inviato direttamente al loro conto bancario utilizzando le coordinate bancarie fornite.

en: Bare in mind: In both cases the referral link cookie will take priority over the cart coupon in terms of awarding the affiliate.
it_IT: Si tenga presente: In entrambi i casi il cookie del link di riferimento avrà la priorità sul coupon del carrello in termini di assegnazione all'affiliato.

en: Basic Admin Reports
it_IT: Rapporti di amministrazione di base

en: Basic Fields Customisation
it_IT: Personalizzazione dei campi di base

en: Basic Information
it_IT: Informazioni di base

en: Batch size:
it_IT: Dimensione del lotto:

en: Be sure to watch the setup guide video below, for a detailed walkthrough.
it_IT: Assicurati di guardare il video della guida all'installazione qui sotto, per una procedura dettagliata.

en: Belgium
it_IT: Belgio

en: Benefit #1
it_IT: Beneficio n. 1

en: Benefit #1 Icon
it_IT: Icona Benefit #1

en: Benefit #2
it_IT: Beneficio n. 2

en: Benefit #2 Icon
it_IT: Icona del beneficio #2

en: Benefit #3
it_IT: Vantaggio #3

en: Benefit #3 Icon
it_IT: Icona Benefit #3

en: Benefit #4
it_IT: Vantaggio #4

en: Benefit #4 Icon
it_IT: Icona Benefit #4

en: Benefits Section Subtitle
it_IT: Sezione prestazioni Sottotitolo

en: Benefits Section Title
it_IT: Sezione Benefici Titolo

en: Beware of privacy issues when showing customer names. This is not recommended.
it_IT: Attenzione ai problemi di privacy quando si mostrano i nomi dei clienti. Non è consigliabile.

en: Black Friday / Seasonal Promo – Maximise Earnings
it_IT: Black Friday / Promo stagionale - Massimizzare i guadagni

en: Blocked "Visitor ID" or "IP Address" List
it_IT: Elenco "ID visitatore" o "Indirizzo IP" bloccato

en: Blocked Domains List
it_IT: Elenco dei domini bloccati

en: Bold
it_IT: Audace

en: Bonus Amount
it_IT: Importo del bonus

en: Bonus Archives
it_IT: Bonus Archivi

en: Bonus Attributes
it_IT: Attributi bonus

en: Bonus Commission (%)
it_IT: Commissione Bonus (%)

en: Bonus Commission:
it_IT: Commissione bonus:

en: Bonus Credit:
it_IT: Credito bonus:

en: Bonuses
it_IT: Gratifiche

en: Bonuses & Rewards
it_IT: Bonus e ricompense

en: Bonuses Settings
it_IT: Impostazioni dei bonus

en: Bonuses and rewards that are available for this group:
it_IT: Bonus e ricompense disponibili per questo gruppo:

en: Border color for the main floating button.
it_IT: Colore del bordo del pulsante principale fluttuante.

en: Bottom Left
it_IT: In basso a sinistra

en: Bottom Right
it_IT: In basso a destra

en: Brand Colors
it_IT: Colori del marchio

en: Brazil
it_IT: Brasile

en: Build "dynamic" creatives, which automatically generate unique and personalised image/banner for each of your affiliates based on certain merge tags.
it_IT: Crea creatività "dinamiche", che generano automaticamente immagini/banner unici e personalizzati per ciascuno dei tuoi affiliati in base a determinati merge tag.

en: Built-In Newsletter System
it_IT: Sistema di newsletter integrato

en: Built-in Safe Fonts
it_IT: Font sicuri integrati

en: Bulk Assign: Coupons to Orders
it_IT: Assegna in blocco: coupon agli ordini

en: Bulk Assign: Per-Affiliate Product Rates
it_IT: Assegnazione in blocco: tariffe dei prodotti per affiliato

en: Bulk Create Coupons
it_IT: Creazione in blocco di coupon

en: Bulk Create: Affiliate Coupons
it_IT: Creazione in blocco: coupon di affiliazione

en: Bulk Edit Coupons
it_IT: Modifica in blocco i coupon

en: Bulk Edit: Coupon Settings
it_IT: Modifica in blocco: impostazioni coupon

en: Bulk Edit: Product Settings
it_IT: Modifica collettiva: impostazioni del prodotto

en: Bulk accept complete. Accepted: %1$d. Skipped: %2$d.
it_IT: Accettazione di massa completata. Accettato: %1$d. Saltato: %2$d.

en: Bulk actions
it_IT: Azioni massive

en: Bulk assign affiliate coupons to orders for the affiliate to earn commission for that order.
it_IT: Assegna in blocco i coupon di affiliazione agli ordini in modo che l'affiliato guadagni commissioni per quell'ordine.

en: Bulk assign affiliate coupons to orders. Enter the order ID and the corresponding coupon code to assign the coupon to the order.
it_IT: Assegna in blocco coupon di affiliazione agli ordini. Inserisci l'ID dell'ordine e il codice coupon corrispondente per assegnare il coupon all'ordine.

en: Bulk assign per-product commission rates, on a per-affiliate basis.
it_IT: Assegna in blocco i tassi di commissione per prodotto, in base all'affiliato.

en: Bulk assign per-product commission rates, on a per-affiliate basis. Any existing rates will also be updated.
it_IT: Assegna in blocco le tariffe di commissione per prodotto, in base all'affiliato. Verranno aggiornate anche le tariffe esistenti.

en: Bulk create or import a list of affiliate coupons (and users) to be automatically created. This will automatically create the coupon, and assign the user to it. If the user does not exist, that will also be created.
it_IT: Crea o importa in blocco un elenco di coupon di affiliazione (e utenti) da creare automaticamente. Questo creerà automaticamente il coupon e assegnerà l'utente ad esso. Se l'utente non esiste, verrà creato anche quello.

en: Bulk create or import a list of new affiliate coupons (and users) to be automatically created.
it_IT: Crea o importa in blocco un elenco di nuovi coupon di affiliazione (e utenti) da creare automaticamente.

en: Bulk decline complete. Declined: %1$d. Skipped: %2$d.
it_IT: Declino di massa completato. Declinato: %1$d. Saltato: %2$d.

en: Bulk delete complete. Deleted: %1$d. Skipped: %2$d.
it_IT: Eliminazione massiva completata. Eliminato: %1$d. Saltato: %2$d.

en: Bulk edit, import, or export existing coupon commission rates and assigned user.
it_IT: Modifica, importa o esporta in blocco i tassi di commissione dei coupon esistenti e l'utente assegnato.

en: Bulk edit, import, or export the per-product commission settings.
it_IT: Modifica, importa o esporta in blocco le impostazioni delle commissioni per prodotto.

en: Bulk payouts processed. Done: %1$d, Paid: %2$d, Cancelled: %3$d, Deleted: %4$d, Skipped: %5$d
it_IT: Pagamenti in blocco elaborati. Fatto: %1$d, Pagato: %2$d, Annullato: %3$d, Cancellato: %4$d, Saltato: %5$d

en: Button Background Color
it_IT: Colore di sfondo del pulsante

en: Button Border Color
it_IT: Colore del bordo del pulsante

en: Button Hover Color
it_IT: Colore del passaggio del pulsante

en: Button Icon
it_IT: Icona Pulsante

en: Button Position
it_IT: Posizione del pulsante

en: Button Settings
it_IT: Impostazioni dei pulsanti

en: Button Size
it_IT: Dimensioni del pulsante

en: Button Text (For Affiliates)
it_IT: Testo del pulsante (per gli affiliati)

en: Button Text (For Non-Affiliates)
it_IT: Testo del pulsante (per i non affiliati)

en: Button Text Color
it_IT: Colore del testo del pulsante

en: Button Visibility
it_IT: Visibilità dei pulsanti

en: Buttons
it_IT: Pulsanti

en: Buttons Hover
it_IT: Pulsanti al passaggio del mouse

en: By default the order totals displayed on the dashboard, and used for % commission calculations exclude shipping costs, fees, taxes, and discounts (recommended).
it_IT: Per impostazione predefinita, i totali degli ordini visualizzati sulla dashboard e utilizzati per il calcolo delle commissioni % escludono i costi di spedizione, le commissioni, le tasse e gli sconti (consigliato).

en: By default the tabs settings are all already set to recommended options.
it_IT: Per impostazione predefinita, le impostazioni delle schede sono già tutte impostate sulle opzioni consigliate.

en: By default, a required "preferred coupon code" field will be shown on the registration form for the affiliate to enter their prefered coupon code name.
it_IT: Per impostazione predefinita, nel modulo di registrazione verrà visualizzato un campo obbligatorio "codice coupon preferito" per consentire all'affiliato di inserire il nome del codice coupon preferito.

en: By which date should orders be sorted on the affiliate dashboard?
it_IT: Entro quale data devono essere ordinati gli ordini sulla dashboard di affiliazione?

en: CREATE NEW NEWSLETTER
it_IT: CREARE UNA NUOVA NEWSLETTER

en: Calculating statistics
it_IT: Calcolo delle statistiche

en: Calculating statistics for all referrals. Since this is your first visit, it will take a little longer than normal.
it_IT: Calcolo delle statistiche per tutti i referral. Dato che questa è la tua prima visita, ci vorrà un po' più di tempo del normale.

en: Calculation Settings
it_IT: Impostazioni di calcolo

en: Campaign
it_IT: Campagna

en: Campaign Name
it_IT: Nome della campagna

en: Campaign URL variable
it_IT: Variabile URL campagna

en: Campaign name
it_IT: Nome della campagna

en: Campaigns (Referral URL)
it_IT: Campagne (URL di riferimento)

en: Can I assign affiliate users to multiple coupons?
it_IT: Posso assegnare agli utenti affiliati più coupon?

en: Can I view the dashboard for each of my affiliates?
it_IT: Posso visualizzare la dashboard di ciascuno dei miei affiliati?

en: Can also be set on a per-coupon basis.
it_IT: Può anche essere impostato in base al coupon.

en: Cancel
it_IT: Annulla

en: Cancel Payout & Transfer
it_IT: Annullamento del pagamento e del trasferimento

en: Cancel the selected payouts? This will return funds to unpaid commission for the affiliates.
it_IT: Annullare i pagamenti selezionati? In questo modo i fondi torneranno a essere commissioni non pagate per gli affiliati.

en: Cancel this payout request and the transfer in Wise.
it_IT: Annullare questa richiesta di pagamento e il trasferimento in Wise.

en: Cancel this payout request.
it_IT: Annulla questa richiesta di pagamento.

en: Cancelled
it_IT: Annullato

en: Cancelled: When a payout is cancelled, the commission will be returned to the affiliate as unpaid commission.
it_IT: Annullato: quando un pagamento viene annullato, la commissione verrà restituita all'affiliato come commissione non pagata.

en: Cannot process payout - Bank details validation failed
it_IT: Impossibile elaborare il pagamento - La convalida dei dati bancari non è riuscita

en: Capitalize
it_IT: Capitalizzare

en: Cart Discount Text
it_IT: Testo dello sconto del carrello

en: Case:
it_IT: Caso:

en: Center
it_IT: Centro

en: Center Left
it_IT: Centro Sinistra

en: Center Right
it_IT: Centro destra

en: Change the status of this domain to declined.
it_IT: Modificare lo stato di questo dominio in rifiutato.

en: Change to Declined
it_IT: Modifica in Rifiutato

en: Changing the coupon name may cause the affiliate dashboard statistics to be reset. Are you sure you want to proceed?
it_IT: La modifica del nome del coupon può causare l'azzeramento delle statistiche della dashboard di affiliazione. Sei sicuro di voler procedere?

en: Changing the parent user will move over this affiliate, and all of their sub-affiliates into the network of the new parents.
it_IT: La modifica dell'utente genitore sposterà questo affiliato e tutti i suoi sub-affiliati nella rete dei nuovi genitori.

en: Chart Bar
it_IT: Barra del grafico

en: Chart Line
it_IT: Linea del grafico

en: Check Circle
it_IT: Cerchio di controllo

en: Check this to confirm updating the MLA parents.
it_IT: Selezionare questa opzione per confermare l'aggiornamento dei genitori MLA.

en: Check this to confirm you would like to update the 'Unpaid Commission' and 'Pending Payments' to the above.
it_IT: Seleziona questa opzione per confermare che desideri aggiornare le "Commissioni non pagate" e i "Pagamenti in sospeso" a quanto sopra.

en: Checkbox Field
it_IT: Campo casella di controllo

en: Checkbox label
it_IT: Etichetta casella di controllo

en: Checkbox ticked by default?
it_IT: La casella di controllo è selezionata per impostazione predefinita?

en: Checking
it_IT: Controllo

en: Checking status...
it_IT: Controllo dello stato...

en: Checkout Page
it_IT: Pagina di pagamento

en: Checkout Page: Join Affiliate Program
it_IT: Pagina di pagamento: Unisciti al programma di affiliazione

en: Choose how the email is formatted for affiliates.
it_IT: Scegliere la formattazione dell'e-mail per gli affiliati.

en: City
it_IT: Città

en: Click "show settings" to customise each specific tab.
it_IT: Fare clic su "mostra impostazioni" per personalizzare ogni scheda specifica.

en: Click / Visit History
it_IT: Clicca / Visita la cronologia

en: Click Attribution
it_IT: Fare clic su Attribuzione

en: Click for more details
it_IT: Clicca per maggiori dettagli

en: Click here
it_IT: Clicca qui

en: Click here for a tutorial.
it_IT: Clicca qui per un tutorial.

en: Click here to install %s
it_IT: Fare clic qui per installare %s

en: Click here to learn more
it_IT: Clicca qui per saperne di più

en: Click here to reset your password.
it_IT: Clicca qui per reimpostare la password.

en: Click the button below to automatically generate the page:
it_IT: Fare clic sul pulsante sottostante per generare automaticamente la pagina:

en: Click tracking is not currently enabled.
it_IT: Il tracciamento dei clic non è attualmente abilitato.

en: Clicks Per Page
it_IT: Clic per pagina

en: Cloudflare Turnstile is a new, user-friendly, privacy-preserving reCAPTCHA alternative.
it_IT: Cloudflare Turnstile è una nuova alternativa reCAPTCHA, facile da usare e che preserva la privacy.

en: Cloudlare Turnstile (Recommended)
it_IT: Tornello Cloudlare (consigliato)

en: Code "EXAMPLE10", discount "10%", username "exampleuser", name "James", company "ExampleCompany".
it_IT: Codice "EXAMPLE10", sconto "10%", nome utente "exampleuser", nome "James", azienda "ExampleCompany".

en: Coins
it_IT: Monete

en: Color Code:
it_IT: Codice colore:

en: Color:
it_IT: Colore:

en: Commission
it_IT: Commissione

en: Commission %
it_IT: Commissione %

en: Commission %s - Order
it_IT: Commissione %s - Ordine

en: Commission %s - Product
it_IT: Commissione %s - Prodotto

en: Commission (%) Per Order
it_IT: Commissione (%) per ordine

en: Commission (%s) Per Order
it_IT: Commissione (%s) per ordine

en: Commission (%s) Per Product
it_IT: Commissione (%s) per prodotto

en: Commission + Payouts
it_IT: Commissione + Pagamenti

en: Commission Amounts
it_IT: Importi delle commissioni

en: Commission Earned
it_IT: Commissioni guadagnate

en: Commission Earnings
it_IT: Guadagni da commissioni

en: Commission Fixed
it_IT: Commissione fissa

en: Commission Graph
it_IT: Grafico delle commissioni

en: Commission Line Graphs
it_IT: Grafici delle linee di commissione

en: Commission Payouts
it_IT: Pagamenti delle commissioni

en: Commission Payouts Features
it_IT: Caratteristiche dei pagamenti delle commissioni

en: Commission Per Product
it_IT: Commissione per prodotto

en: Commission Percent
it_IT: Percentuale di commissione

en: Commission Percentage Per Order
it_IT: Percentuale di commissione per ordine

en: Commission Priority
it_IT: Priorità della Commissione

en: Commission Rate
it_IT: Tasso di commissione

en: Commission Rate Increase
it_IT: Aumento del tasso di commissione

en: Commission Settings
it_IT: Impostazioni delle commissioni

en: Commission Tier
it_IT: Livello di commissione

en: Commission granted to %s, ready for payout request.
it_IT: Commissione concessa all'affiliato, pronto per la richiesta di pagamento.

en: Commission last month (final)
it_IT: Commissione del mese scorso (finale)

en: Commission not yet granted to %s.
it_IT: Commissione non ancora concessa all'affiliato.

en: Commission payouts setup guide (PRO):
it_IT: Guida all'impostazione dei pagamenti delle commissioni (PRO):

en: Commission the user earned from their own MLA sub-affiliates.
it_IT: Commissione che l'utente ha guadagnato dai propri sub-affiliati MLA.

en: Commission the user earned from their own referral link.
it_IT: Commissiona che l'utente ha guadagnato dal proprio link di riferimento.

en: Commission total so far this month
it_IT: Totale della Commissione per questo mese

en: Commission will be earned for every renewal order in the subscription, at the rates you have set.
it_IT: Verrà guadagnata una commissione per ogni ordine di rinnovo dell'abbonamento, alle tariffe impostate.

en: Commission £ - Order
it_IT: Commissione £ - Ordine

en: Commission £ - Product
it_IT: Commissione £ - Prodotto

en: Commission:
it_IT: Commissione:

en: Company Name
it_IT: Nome dell'azienda

en: Compare with another date range
it_IT: Confronta con un altro intervallo di date

en: Comparing with date period
it_IT: Confronto con il periodo di data

en: Complete (%1$d / %2$d)
it_IT: Completare (%1$d / %2$d)

en: Complete Authentication in Wise
it_IT: Autenticazione completa in Wise

en: Complete Payment in Wise
it_IT: Completare il pagamento in modo saggio

en: Complete authentication in Wise to complete the bank transfer payout.
it_IT: Completare l'autenticazione in Wise per completare il pagamento tramite bonifico bancario.

en: Completed
it_IT: Finito

en: Completed Date
it_IT: Data di completamento

en: Completed Payments
it_IT: Pagamenti completati

en: Completed Payments:
it_IT: Pagamenti completati:

en: Compose and send a newsletter to all current affiliates.
it_IT: Comporre e inviare una newsletter a tutti gli attuali affiliati.

en: Configure the Affiliate Email Newsletters module default settings.
it_IT: Configurare le impostazioni predefinite del modulo Newsletter via e-mail per gli affiliati.

en: Confirm Password
it_IT: Conferma password

en: Connect your affiliate registration system to a mailing list. When a user joins your affiliate program, they will be automatically added to your mailing list.
it_IT: Collega il tuo sistema di registrazione affiliati a una mailing list. Quando un utente si iscrive al tuo programma di affiliazione, verrà automaticamente aggiunto alla tua mailing list.

en: Connect your registration form to automatically add affiliates to your mailing list.
it_IT: Collega il tuo modulo di registrazione per aggiungere automaticamente gli affiliati alla tua mailing list.

en: Connected
it_IT: Connesso

en: Contact List ID
it_IT: ID elenco contatti

en: Content
it_IT: Contenuto

en: Continue to Settings Page
it_IT: Vai alla pagina Impostazioni

en: Conversion Rate
it_IT: Tasso di conversione

en: Conversions
it_IT: Conversioni

en: ConvertKit
it_IT: Kit di conversione

en: Converted
it_IT: Convertito

en: Converted Only
it_IT: Solo convertito

en: Converted?
it_IT: Convertito?

en: Cookie Duration
it_IT: Durata del cookie

en: Cookie Settings
it_IT: Impostazioni dei cookie

en: Copied to clipboard!
it_IT: Copiato negli appunti!

en: Copy
it_IT: Copiare

en: Copy Code
it_IT: Copia codice

en: Copy Dashboard Link
it_IT: Copia collegamento dashboard

en: Copy Link
it_IT: Copia link

en: Copy the code above and paste it into your wp-config.php file
it_IT: Copiare il codice qui sopra e incollarlo nel file wp-config.php

en: Country
it_IT: Paese

en: Coupon
it_IT: Cedola

en: Coupon "%s" already exists.
it_IT: Il coupon "%s" esiste già.

en: Coupon "%s" created successfully and assigned to affiliate.
it_IT: Il coupon "%s" è stato creato con successo e assegnato all'affiliato.

en: Coupon %s Users
it_IT: Coupon %s Utenti

en: Coupon Affiliate - Bonuses
it_IT: Coupon Affiliato - Bonus

en: Coupon Affiliate Landing Pages
it_IT: Pagine di destinazione dell'affiliato coupon

en: Coupon Affiliates
it_IT: Coupon Affiliati

en: Coupon Affiliates & Commission
it_IT: Coupon Affiliati & Commissioni

en: Coupon Affiliates - Affiliate Groups
it_IT: Coupon Affiliati - Gruppi di Affiliazione

en: Coupon Affiliates - Bank Transfer Settings
it_IT: Coupon Affiliati - Impostazioni bonifico bancario

en: Coupon Affiliates - Extra Limits:
it_IT: Coupon Affiliati - Limiti extra:

en: Coupon Affiliates - Lifetime Affiliate Settings
it_IT: Coupon Affiliati - Impostazioni Affiliato a Vita

en: Coupon Affiliates - MLA Commission
it_IT: Coupon Affiliati - Commissione MLA

en: Coupon Affiliates - MLA Dashboard
it_IT: Affiliati di coupon - Dashboard MLA

en: Coupon Affiliates - MLA Parent Users
it_IT: Affiliati di coupon - Utenti genitori MLA

en: Coupon Affiliates - Payment Settings
it_IT: Coupon Affiliati - Impostazioni di pagamento

en: Coupon Affiliates - Store Credit
it_IT: Coupon Affiliati - Credito del negozio

en: Coupon Affiliates enhances affiliate marketing by integrating coupons as a core feature. Unlike traditional affiliate systems that rely primarily on referral links, this plugin allows affiliates to share their unique coupon codes. These codes not only track sales for commission purposes but also offer customers immediate discounts or special offers, enriching the purchasing experience. However, the Coupon Affiliates system still maintains the flexibility of referral links; affiliates can share URLs that automatically apply their coupon at checkout, and even if a coupon isn't used, you can <a href="%s" target="_blank">still make the link alone track referrals</a>, ensuring affiliates receive credit for every sale referred.
it_IT: Coupon Affiliates migliora il marketing di affiliazione integrando i coupon come caratteristica principale. A differenza dei tradizionali sistemi di affiliazione che si basano principalmente sui link di riferimento, questo plug-in consente agli affiliati di condividere i propri codici coupon univoci. Questi codici non solo tracciano le vendite ai fini delle commissioni, ma offrono anche ai clienti sconti immediati o offerte speciali, arricchendo l'esperienza di acquisto. Tuttavia, il sistema di Coupon Affiliates mantiene ancora la flessibilità dei link di riferimento; gli affiliati possono condividere URL che applicano automaticamente il loro coupon al momento del pagamento e, anche se non viene utilizzato un coupon, puoi <a href="%s" target="_blank">comunque fare in modo che il link da solo tenga traccia dei referral</a>, assicurandoti che gli affiliati ricevano credito per ogni vendita segnalata.

en: Coupon Affiliates for WooCommerce (PRO)
it_IT: Coupon Affiliati per WooCommerce (PRO)

en: Coupon Affiliates: Activity Log
it_IT: Coupon Affiliati - Registro Attività

en: Coupon Affiliates: Creatives
it_IT: Coupon Affiliati - Creativi

en: Coupon Affiliates: Email Newsletters
it_IT: Coupon Affiliati: Newsletter via e-mail

en: Coupon Affiliates: Info & Help
it_IT: Coupon Affiliati - Info & Aiuto

en: Coupon Affiliates: PRO Modules
it_IT: Coupon Affiliati - Moduli PRO

en: Coupon Affiliates: Setup Wizard
it_IT: Coupon Affiliati - Procedura guidata di configurazione

en: Coupon Affiliates: Short URLs
it_IT: Coupon Affiliati - URL brevi

en: Coupon Affiliates: Statements
it_IT: Coupon Affiliati - Estratti conto

en: Coupon Checkout Settings
it_IT: Impostazioni di pagamento dei coupon

en: Coupon Code
it_IT: Codice coupon

en: Coupon Commission Settings
it_IT: Impostazioni delle commissioni sui coupon

en: Coupon Details
it_IT: Dettagli del coupon

en: Coupon Discount Amount:
it_IT: Importo del buono sconto:

en: Coupon Format
it_IT: Formato del coupon

en: Coupon History Start Date
it_IT: Data di inizio della cronologia dei coupon

en: Coupon ID:
it_IT: ID coupon:

en: Coupon Info
it_IT: Informazioni sul coupon

en: Coupon Name
it_IT: Nome del coupon

en: Coupon Title Prefix
it_IT: Prefisso del titolo del coupon

en: Coupon Type
it_IT: Tipo di coupon

en: Coupon Usage Restrictions
it_IT: Restrizioni sull'utilizzo dei coupon

en: Coupon code already exists:
it_IT: Il codice coupon esiste già:

en: Coupon code successfully created:
it_IT: Codice coupon creato con successo:

en: Coupon code was not created. Template has not been selected.
it_IT: Il codice coupon non è stato creato. Il modello non è stato selezionato.

en: Coupon unavailable
it_IT: Coupon non disponibile

en: Coupon unlinked from user:
it_IT: Coupon scollegato dall'utente:

en: Coupons
it_IT: Coupon

en: Coupons List
it_IT: Elenco dei coupon

en: Coupons:
it_IT: Coupon:

en: Create & Start Sending
it_IT: Creare e iniziare a inviare

en: Create Affiliate Registrations Manually
it_IT: Creazione manuale di registrazioni di affiliazione

en: Create Coupon
it_IT: Crea Coupon

en: Create New Newsletter
it_IT: Creare una nuova newsletter

en: Create New Payout
it_IT: Crea un nuovo pagamento

en: Create Payout Request
it_IT: Crea richiesta di pagamento

en: Create Payouts
it_IT: Creare pagamenti

en: Create Support Ticket
it_IT: Crea ticket di supporto

en: Create Your First Affiliate
it_IT: Crea il tuo primo affiliato

en: Create a coupon based affiliate program for your WooCommerce website, and view coupon usage statistics.
it_IT: Crea un programma di affiliazione basato su coupon per il tuo sito Web WooCommerce e visualizza le statistiche sull'utilizzo dei coupon.

en: Create a coupon code
it_IT: Crea un codice coupon

en: Create a more effective signup promo page design with the generator tool:
it_IT: Crea un design più efficace per la pagina promozionale di iscrizione con lo strumento generatore:

en: Create a new coupon and assign it to this affiliate.
it_IT: Creare un nuovo coupon e assegnarlo a questo affiliato.

en: Create a new coupon code
it_IT: Crea un nuovo codice coupon

en: Create a new support ticket
it_IT: Creare un nuovo ticket di supporto

en: Create a new template coupon
it_IT: Crea un nuovo modello di coupon

en: Create a support ticket.
it_IT: Crea un ticket di supporto.

en: Create and display leaderboards on your posts or pages with rankings for your affiliates total referrals.
it_IT: Crea e visualizza classifiche sui tuoi post o pagine con classifiche per i referral totali dei tuoi affiliati. %s

en: Create the affiliate dashboard page:
it_IT: Creare la pagina del cruscotto dell'affiliato:

en: Create the affiliate registration page:
it_IT: Creare la pagina di registrazione dell'affiliato:

en: Create the template coupon:
it_IT: Creare il modello di coupon:

en: Create your own tabs, to display custom sections and content on the affiliate dashboard.
it_IT: Crea le tue schede, per visualizzare sezioni e contenuti personalizzati sulla dashboard di affiliazione.

en: Created
it_IT: Creato

en: Created Date (Recommended)
it_IT: Data di creazione (consigliata)

en: Created: When a payout is created but requires additional authentication (like SCA for Wise). The commission is moved to pending until the payout is completed.
it_IT: Creato: Quando un pagamento viene creato ma richiede un'autenticazione aggiuntiva (come SCA per Wise). La commissione viene spostata in sospeso fino al completamento del pagamento.

en: Creating Affiliates & Coupons
it_IT: Creazione di affiliati e coupon

en: Creating...
it_IT: Creare...

en: Creative Details
it_IT: Dettagli creativi

en: Creative Type:
it_IT: Tipo di creatività:

en: Creatives
it_IT: Creatività

en: Creatives Per Row
it_IT: Creatività per riga

en: Creatives Settings
it_IT: Impostazioni delle creatività

en: Creatives Tab Custom Text
it_IT: Scheda Creativi Testo personalizzato

en: Creatives are not enabled.
it_IT: I creativi non sono abilitati.

en: Creatives that are available for this group:
it_IT: Creatività disponibili per questo gruppo:

en: Credit Amount
it_IT: Importo del credito

en: Credit Card
it_IT: Carta di credito

en: Credit will be added to user
it_IT: Il credito verrà aggiunto all'utente

en: Currencies
it_IT: Valute

en: Currency Conversion:
it_IT: Conversione di valuta:

en: Currency Handling:
it_IT: Gestione della valuta:

en: Currency Settings
it_IT: Impostazioni valuta

en: Currency mismatch error. The bank account currency may not match the transfer currency.
it_IT: Errore di mancata corrispondenza della valuta. La valuta del conto bancario potrebbe non corrispondere alla valuta del trasferimento.

en: Current Balance
it_IT: Saldo corrente

en: Current Month
it_IT: Mese corrente

en: Current Status:
it_IT: Stato attuale:

en: Current Week
it_IT: Settimana corrente

en: Current Year
it_IT: Anno in corso

en: Current status:
it_IT: Stato attuale:

en: Current unpaid (pending) commission total
it_IT: Totale commissioni attuali non pagate (in attesa)

en: Currently "Per-Affiliate Product Commission Rates" can only be edited by viewing/editing the individual product.
it_IT: Attualmente le "Tariffe di commissione per prodotto affiliato" possono essere modificate solo visualizzando/modificando il singolo prodotto.

en: Currently only reCAPTCHA "v2" is supported.
it_IT: Attualmente è supportato solo reCAPTCHA "v2".

en: Curved (5px)
it_IT: Curvo (5px)

en: Custom
it_IT: Costume

en: Custom "Affiliate Commission" Text
it_IT: Testo personalizzato "Commissione di affiliazione"

en: Custom "Affiliate store credit available" Text
it_IT: Testo personalizzato "Credito per il negozio affiliato disponibile"

en: Custom "Affiliate" terminology:
it_IT: Terminologia personalizzata "Affiliato":

en: Custom "Affiliates" terminology:
it_IT: Terminologia personalizzata "Affiliati":

en: Custom "Apply credit to this order" Text
it_IT: Testo personalizzato "Applica credito a questo ordine"

en: Custom "Commission" message on coupon affiliate dashboard.
it_IT: Messaggio personalizzato "Commission" sulla dashboard di affiliazione del coupon.

en: Custom "Preferred Coupon Code" Field Label
it_IT: Etichetta del campo "Codice coupon preferito" personalizzata

en: Custom "Store Credit Balance" Text
it_IT: Testo personalizzato "Saldo del credito del negozio"

en: Custom #1
it_IT: Personalizzato #1

en: Custom #2
it_IT: Personalizzato #2

en: Custom / URL Referral
it_IT: Riferimento personalizzato/URL

en: Custom Affiliate Dashboard Tabs
it_IT: Schede personalizzate della dashboard di affiliazione

en: Custom Bonus/Reward Text:
it_IT: Testo del bonus/ricompensa personalizzato:

en: Custom Bonuses Text
it_IT: Testo Bonus Personalizzati

en: Custom CSS
it_IT: CSS personalizzato

en: Custom Commission Message
it_IT: Messaggio di commissione personalizzato

en: Custom Commission Per Coupon, Product, Category, or User Role/Group
it_IT: Commissione personalizzata per coupon, prodotto, categoria o ruolo/gruppo utente

en: Custom Creatives Text
it_IT: Testo delle creatività personalizzate

en: Custom Dashboard CSS
it_IT: CSS del cruscotto personalizzato

en: Custom Dashboard Tabs
it_IT: Schede dashboard personalizzate

en: Custom Description:
it_IT: Descrizione personalizzata:

en: Custom Email Header Image / Logo
it_IT: Immagine / logo dell'intestazione dell'e-mail personalizzata

en: Custom FormFields
it_IT: Campi personalizzati

en: Custom Header Text
it_IT: Testo dell'intestazione personalizzato

en: Custom Message
it_IT: Messaggio personalizzato

en: Custom Paragraph Text
it_IT: Testo paragrafo personalizzato

en: Custom Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento personalizzato

en: Custom Payment Method #1
it_IT: Metodo di pagamento personalizzato #1

en: Custom Payment Method #2
it_IT: Metodo di pagamento personalizzato #2

en: Custom Payment Method 2
it_IT: Metodo di pagamento personalizzato 2

en: Custom Registration Form Title
it_IT: Titolo del modulo di registrazione personalizzato

en: Custom Submit Button Text
it_IT: Testo del pulsante di invio personalizzato

en: Custom Tab Header
it_IT: Intestazione scheda personalizzata

en: Custom Tab Name
it_IT: Nome scheda personalizzata

en: Custom Tabs
it_IT: Schede personalizzate

en: Custom Tax Adjustment (%):
it_IT: Rettifica fiscale doganale (%):

en: Custom Terminology
it_IT: Terminologia personalizzata

en: Custom Text
it_IT: Testo personalizzato

en: Custom Text / Description
it_IT: Testo personalizzato / Descrizione

en: Custom Text / Information
it_IT: Testo / Informazioni personalizzate

en: Custom date to begin displaying past coupon data. Leave empty to show full history.
it_IT: <i>Data personalizzata per iniziare a visualizzare i dati dei coupon passati. Lasciare vuoto per visualizzare la cronologia completa.</i>

en: Custom information/text shown in the "Direct Link Tracking" section on the affiliate dashboard.
it_IT: Informazioni/testo personalizzati mostrati nella sezione "Tracciamento dei link diretti" sulla dashboard di affiliazione.

en: Custom information/text shown when payment method is selected (in the dashboard settings).
it_IT: Informazioni/testo personalizzati visualizzati quando viene selezionato il metodo di pagamento (nelle impostazioni della dashboard).

en: Custom tab settings are configured in the "Tabs" settings section.
it_IT: Le impostazioni delle schede personalizzate sono configurate nella sezione delle impostazioni "Schede".

en: Custom text for "Coupon" on checkout for affiliate coupons:
it_IT: Testo personalizzato per "Coupon" al momento del pagamento per i coupon di affiliazione:

en: Custom text shown affiliate dashboard for the "commission" amount. This will be overridden if you enter commission amounts on the coupon level.
it_IT: Testo personalizzato mostrato dashboard di affiliazione per l'importo della "commissione". Questo verrà ignorato se inserisci gli importi delle commissioni a livello di coupon.

en: Custom text shown at the top of the Creatives tab.
it_IT: Testo personalizzato visualizzato nella parte superiore della scheda Creativi.

en: Custom text shown at the top of the Orders tab.
it_IT: Testo personalizzato visualizzato nella parte superiore della scheda Ordini.

en: Custom text shown at the top of the Payouts tab.
it_IT: Testo personalizzato visualizzato nella parte superiore della scheda Pagamenti.

en: Custom text shown at the top of the Refer tab.
it_IT: Testo personalizzato visualizzato nella parte superiore della scheda Riferimenti.

en: Custom text shown at the top of the Stats tab.
it_IT: Testo personalizzato visualizzato nella parte superiore della scheda Statistiche.

en: Customer
it_IT: Cliente

en: Customers get %s and you earn %s!
it_IT: I clienti ottengono %s e voi guadagnate %s!

en: Customers get a %s and you earn %s!
it_IT: I clienti ricevono un %s e voi guadagnate un %s!

en: Customisation
it_IT: Personalizzazione

en: Customise Affiliate Portal Design:
it_IT: Personalizzazione del design del portale affiliati:

en: Customise the MLA Affiliate Portal:
it_IT: Personalizza il portale di affiliazione MLA:

en: Customise the affiliate dashboard page to include exactly what you need:
it_IT: Personalizzate la pagina della dashboard affiliati per includere esattamente ciò che vi serve:

en: Customise the order of sections displayed on the "Statistics" tab.
it_IT: Personalizza l'ordine delle sezioni visualizzate nella scheda "Statistiche".

en: Customize the floating affiliate widget that appears on your website to provide easy access to affiliate features.
it_IT: Personalizzate il widget di affiliazione fluttuante che appare sul vostro sito web per fornire un facile accesso alle funzioni di affiliazione.

en: Customize the text that appears to the affiliate on the frontend when they view their rewards. Leave empty to use default text.
it_IT: Personalizza il testo che appare all'affiliato sul frontend quando visualizza i suoi premi. Lasciare vuoto per utilizzare il testo predefinito.

en: Cyprus
it_IT: Cipro

en: Czech Republic
it_IT: Repubblica Ceca

en: DASHBOARD
it_IT: CRUSCOTTO

en: DETAILS
it_IT: DETTAGLI

en: Dashboard
it_IT: Cruscotto

en: Dashboard Link
it_IT: Collegamento alla dashboard

en: Dashboard Page
it_IT: Pagina Dashboard

en: Dashboard URL unavailable
it_IT: URL del cruscotto non disponibile

en: Database compromise alone cannot decrypt bank details
it_IT: La sola compromissione del database non può decriptare i dati bancari.

en: Date
it_IT: Dattero

en: Date Field
it_IT: Campo data

en: Date Paid
it_IT: Data di pagamento

en: Date Requested
it_IT: Data di richiesta

en: Date comparisons and more filters are available with the
it_IT: Confronti di date e altri filtri sono disponibili con il

en: Day:
it_IT: Giorno:

en: Debug
it_IT: Eseguire il debug

en: Debug, Performance & Extra Settings
it_IT: Debug, prestazioni e impostazioni extra

en: Decline
it_IT: Declinare

en: Decline Application
it_IT: Rifiuta domanda

en: Decline selected
it_IT: Declino selezionato

en: Declined
it_IT: Rifiutato

en: Decreased
it_IT: Calato

en: Deduct a custom percentage from the order subtotal, before calculating the commission (% commission).
it_IT: Detrai una percentuale personalizzata dal subtotale dell'ordine, prima di calcolare la commissione (% di commissione).

en: Deduct parent affiliate commission from sub-affiliate commission.
it_IT: Detrai la commissione di affiliazione principale dalla commissione di sub-affiliazione.

en: Default (inherit browser/system)
it_IT: Predefinito (eredita il browser/sistema)

en: Default Email Format
it_IT: Formato e-mail predefinito

en: Default Referral Link
it_IT: Link di riferimento predefinito

en: Default Referral URL Page
it_IT: Pagina URL di riferimento predefinita

en: Default URL:
it_IT: URL predefinito:

en: Default amount of "latest orders" to show:
it_IT: Importo predefinito degli "ultimi ordini" da mostrare:

en: Default number of months to show
it_IT: Numero predefinito di mesi da visualizzare

en: Default selected format when composing a new newsletter.
it_IT: Formato selezionato di default quando si compone una nuova newsletter.

en: Delay Commission (Number of Days)
it_IT: Commissione di ritardo (numero di giorni)

en: Delay Per Email (seconds)
it_IT: Ritardo per e-mail (secondi)

en: Delay between each email send (2 - 5 seconds). Helps avoid server overload or provider throttling.
it_IT: Ritardo tra ogni invio di e-mail (2 - 5 secondi). Aiuta a evitare il sovraccarico del server o il throttling del provider.

en: Delayed Commission (Payouts)
it_IT: Commissione ritardata (pagamenti)

en: Delete
it_IT: Cancellare

en: Delete (cancelled only)
it_IT: Elimina (solo annullato)

en: Delete Campaign
it_IT: Elimina campagna

en: Delete Coupons
it_IT: Eliminare i coupon

en: Delete Coupons & Assigned Affiliate User
it_IT: Cancellare i coupon e l'utente affiliato assegnato

en: Delete Options
it_IT: Cancellare le opzioni

en: Delete User
it_IT: Elimina utente

en: Delete User & Coupons
it_IT: Elimina utente e coupon

en: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion.
it_IT: Elimina le opzioni del plug-in e le tabelle del database personalizzate durante l'eliminazione del plug-in.

en: Delete selected
it_IT: Cancellare la voce selezionata

en: Delete the selected payouts? Only payouts with status Cancelled will be deleted. This action cannot be undone.
it_IT: Cancellare i pagamenti selezionati? Verranno cancellati solo i pagamenti con lo stato Annullato. Questa azione non può essere annullata.

en: Delete this domain.
it_IT: Elimina questo dominio.

en: Delete this payout.
it_IT: Cancella questo pagamento.

en: Delete this registration.
it_IT: Eliminare la registrazione.

en: Delete this visit.
it_IT: Cancella questa visita.

en: Denmark
it_IT: Danimarca

en: Description
it_IT: Descrizione: __________

en: Description:
it_IT: Descrizione: __________:

en: Design
it_IT: Disegno

en: Design & Layout Customisation
it_IT: Personalizzazione del design e del layout

en: Details
it_IT: Dettagli

en: Details Submitted
it_IT: Dettagli inviati

en: Direct
it_IT: Diretto

en: Direct Bank Transfer
it_IT: Bonifico Bancario Diretto

en: Direct Bank Transfer (Manual)
it_IT: Bonifico Bancario Diretto (Manuale)

en: Direct Link Tracking
it_IT: Tracciamento dei collegamenti diretti

en: Direct Link Tracking (Referrals)
it_IT: Tracciamento dei link diretti (referral)

en: Direct Link Tracking Emails
it_IT: E-mail di tracciamento del collegamento diretto

en: Direct Link Tracking Restrictions
it_IT: Restrizioni per il tracciamento dei link diretti

en: Direct users to the <a href="%s" target="_blank">Affiliate Registration</a> page to allow them to register themselves. When accepted, this will then automatically create the coupon and assign them to it.
it_IT: Indirizza gli utenti alla pagina <a href="%s" target="_blank">di registrazione dell'affiliato</a> per consentire loro di registrarsi. Una volta accettato, questo creerà automaticamente il coupon e li assegnerà ad esso.

en: Disable invoice upload for specific payout methods.
it_IT: Disattivare il caricamento delle fatture per determinati metodi di pagamento.

en: Disable registration form for existing affiliate users.
it_IT: Disabilita il modulo di registrazione per gli utenti affiliati esistenti.

en: Disable the autofill user picker when assigning users to coupon.
it_IT: Disabilita il selettore utente di compilazione automatica quando assegni gli utenti al coupon.

en: Disabled
it_IT: Disabile

en: Disabling these will prevent cookies from being stored by the plugin in the visitors browsers.
it_IT: La disabilitazione di questi impedirà che i cookie vengano memorizzati dal plug-in nei browser dei visitatori.

en: Discount
it_IT: Sconto

en: Discount Amount
it_IT: Importo sconto

en: Discount Type
it_IT: Tipo di sconto

en: Discount:
it_IT: Sconto:

en: Discounts
it_IT: Sconti

en: Dismiss Notice
it_IT: Ignora avviso

en: Display Affiliate Registration Form
it_IT: Visualizza il modulo di registrazione dell'affiliato

en: Display Name
it_IT: Nome visualizzato

en: Display Settings
it_IT: Impostazioni del display

en: Display a creatives section with downloadable banners, videos, PDFs, and colors. They can also generate an embed code to easily display it on their site.
it_IT: Mostra una sezione dedicata alle creatività con banner, video, PDF e colori scaricabili. Possono anche generare un codice di incorporamento per visualizzarlo facilmente sul loro sito.

en: Display a creatives section with downloadable banners/media on the affiliate dashboard.
it_IT: Mostra una sezione creatività con banner/media scaricabili sulla dashboard di affiliazione.

en: Display a custom message above the list of landing pages on the affiliate dashboard.
it_IT: Visualizza un messaggio personalizzato sopra l'elenco delle pagine di destinazione nella dashboard di affiliazione.

en: Display a custom message at the top of the "Network" tab.
it_IT: Visualizza un messaggio personalizzato nella parte superiore della scheda "Rete".

en: Display a custom message at the top of the "Sub-Affiliates" tab.
it_IT: Visualizza un messaggio personalizzato nella parte superiore della scheda "Sub-Affiliati".

en: Display a custom message at the top of the bonuses tab on the affiliate dashboard.
it_IT: Visualizza un messaggio personalizzato nella parte superiore della scheda dei bonus sulla dashboard di affiliazione.

en: Display a custom message at the top of the creatives tab on the affiliate dashboard.
it_IT: Visualizza un messaggio personalizzato nella parte superiore della scheda Creatività nella dashboard di affiliazione.

en: Display a floating affiliate button on your website that opens a compact dashboard popup.
it_IT: Visualizzate un pulsante di affiliazione fluttuante sul vostro sito web che apre un popup compatto della dashboard.

en: Display adjusted total and subtotal.
it_IT: Visualizza il totale e il subtotale regolati.

en: Display orders and reward commission for WooCommerce subscription renewals
it_IT: Visualizza gli ordini e premia le commissioni per i rinnovi degli abbonamenti a WooCommerce

en: Display the affiliate dashboard as a page within the "My Account" section.
it_IT: Visualizza la dashboard di affiliazione come pagina all'interno della sezione "Il mio account".

en: Display the creatives tab (only shown if creatives are enabled).
it_IT: Visualizzare la scheda Creativi (visualizzata solo se i creativi sono abilitati).

en: Display the link to the full affiliate dashboard.
it_IT: Visualizzare il link al cruscotto completo dell'affiliato.

en: Display the payout request button on the payouts tab (PRO).
it_IT: Visualizzare il pulsante di richiesta di pagamento nella scheda Pagamenti (PRO).

en: Display the payouts tab (only shown if payouts are enabled).
it_IT: Visualizzare la scheda Pagamenti (visualizzata solo se i pagamenti sono abilitati).

en: Display the tab with affiliate statistics.
it_IT: Visualizza la scheda con le statistiche degli affiliati.

en: Display the tab with coupon code and referral links.
it_IT: Visualizzare la scheda con il codice coupon e i link di riferimento.

en: Display the tab with recent referred orders.
it_IT: Visualizza la scheda con gli ordini recenti.

en: Displayed at top of the "referral URL" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
it_IT: Visualizzato nella parte superiore della sezione "URL di riferimento" nella pagina della dashboard di affiliazione dei coupon. Tag HTML abilitati.

en: Displayed at top the "statistics" section on the coupon affiliate dashboard page. HTML tags enabled.
it_IT: Visualizzata in alto la sezione "statistiche" nella pagina della dashboard di affiliazione dei coupon. Tag HTML abilitati.

en: Dollar Sign
it_IT: Segno del dollaro

en: Domain
it_IT: Dominio

en: Domain Accepted
it_IT: Dominio accettato

en: Domain Accepted: {domain}
it_IT: Dominio accettato: {domain}

en: Domain Declined
it_IT: Dominio rifiutato

en: Domain Declined: {domain}
it_IT: Dominio rifiutato: {domain}

en: Domain Name
it_IT: Nome di dominio

en: Domains (Direct Link)
it_IT: Domini (collegamento diretto)

en: Domains Blacklist
it_IT: Lista nera dei domini

en: Don't forget to <a href="%s" target="_blank">create your template coupon</a> and set this in the plugin settings! <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
it_IT: Non dimenticare di <a href="%s" target="_blank">creare il tuo modello di coupon</a> e impostarlo nelle impostazioni del plugin! <a href="%s" target="_blank">Scopri di più</a>.

en: Done! The affiliate statistics for this coupon will be refreshed the next time the <a href="%s">affiliate dashboard</a> is loaded.
it_IT: Fatto! Le statistiche di affiliazione per questo coupon verranno aggiornate la prossima volta che verrà caricata la <a href="%s">dashboard di affiliazione</a> .

en: Download
it_IT: Scaricare

en: Download CSV
it_IT: Scarica CSV

en: Download Preview
it_IT: Scarica l'anteprima

en: Drag and drop to customise the order of tabs shown on the dashboard menu.
it_IT: Trascinare e rilasciare per personalizzare l'ordine delle schede visualizzate nel menu del cruscotto.

en: Drag to reorder
it_IT: Trascinare per riordinare

en: Dropdown
it_IT: Elenco a discesa

en: Dropdown Field
it_IT: Campo a discesa

en: Duplicate this creative
it_IT: Duplica questa creatività

en: Dynamic Code Generator
it_IT: Generatore di codice dinamico

en: Dynamic Creatives
it_IT: Creatività dinamiche

en: Dynamic Image Customisation
it_IT: Personalizzazione dinamica dell'immagine

en: Dynamic Landing Page?
it_IT: Pagina di destinazione dinamica?

en: EU IBAN accounts → Receive EUR (converted from your store currency)
it_IT: Conti IBAN UE → Ricevere EUR (convertiti dalla valuta del negozio)

en: Earned from completed orders but not yet paid.
it_IT: Guadagnato da ordini completati ma non ancora pagati.

en: Easily generate a Terms & Conditions template for your affiliate program, which you can then link to in the registration form.
it_IT: Generate facilmente un modello di Termini e condizioni per il vostro programma di affiliazione, che potrete poi collegare al modulo di registrazione.

en: Edit
it_IT: Redigere

en: Edit Account
it_IT: Modifica account

en: Edit Affiliate Group
it_IT: Modifica gruppo di affiliazione

en: Edit Bonus
it_IT: Modifica Bonus

en: Edit Coupon
it_IT: Modifica coupon

en: Edit Creative
it_IT: Modifica creatività

en: Edit Group
it_IT: Modifica gruppo

en: Edit Groups
it_IT: Modifica gruppi

en: Edit Page
it_IT: Modifica pagina

en: Edit Unpaid Commission
it_IT: Modifica Commissione non pagata

en: Edit User
it_IT: Modifica utente

en: Edit coupon
it_IT: Modifica coupon

en: Email
it_IT: E-mail

en: Email Address
it_IT: Indirizzo email

en: Email Customizer
it_IT: Personalizza e-mail

en: Email Details
it_IT: Dettagli e-mail

en: Email Format
it_IT: Formato e-mail

en: Email Message
it_IT: Messaggio di posta elettronica

en: Email Message:
it_IT: Messaggio di posta elettronica:

en: Email Newsletters
it_IT: Newsletter via e-mail

en: Email Notification Message
it_IT: Messaggio di notifica e-mail

en: Email Notification Settings
it_IT: Impostazioni di notifica e-mail

en: Email Notification Subject
it_IT: Oggetto della notifica e-mail

en: Email Notifications
it_IT: Notifiche via e-mail

en: Email Notifications:
it_IT: Notifiche e-mail:

en: Email Subject
it_IT: Oggetto dell'e-mail

en: Email Subject:
it_IT: Oggetto dell'e-mail:

en: Email address for recieving admin notifications:
it_IT: Indirizzo e-mail per la ricezione delle notifiche dell'amministratore:

en: Email already exists.
it_IT: L'e-mail esiste già.

en: Email is required.
it_IT: L'e-mail è necessaria.

en: Email:
it_IT: E-mail:

en: Emails
it_IT: Messaggi di posta elettronica

en: Enable "Affiliate Information" section in the admin "New Order" email.
it_IT: Abilita la sezione "Informazioni sull'affiliato" nell'e-mail "Nuovo ordine" dell'amministratore.

en: Enable "Ajax Loading" on Affiliate Dashboard.
it_IT: Abilita "Caricamento Ajax" sulla dashboard di affiliazione.

en: Enable "All Time Stats" in the plugin settings to view top affiliate performance.
it_IT: Attivare "Statistiche di tutti i tempi" nelle impostazioni del plugin per visualizzare le prestazioni dei principali affiliati.

en: Enable "Click History" Logs
it_IT: Abilita i registri "Cronologia clic"

en: Enable "Creatives" Features
it_IT: Abilita le funzionalità "Creative"

en: Enable "Multi-Currency" Functionality
it_IT: Abilita la funzionalità "Multi-valuta"

en: Enable "Per User Role" Commission
it_IT: Abilita commissione "Per ruolo utente"

en: Enable "Referral Link" Generator Section
it_IT: Abilita la sezione del generatore di "link di riferimento"

en: Enable "Referral Statistics" Section
it_IT: Abilita la sezione "Statistiche sui referral"

en: Enable "Referral URL" tab on the affiliate dashboard.
it_IT: Abilita la scheda "URL di riferimento" sulla dashboard di affiliazione.

en: Enable "Unsubscribe" link in footer
it_IT: Abilitare il link "Unsubscribe" nel piè di pagina

en: Enable "affiliate landing pages" features.
it_IT: Abilita le funzionalità "pagine di destinazione di affiliazione".

en: Enable "lifetime commission" features.
it_IT: Abilita le funzionalità di "commissione a vita".

en: Enable "lifetime commission" functionality globally for all affiliate coupons.
it_IT: Abilita la funzionalità di "commissione a vita" a livello globale per tutti i coupon di affiliazione.

en: Enable "tabbed" layout (recommended).
it_IT: Abilita il layout "a schede" (consigliato).

en: Enable 2 Column Layout
it_IT: Abilita layout a 2 colonne

en: Enable Activity Log
it_IT: Abilita registro attività

en: Enable Affiliate Portal
it_IT: Abilita il portale affiliati

en: Enable Affiliate Registration Features
it_IT: Abilita le funzionalità di registrazione degli affiliati

en: Enable Built-In Newsletter System
it_IT: Abilitare il sistema di newsletter integrato

en: Enable Commission Calculations & Statistics
it_IT: Abilita i calcoli e le statistiche delle commissioni

en: Enable Coupon Codes
it_IT: Abilita i codici coupon

en: Enable Direct Link Tracking
it_IT: Abilita il tracciamento diretto dei collegamenti

en: Enable Email Notifications
it_IT: Abilita notifiche e-mail

en: Enable Email Reports
it_IT: Abilita rapporti e-mail

en: Enable HoneyPot Spam Prevention
it_IT: Abilita la prevenzione dello spam HoneyPot

en: Enable Multiple Templates
it_IT: Abilita più modelli

en: Enable Pagination
it_IT: Abilita impaginazione

en: Enable Payout Requests & Log Features
it_IT: Abilita le richieste di pagamento e le funzionalità di registro

en: Enable Payouts Features
it_IT: Abilita le funzionalità di pagamento

en: Enable Payouts features, and automatically add "unpaid" commission to the affiliates account on order completion, ready for payout.
it_IT: Abilita le funzionalità di pagamento e aggiungi automaticamente la commissione "non pagata" all'account degli affiliati al completamento dell'ordine, pronta per il pagamento.

en: Enable Performance Bonuses
it_IT: Abilita i bonus di performance

en: Enable QR Code Generator
it_IT: Abilita il generatore di codici QR

en: Enable Referral Campaign Features
it_IT: Abilita le funzionalità della campagna di referral

en: Enable Referral Links & Click Tracking
it_IT: Abilita gli URL di riferimento e il monitoraggio dei clic

en: Enable Referral URL Generation & Click Tracking
it_IT: Abilita la generazione di URL di riferimento e il monitoraggio dei clic

en: Enable Short URL Generator
it_IT: Abilita il generatore di URL brevi

en: Enable Test Mode?
it_IT: Abilitare la modalità di test?

en: Enable affiliate email notifications.
it_IT: Abilita le notifiche e-mail degli affiliati.

en: Enable button to export an Excel file of "monthly summary" table.
it_IT: Pulsante Abilita per esportare un file Excel di "riepilogo mensile".

en: Enable button to export an Excel file of "recent orders" table.
it_IT: Pulsante Abilita per esportare un file Excel della tabella "ordini recenti".

en: Enable legacy (bulk) saving for settings page.
it_IT: Abilita il salvataggio legacy (in blocco) per la pagina delle impostazioni.

en: Enable lifetime commission for this coupon.
it_IT: Abilita la commissione a vita per questo coupon.

en: Enable multi currency settings.
it_IT: Abilita le impostazioni multivaluta.

en: Enable multi-currency support for store credit?
it_IT: Abilitare il supporto di più valute per il credito del negozio?

en: Enable or disable the "affiliate info" sections displayed on WooCommerce orders in the backend.
it_IT: Abilita o disabilita le sezioni "informazioni sull'affiliato" visualizzate sugli ordini WooCommerce nel backend.

en: Enable some more advanced affiliate registration features such as custom form fields, multiple templates, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and more.
it_IT: Abilita alcune funzionalità di registrazione degli affiliati più avanzate come campi modulo personalizzati, modelli multipli, generatore di codice dinamico, accettazione automatica, registrazione automatica e altro ancora.

en: Enable terms and conditions checkbox on registration form.
it_IT: Abilita la casella di controllo dei termini e delle condizioni nel modulo di registrazione.

en: Enable the "Additional Email Addresses" field in affiliate settings.
it_IT: Abilita il campo "Indirizzi e-mail aggiuntivi" nelle impostazioni dell'affiliato.

en: Enable this to automatically submit "payout requests" for your affiliates, every month/week/day, if they meet certain criteria.
it_IT: Abilita questa opzione per inviare automaticamente "richieste di pagamento" per i tuoi affiliati, ogni mese/settimana/giorno, se soddisfano determinati criteri.

en: Enable this to only link customer to coupon as "lifetime referral" if the coupon has a user affiliate assigned to it.
it_IT: Abilita questa opzione per collegare il cliente al coupon come "referral a vita" solo se al coupon è assegnato un affiliato utente.

en: Enabled
it_IT: Abilitato

en: Enabling this option will enable lifetime commission for ALL your affiliates & coupons. You can alternatively enable lifetime commission on a per-coupon basis, in the individual coupon settings.
it_IT: Abilitando questa opzione si abiliterà la commissione a vita per TUTTI i tuoi affiliati e coupon. In alternativa, puoi abilitare la commissione a vita per coupon, nelle impostazioni dei singoli coupon.

en: Enabling this option will prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
it_IT: L'abilitazione di questa opzione impedirà a TUTTI i coupon di affiliazione e ai link di riferimento di funzionare a meno che il cliente non sia stato collegato direttamente dal dominio approvato assegnato a quel coupon.

en: Enabling this will allow the unique coupon affiliate dashboard URLs to be used without the ID, but both URLs will still work.
it_IT: L'abilitazione di questa opzione consentirà di utilizzare gli URL univoci della dashboard di affiliazione dei coupon senza l'ID, ma entrambi gli URL continueranno a funzionare.

en: End
it_IT: Fine

en: End Date:
it_IT: Data di fine:

en: Enter URLs separated by commas. Use relative URLs (e.g., /shop, /about) or full URLs. Use * for wildcards (e.g., /shop/* for all shop pages).
it_IT: Inserire gli URL separati da virgole. Utilizzare URL relativi (ad esempio, /shop, /about) o URL completi. Usare * per i caratteri jolly (ad esempio, /shop/* per tutte le pagine del negozio).

en: Enter a coupon code to preview
it_IT: Inserisci un codice coupon per visualizzare l'anteprima

en: Enter an email address.
it_IT: Inserire un indirizzo e-mail.

en: Enter minimum payout amount (e.g., "$5.00")
it_IT: Inserisci l'importo minimo del pagamento (ad esempio, "$ 5,00")

en: Enter one per line.
it_IT: Immettere uno per riga.

en: Enter one per line. You do not need to include "http://", "https://", or "www." in the domain.
it_IT: Immettere uno per riga. Non è necessario includere "http://", "https://" o "www." nel dominio.

en: Enter page URL...
it_IT: Inserire l'URL della pagina...

en: Enter payment methods (e.g., "PayPal, Bank Transfer, or Stripe")
it_IT: Inserisci i metodi di pagamento (ad esempio, "PayPal, bonifico bancario o Stripe")

en: Enter the ID of a user here. Useful if you want to limit this bonus to a specific user.
it_IT: Inserisci qui l'ID di un utente. Utile se vuoi limitare questo bonus a un utente specifico.

en: Enter the URL slug for the affiliate program page (e.g., "affiliate-program")
it_IT: Inserisci lo slug URL per la pagina del programma di affiliazione (ad esempio, "programma di affiliazione")

en: Enter the commission rate (e.g., "25%" or "$10 per sale")
it_IT: Inserisci il tasso di commissione (ad esempio, "25%" o "$ 10 per vendita")

en: Enter the name of the coupon code that will be created.
it_IT: Inserire il nome del codice coupon che verrà creato.

en: Enter the title for the affiliate program page
it_IT: Inserisci il titolo della pagina del programma di affiliazione

en: Enter user email address...
it_IT: Inserisci l'indirizzo e-mail dell'utente...

en: Enter your Address Line 1 to show on statements.
it_IT: Immettere la riga 1 dell'indirizzo da visualizzare sugli estratti conto.

en: Enter your Address Line 2 to show on statements.
it_IT: Immettere la riga dell'indirizzo 2 da visualizzare sugli estratti conto.

en: Enter your Company Name to show on statements.
it_IT: Inserisci il nome della tua azienda da visualizzare sugli estratti conto.

en: Enter your VAT/Tax number to show on statements.
it_IT: Inserisci il tuo numero di partita IVA/IVA da mostrare sugli estratti conto.

en: Enter your city, state and ZIP/postal code to show on statements.
it_IT: Inserisci la tua città, lo stato e il codice postale da mostrare sugli estratti conto.

en: Enter your commission amounts below (0 to disable). If you enter multiple types, they will be combined. For example you could have: 10% of total order, plus an extra $2 per product.
it_IT: Inserisci gli importi delle commissioni qui sotto (0 per disabilitare). Se si immettono più tipi, verranno combinati. Ad esempio, potresti avere: 10% dell'ordine totale, più $ 2 extra per prodotto.

en: Enter your domain...
it_IT: Inserisci il tuo dominio...

en: Enter your terms acceptance message. Make sure you edit the message to include links to your terms and privacy policy!
it_IT: Inserisci il messaggio di accettazione dei termini. Assicurati di modificare il messaggio per includere i link ai tuoi termini e alla tua informativa sulla privacy!

en: Equal
it_IT: Uguale

en: Equal or Less
it_IT: uguale o minore

en: Equal or More
it_IT: uguale o superiore

en: Error
it_IT: Errore

en: Error cancelling transfer:
it_IT: Errore nell'annullamento del trasferimento:

en: Error checking transfer status:
it_IT: Errore nella verifica dello stato del trasferimento:

en: Error checking username.
it_IT: Errore nella verifica del nome utente.

en: Error creating coupon.
it_IT: Errore nella creazione del coupon.

en: Error creating recipient account:
it_IT: Errore nella creazione dell'account del destinatario:

en: Error loading content. Please try again.
it_IT: Errore nel caricamento del contenuto. Riprovare.

en: Error loading creatives.
it_IT: Errore nel caricamento dei creativi.

en: Error loading links.
it_IT: Errore nel caricamento dei link.

en: Error loading payouts.
it_IT: Errore nel caricamento dei pagamenti.

en: Error loading referrals.
it_IT: Errore nel caricamento dei referral.

en: Error loading statistics.
it_IT: Errore nel caricamento delle statistiche.

en: Error updating user.
it_IT: Errore nell'aggiornamento dell'utente.

en: Error: Bank details not provided. Please set up your bank account information first.
it_IT: Errore: Dati bancari non forniti. Si prega di impostare prima le informazioni sul conto bancario.

en: Error: Could not create recipient account for bank transfer. Please check your bank details.
it_IT: Errore: Impossibile creare il conto del destinatario per il bonifico bancario. Si prega di controllare le coordinate bancarie.

en: Error: Could not retrieve transfer status from Wise.
it_IT: Errore: Impossibile recuperare lo stato del trasferimento da Wise.

en: Error: Coupon does not exist.
it_IT: Errore: il coupon non esiste.

en: Error: Currency not supported by Wise API. Currency:
it_IT: Errore: Valuta non supportata da Wise API. Valuta:

en: Error: For PayPal Payouts, please enter your PayPal API Credentials in the
it_IT: Errore: Per i pagamenti con PayPal, inserire le credenziali API di PayPal nel campo

en: Error: For Stripe Payouts, please enter your Stripe API Credentials in the
it_IT: Errore: Per i pagamenti con Stripe, si prega di inserire le credenziali API di Stripe nel campo

en: Error: For Wise Bank Transfer Payouts, please enter your Wise API Credentials in the
it_IT: Errore: Per i pagamenti tramite bonifico bancario Wise, inserire le credenziali API Wise nel campo

en: Error: Invalid bank details format. Please provide complete bank account information.
it_IT: Errore: Formato delle coordinate bancarie non valido. Si prega di fornire informazioni complete sul conto bancario.

en: Error: No payout methods are enabled. Please go to %sPayouts Settings%s and enable at-least one payout method.
it_IT: Errore: Nessun metodo di pagamento è abilitato. Vai a %sImpostazioni di pagamento%s e attiva almeno un metodo di pagamento.

en: Error: No transfer ID provided.
it_IT: Errore: Non è stato fornito alcun ID di trasferimento.

en: Error: Wise Profile ID not configured. Please check your Wise API settings.
it_IT: Errore: Wise Profile ID non configurato. Controllare le impostazioni di Wise API.

en: Estimated send time ~ %d seconds (based on 2s delay).
it_IT: Tempo di invio stimato ~ %d secondi (basato su un ritardo di 2s).

en: European Union (IBAN)
it_IT: Unione Europea (IBAN)

en: Even if the "coupon code" isnt used, the commission and sales will still be tracked on the coupons affiliate dashboard. All future orders by that customer, even with different coupon codes, will only apply to the original coupon affiliate.
it_IT: Anche se il "codice coupon" non viene utilizzato, la commissione e le vendite verranno comunque monitorate sulla dashboard di affiliazione dei coupon. Tutti gli ordini futuri da parte di quel cliente, anche con codici coupon diversi, si applicheranno solo all'affiliato del coupon originale.

en: Event
it_IT: Evento

en: Example URL with campaign "twitter" would be
it_IT: L'URL di esempio con la campagna "twitter" sarebbe

en: Example URL with user "example" would be
it_IT: L'URL di esempio con l'utente "esempio" sarebbe

en: Example default referral URL with coupon code "example" would be
it_IT: Esempio: URL di riferimento predefinito con il codice coupon "example" sarebbe

en: Exchange rates will be updated automatically every 12 hours, or you can click the button below to update it now.
it_IT: I tassi di cambio verranno aggiornati automaticamente ogni 12 ore, oppure puoi fare clic sul pulsante qui sotto per aggiornarli ora.

en: Exchangerates API Key
it_IT: Chiave API dei tassi di cambio

en: Exclude Sale Items
it_IT: Escludi gli articoli in saldo

en: Exclude/Remove taxes from Store Credit in cart.
it_IT: Escludi/Rimuovi le imposte dal Credito del negozio nel carrello.

en: Expiration Date:
it_IT: Data di scadenza:

en: Expiry Date
it_IT: Data di scadenza

en: Export
it_IT: Esportazione

en: Export %s Users
it_IT: Esportazione di %s Utenti

en: Export to Excel Buttons
it_IT: Pulsanti Esporta in Excel

en: External URL:
it_IT: URL esterno:

en: Extra Field Label
it_IT: Etichetta campo aggiuntivo

en: Extra Fields
it_IT: Campi aggiuntivi

en: Extra Restrictions
it_IT: Restrizioni extra

en: Extra Settings
it_IT: Impostazioni extra

en: Extra features are available with PRO version including custom commission amounts per coupon, email notifications, and more. <a href="%s">UPGRADE</a>
it_IT: Con la versione PRO sono disponibili funzionalità extra, tra cui importi di commissione personalizzati per coupon, notifiche e-mail e altro ancora. <a href="%s">AGGIORNAMENTO</a>

en: Failed to copy
it_IT: Copia non riuscita

en: Failed to create the page.
it_IT: Impossibile creare la pagina.

en: Fees vary (typically around 1% - 2%). Learn more about Stripe Connect
it_IT: Le commissioni variano (in genere intorno all'1% - 2%). Scopri di più su Stripe Connect

en: Fetch Profiles
it_IT: Recupera i profili

en: Field
it_IT: Campo

en: Field Label:
it_IT: Etichetta campo:

en: Files
it_IT: ﬁle

en: Filter
it_IT: Filtro

en: Filter by
it_IT: Filtra per

en: Filter by Payment Method
it_IT: Filtrare per metodo di pagamento

en: Filter by user roles/groups:
it_IT: Filtrare per ruoli/gruppi di utenti:

en: Filtered by user roles:
it_IT: Filtrato per ruoli utente:

en: Finally, we need to setup the email notifications for your affiliate program.
it_IT: Infine, dobbiamo impostare le notifiche via e-mail per il vostro programma di affiliazione.

en: Finish
it_IT: Finire

en: Finland
it_IT: Finlandia

en: First & Last Name Required
it_IT: Nome e cognome obbligatori

en: First Name
it_IT: Nome di battesimo

en: First-Click Attribution
it_IT: Attribuzione del primo clic

en: First-Click: Once a referral cookie exists, later referral links won’t replace it or the cart coupon automatically; customers can still manually apply a different coupon.
it_IT: Primo clic: Una volta che esiste un cookie di riferimento, i link di riferimento successivi non lo sostituiranno automaticamente né il coupon del carrello; i clienti possono comunque applicare manualmente un coupon diverso.

en: Firstly, if you have not already, get started by creating a new page and adding the shortcode: [couponaffiliates-register]
it_IT: Innanzitutto, se non l'hai già fatto, inizia creando una nuova pagina e aggiungendo lo shortcode: [couponaffiliates-register]

en: Firstly, we need to create the main affiliate dashboard page on your website.
it_IT: Innanzitutto, dobbiamo creare la pagina principale della dashboard di affiliazione sul tuo sito web.

en: Fixed
it_IT: Fissato

en: Fixed Amount ($)
it_IT: Importo fisso ($)

en: Fixed Amount Per Order
it_IT: Importo fisso per ordine

en: Fixed Amount Per Product
it_IT: Importo fisso per prodotto

en: Fixed Cart Discount
it_IT: Sconto fisso sul carrello

en: Fixed Commission (%s - Amount Per Order)
it_IT: Commissione fissa (%s - importo per ordine)

en: Fixed Commission (%s - Amount Per Product)
it_IT: Commissione fissa (%s - Importo per prodotto)

en: Fixed Commission Per Order
it_IT: Commissione fissa per ordine

en: Fixed Commission Per Product
it_IT: Commissione fissa per prodotto

en: Fixed Product Discount
it_IT: Sconto fisso sui prodotti

en: Fixed amount on cart.
it_IT: Importo fisso sul carrello.

en: Fixed cart discount
it_IT: Sconto per carrello fisso

en: Fixed discount on subscription signup.
it_IT: Sconto fisso sull'iscrizione all'abbonamento.

en: Fixed product discount
it_IT: Sconto fisso sui prodotti

en: Flexible Commission - Per Product or Coupon
it_IT: Commissione flessibile - per prodotto o coupon

en: Flexible Commission Settings
it_IT: Impostazioni flessibili delle commissioni

en: Flexible commission settings can also be set at product level, as well as coupon level. To do this, simply edit a product, or coupon, and visit the "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
it_IT: Le impostazioni flessibili delle commissioni possono anche essere impostate a livello di prodotto, così come a livello di coupon. Per fare ciò, è sufficiente modificare un prodotto o un coupon e visitare la scheda delle impostazioni dei dati "Coupon Affiliates & Commission".

en: Floating Affiliate Widget
it_IT: Widget di affiliazione fluttuante

en: Floating Button Colors
it_IT: Colori dei pulsanti fluttuanti

en: Floating Widget
it_IT: Widget fluttuante

en: Footer Text
it_IT: Testo piè di pagina

en: For "commission payouts" in PRO, for "unpaid commission" to be granted, the order status must be "completed".
it_IT: Per i "pagamenti delle commissioni" in PRO, affinché le "commissioni non pagate" vengano concesse, lo stato dell'ordine deve essere "completato".

en: For Wise bank transfer payouts, it will automatically complete the first step of creating the unfunded payment in Wise ready to complete manually.
it_IT: Per i pagamenti tramite bonifico bancario Wise completerà automaticamente la prima fase di creazione del pagamento non finanziato in Wise, pronto per essere completato manualmente.

en: For advanced features like automated payouts, multi-level affiliates, dynamic creatives, performance bonuses, affiliate groups, email reports, and more, visit the <a href="%s" target="_blank">PRO modules section</a>.
it_IT: Per le funzioni avanzate come i pagamenti automatici, gli affiliati multilivello, i creativi dinamici, i bonus di rendimento, i gruppi di affiliati, i rapporti e-mail e altro ancora, visitate la sezione <a href="%s" target="_blank">Moduli PRO</a>.

en: For affiliate registrations to work properly, you will need to create a "template coupon" and assign it in the "registration" settings tab.
it_IT: Affinché le registrazioni degli affiliati funzionino correttamente, dovrai creare un "modello di coupon" e assegnarlo nelle impostazioni.

en: For detailed information regarding the payouts features, and setting up one-click payout methods such as Stripe and PayPal,
it_IT: Per informazioni dettagliate sulle funzionalità di pagamento e sull'impostazione di metodi di pagamento con un clic come Stripe e PayPal,

en: For example, if you want to change it to "Partner", you would enter "Partner" here. It will then change things like "Affiliate Dashboard" to "Partner Dashboard", "Affiliate Registration" to "Partner Registration", etc.
it_IT: Ad esempio, se si vuole cambiare in "Partner", si inserisce qui "Partner". In questo modo si cambieranno cose come "Affiliate Dashboard" in "Partner Dashboard", "Affiliate Registration" in "Partner Registration", ecc.

en: For logged-in affiliates, it shows their dashboard with statistics, referral links, recent orders, payouts, and creatives.
it_IT: Per gli affiliati che hanno effettuato l'accesso, viene mostrata la loro dashboard con statistiche, link di riferimento, ordini recenti, pagamenti e creatività.

en: For more in-depth tutorials and guides, see our plugin documentation:
it_IT: Per tutorial e guide più approfonditi, consulta la nostra documentazione sui plugin:

en: For more information, please see the video below:
it_IT: Per ulteriori informazioni, guarda il video qui sotto:

en: For more information, please watch the video below:
it_IT: Per ulteriori informazioni, guarda il video qui sotto:

en: For most websites, the settings on this page can be ignored (keep them as they are).
it_IT: Per la maggior parte dei siti web, le impostazioni in questa pagina possono essere ignorate (mantenerle così come sono).

en: For most websites, unless you are already using a 3rd party wallet plugin, we would suggest just using our free built-in wallet system.
it_IT: Per la maggior parte dei siti Web, a meno che tu non stia già utilizzando un plug-in di portafoglio di terze parti, ti suggeriamo di utilizzare solo il nostro sistema di portafoglio integrato gratuito.

en: For non-affiliates, it shows an affiliate registration form with program benefits.
it_IT: Per i non affiliati, mostra un modulo di registrazione per gli affiliati con i vantaggi del programma.

en: For optimal performance, please ensure the image is optimised before uploading. The maximum image width is 2000px and the maximum file size is 1MB.
it_IT: Per ottenere prestazioni ottimali, assicurarsi che l'immagine sia ottimizzata prima di caricarla. La larghezza massima dell'immagine è di 2000px e la dimensione massima del file è di 1MB.

en: For this to show, a user/affiliate account must be assigned to that coupon. The tab is only shown to this user.
it_IT: Affinché ciò venga visualizzato, è necessario assegnare un account utente/affiliato a quel coupon. La scheda viene mostrata solo a questo utente.

en: Form CAPTCHA - Spam Protection
it_IT: Form CAPTCHA - Protezione antispam

en: Form ID
it_IT: ID modulo

en: Form Style
it_IT: Stile modulo

en: Form Submission
it_IT: Invio del modulo

en: Form Visibility Settings
it_IT: Impostazioni di visibilità del modulo

en: Format
it_IT: Formato

en: Format:
it_IT: Formato:

en: France
it_IT: Francia

en: Fraud Prevention
it_IT: Prevenzione delle frodi

en: Fraud Prevention & Usage Restrictions
it_IT: Prevenzione delle frodi e restrizioni d'uso

en: Free Shipping
it_IT: Spedizione Gratuita

en: Free Version:
it_IT: Versione gratuita:

en: Free version can display reports for up to the past 1 month.
it_IT: La versione gratuita può visualizzare i report fino all'ultimo 1 mese.

en: Frequency:
it_IT: Frequenza:

en: Frequently Asked Questions:
it_IT: Domande frequenti:

en: From
it_IT: Da

en: From Email Address:
it_IT: Da Indirizzo e-mail:

en: From Name:
it_IT: Dal nome:

en: Full Name
it_IT: Nome e Cognome

en: Funds converted and being sent
it_IT: Fondi convertiti e inviati

en: Funds refunded
it_IT: Fondi rimborsati

en: GENERATE NEW REPORT
it_IT: GENERA NUOVO REPORT

en: GENERATE REPORT
it_IT: GENERA REPORT

en: General
it_IT: Generale

en: General Email Settings
it_IT: Impostazioni e-mail generali

en: General Questions
it_IT: Domande generali

en: General Settings
it_IT: Impostazioni generali

en: General error:
it_IT: Errore generale:

en: Generally there should not be any reason to turn these off, but it is here just incase, and for debugging.
it_IT: In genere non dovrebbe esserci alcun motivo per disattivarli, ma è qui per ogni evenienza e per il debug.

en: Generate
it_IT: Generare

en: Generate & Edit Terms and Conditions
it_IT: Genera e modifica termini e condizioni

en: Generate Coupon
it_IT: Genera coupon

en: Generate Dashboard Page
it_IT: Pagina Genera dashboard

en: Generate New Promo Page
it_IT: Genera una nuova pagina promozionale

en: Generate Promo Page
it_IT: Genera pagina promozionale

en: Generate Registration Page
it_IT: Genera pagina di registrazione

en: Generate a dynamic coupon name automatically.
it_IT: Generare automaticamente il nome di un coupon dinamico.

en: Generate a new admin report
it_IT: Generare un nuovo report di amministrazione

en: Generate a signup promo page that includes your program details and the registration form.
it_IT: Genera una pagina promozionale di iscrizione che includa i dettagli del tuo programma e il modulo di registrazione.

en: Generate and edit the Terms & Conditions page for your affiliate program.
it_IT: Genera e modifica la pagina Termini e Condizioni per il tuo programma di affiliazione.

en: Generate and send an example report to yourself, with the settings/customisations you have set above.
it_IT: Genera e invia un report di esempio a te stesso, con le impostazioni/personalizzazioni che hai impostato sopra.

en: Generate some advanced detailed reports and analytics for your affiliate program.
it_IT: Genera alcuni report e analisi dettagliati avanzati per il tuo programma di affiliazione.

en: Generating Report
it_IT: Generazione di report

en: Generating...
it_IT: Generare...

en: Germany
it_IT: Germania

en: Get Rates
it_IT: Ottieni le tariffe

en: Get priority support, and your suggestions will have more priority for development.
it_IT: Ottieni un supporto prioritario e i tuoi suggerimenti avranno più priorità per lo sviluppo.

en: Getting Started
it_IT: Introduttiva

en: Gift
it_IT: Regalo

en: Give affiliates extra commission % as a bonus for selecting Store Credit as their payout method.
it_IT: Offri agli affiliati una percentuale di commissioni extra come bonus per aver selezionato il credito del negozio come metodo di pagamento.

en: Give unpaid commission to affiliate.
it_IT: Dai una commissione non pagata all'affiliato.

en: Give your affiliates bonuses when they reach certain goals, such as some bonus commission once they reach a certain amount of sales.
it_IT: Offri ai tuoi affiliati dei bonus quando raggiungono determinati obiettivi, come ad esempio una commissione bonus una volta raggiunto un certo numero di vendite.

en: Give your affiliates lifetime commission for ALL future purchases from all their referred users.
it_IT: Dai ai tuoi affiliati una commissione a vita per TUTTI gli acquisti futuri da tutti i loro utenti segnalati.

en: Go to Bonuses Settings
it_IT: Andate alle Impostazioni dei bonus

en: Go to Newsletter Settings
it_IT: Vai alle impostazioni della newsletter

en: Go to Page
it_IT: Vai alla pagina

en: Go to Payouts Settings
it_IT: Andare alle Impostazioni di pagamento

en: Go to Referral Links Settings
it_IT: Andare alle Impostazioni dei link di riferimento

en: Go to Settings
it_IT: Vai su Impostazioni

en: Go to Tabs Settings
it_IT: Andare alle Impostazioni delle schede

en: Go to settings
it_IT: Vai alle impostazioni

en: Go to the
it_IT: Vai alla pagina

en: Go to the <a href="%s" target="_blank">Add New Affiliate</a> page to add new affiliates here, which will automatically generate the coupon code for them.
it_IT: Vai alla pagina <a href="%s" target="_blank">Aggiungi nuovo affiliato</a> per aggiungere nuovi affiliati qui, che genereranno automaticamente il codice coupon per loro.

en: Great! Double-check the SMTP plugin is fully configured (SPF, DKIM, DMARC, correct from email) for optimal deliverability before bulk sending.
it_IT: Ottimo! Prima dell'invio massivo, verificare che il plugin SMTP sia completamente configurato (SPF, DKIM, DMARC, corretto dall'e-mail) per una deliverability ottimale.

en: Great! Ensure it is fully configured (auth keys / SPF & DKIM records) for best newsletter deliverability.
it_IT: Ottimo! Assicuratevi che sia completamente configurato (chiavi di autenticazione / record SPF e DKIM) per una migliore consegna delle newsletter.

en: Group / Role
it_IT: Gruppo / Ruolo

en: Group Display Name
it_IT: Nome visualizzato del gruppo

en: Group ID
it_IT: ID gruppo

en: Group does not exist.
it_IT: Il gruppo non esiste.

en: Group updated successfully.
it_IT: Gruppo aggiornato correttamente.

en: Guest
it_IT: Ospite

en: Handshake
it_IT: Stretta di mano

en: Heart
it_IT: Cuore

en: Help & Support
it_IT: Aiuto e supporto

en: Help Area
it_IT: Area di aiuto

en: Help Documentation
it_IT: Documentazione della Guida

en: Here is a video guide explaining how to get started with the plugin
it_IT: Ecco una video guida che spiega come iniziare con il plugin

en: Here's some of the next steps you can take:
it_IT: Ecco alcuni dei prossimi passaggi che puoi eseguire:

en: Hi {first_name}, Congratulations, you have just earned a reward! View your affiliate dashboard for more details.
it_IT: Ciao {first_name},Congratulazioni,<br/><br/> hai appena guadagnato una ricompensa!<br/><br/>Visualizza la tua dashboard di affiliazione per maggiori dettagli.

en: Hide
it_IT: Nascondere

en: Hide "0.00" value on checkout from referral coupons.
it_IT: Nascondi il valore "0,00" al momento del pagamento dai coupon di riferimento.

en: Hide Add Coupon Form
it_IT: Nascondere il modulo Aggiungi Coupon

en: Hide Parent Product
it_IT: Nascondi prodotto principale

en: Hide Settings
it_IT: Nascondi impostazioni

en: Hide commission statistics for non-affiliate coupons.
it_IT: Nascondi le statistiche sulle commissioni per i coupon non affiliati.

en: Hide for logged in users
it_IT: Nascondi per gli utenti connessi

en: Hide for logged out users
it_IT: Nascondi per gli utenti disconnessi

en: Hide for non-affiliate users
it_IT: Nascondi per gli utenti non affiliati

en: Hide link for non-affiliate users.
it_IT: Nascondi il link per gli utenti non affiliati.

en: Hide on affiliate pages (affiliate dashboard and registration pages)
it_IT: Nascondere nelle pagine degli affiliati (dashboard degli affiliati e pagine di registrazione)

en: Hide on mobile devices
it_IT: Nascondere su dispositivi mobili

en: Hide on specific pages
it_IT: Nascondere su pagine specifiche

en: Hide on tablet devices
it_IT: Nascondere su dispositivi tablet

en: Hide the "Coupon code applied successfully." message on all pages except for the cart/checkout pages.
it_IT: Nascondi il messaggio "Codice coupon applicato correttamente" su tutte le pagine ad eccezione delle pagine del carrello/checkout.

en: Hide the "all-time" stats on statistics tab and line graph.
it_IT: Nascondi le statistiche "di tutti i tempi" nella scheda delle statistiche e nel grafico a linee.

en: Horizontal Margin (X):
it_IT: Margine orizzontale (X):

en: How To Get Started
it_IT: Come iniziare

en: How are referral URLs generated?
it_IT: Come vengono generati gli URL di riferimento?

en: How did you hear about us?
it_IT: Come sei venuto a conoscenza di noi?

en: How do I apply custom tax adjustments to stats and commission?
it_IT: Come faccio ad applicare rettifiche fiscali personalizzate a statistiche e commissioni?

en: How do I change commission rates for new orders only?
it_IT: Come posso modificare i tassi di commissione solo per i nuovi ordini?

en: How do I create affiliate users?
it_IT: Come faccio a creare utenti affiliati?

en: How do I get support?
it_IT: Come posso ottenere assistenza?

en: How do I give affiliate users access to their own dashboard?
it_IT: Come faccio a dare agli utenti affiliati l'accesso alla propria dashboard?

en: How do I include or exclude tax/VAT from stats and commission?
it_IT: Come faccio a includere o escludere l'imposta/IVA dalle statistiche e dalle commissioni?

en: How do I manually connect an affiliate to an existing customer as a lifetime affiliate?
it_IT: Come faccio a collegare manualmente un affiliato a un cliente esistente come affiliato a vita?

en: How do I only show “completed” orders on affiliate dashboard?
it_IT: Come faccio a mostrare solo gli ordini "completati" sulla dashboard di affiliazione?

en: How do I pay my affiliates?
it_IT: Come pago i miei affiliati?

en: How many creatives to show per row (on larger screens). Recommended between 2 - 4. On mobile devices this will be responsive, and only shows 1 per row.
it_IT: Quante creatività mostrare per riga (su schermi più grandi). Consigliato tra 2 e 4. Sui dispositivi mobili questo sarà reattivo e mostrerà solo 1 per riga.

en: How many days after being assigned as a "lifetime" referral should it expire, and the customer be unlinked from the customer. Leave empty to use the default global setting. Set to "0" for permanent lifetime commission with no expiry time.
it_IT: Quanti giorni dopo essere stato assegnato come referral "a vita" dovrebbe scadere e il cliente dovrebbe essere scollegato dal cliente. Lasciare vuoto per utilizzare l'impostazione globale predefinita. Impostato su "0" per la commissione permanente a vita senza scadenza.

en: How many months to show on the "monthly summary" table by default.
it_IT: Quanti mesi visualizzare nella tabella "riepilogo mensile" per impostazione predefinita.

en: How many of this product would you like to reward the affiliate with?
it_IT: Con quanti di questi prodotti vorresti premiare l'affiliato?

en: How much "unpaid commission" must be earned/available, before the affiliate can request a payout.
it_IT: Quanta "commissione non pagata" deve essere guadagnata/disponibile, prima che l'affiliato possa richiedere un pagamento.

en: How often should a report be sent to affiliates via email?
it_IT: Con quale frequenza deve essere inviato un report agli affiliati via e-mail?

en: How often should payout requests be checked & submitted automatically?
it_IT: Con quale frequenza le richieste di pagamento devono essere controllate e inviate automaticamente?

en: How to assign affiliate users to coupons
it_IT: Come assegnare gli utenti affiliati ai coupon

en: How to customize the affiliate registration form?
it_IT: Come personalizzare il modulo di registrazione dell'affiliato?

en: How to exclude specific products from commission?
it_IT: Come escludere prodotti specifici dalla commissione?

en: How to export affiliate reports in WooCommerce?
it_IT: Come esportare i report di affiliazione in WooCommerce?

en: How to fix “ERROR: Failed to load ajax request.”
it_IT: Come risolvere "ERRORE: Impossibile caricare la richiesta ajax".

en: How to set up encryption:
it_IT: Come impostare la crittografia:

en: How to set up tiered affiliate commissions?
it_IT: Come impostare commissioni di affiliazione a più livelli?

en: How to track affiliate sales and commissions in WooCommerce?
it_IT: Come tenere traccia delle vendite e delle commissioni degli affiliati in WooCommerce?

en: How to track coupon usage in WooCommerce?
it_IT: Come monitorare l'utilizzo dei coupon in WooCommerce?

en: How to use the Coupon Usage Tracker plugin?
it_IT: Come utilizzare il plug-in Coupon Usage Tracker?

en: How will you promote us?
it_IT: Come ci promuoverete?

en: However, if preferred, you can use a 3rd party wallet plugin for the store credit payouts. This does however require more setup work, and an additional integration plugin.
it_IT: Tuttavia, se preferisci, puoi utilizzare un plug-in del portafoglio di terze parti per i pagamenti dei crediti del negozio. Tuttavia, ciò richiede più lavoro di configurazione e un plug-in di integrazione aggiuntivo.

en: Hungary
it_IT: Ungheria

en: I understand sending without a properly configured SMTP service can cause poor deliverability / spam issues and wish to continue.
it_IT: So che l'invio senza un servizio SMTP correttamente configurato può causare problemi di consegna e di spam e desidero continuare.

en: IBAN format is invalid. It should be 15-34 characters long.
it_IT: Il formato IBAN non è valido. Dovrebbe essere lungo 15-34 caratteri.

en: IBAN format is invalid. Must be valid European IBAN format (provided: '%s')
it_IT: Il formato IBAN non è valido. Deve essere un formato IBAN europeo valido (fornito: '%s')

en: IBAN is required for EU bank transfers
it_IT: L'IBAN è richiesto per i bonifici bancari dell'UE

en: IBAN length is invalid. Must be 15-34 characters (provided: %d characters)
it_IT: La lunghezza dell'IBAN non è valida. Deve essere di 15-34 caratteri (fornito: %d caratteri)

en: IP Address
it_IT: Indirizzo IP

en: Icon Colour
it_IT: Colore dell'icona

en: Icon displayed on the floating button. You can use emojis or text.
it_IT: Icona visualizzata sul pulsante fluttuante. È possibile utilizzare emoji o testo.

en: Icons
it_IT: Icone

en: Ideally you should only enable "completed" order statuses above if you have "Completed Date" selected.
it_IT: Idealmente, dovresti abilitare gli stati dell'ordine "completato" solo se hai selezionato "Data di completamento".

en: If affiliate statistics need to be recalculated, users will be directed to visit the full dashboard to complete the calculations first.
it_IT: Se è necessario ricalcolare le statistiche di affiliazione, gli utenti saranno indirizzati a visitare il dashboard completo per completare i calcoli.

en: If an order is created using an affiliates coupon, then marked as completed, the commission will be added to the affiliate account as "unpaid commission".
it_IT: Se un ordine viene creato utilizzando un coupon di affiliato, quindi contrassegnato come completato, la commissione verrà aggiunta al conto affiliato come "commissione non pagata".

en: If an order is refunded then the commission will be removed from the users account.
it_IT: Se un ordine viene rimborsato, la commissione verrà rimossa dall'account dell'utente.

en: If at-least 1 role is selected, this payout method will only be available for the selected user roles. If none are selected it will be available for all roles.
it_IT: Se viene selezionato almeno 1 ruolo, questo metodo di pagamento sarà disponibile solo per i ruoli utente selezionati. Se non è selezionato nessuno, sarà disponibile per tutti i ruoli.

en: If automatic payouts are enabled, this will also trigger the automated payout for Stripe, PayPal and Store Credit.
it_IT: Se i pagamenti automatici sono abilitati, verrà attivato anche il pagamento automatico per Stripe, PayPal e Store Credit.

en: If cookies are disabled, the referral links will still work but will not be as effective, since they can only attempt to auto-apply coupons on the first page they load.
it_IT: Se i cookie sono disabilitati, i link di riferimento continueranno a funzionare ma non saranno altrettanto efficaci, poiché possono tentare di applicare automaticamente i coupon solo sulla prima pagina che caricano.

en: If disabled, by default the referral will only be tracked if the customer applys the affiliates coupon when placing their order.
it_IT: Se disabilitato, per impostazione predefinita il referral verrà tracciato solo se il cliente applica il coupon di affiliazione al momento dell'ordine.

en: If disabled, it will instead store an extra random ID as a cookie for new referral clicks ("wcusage_referral_id") which will then work in the same way.
it_IT: Se disabilitato, memorizzerà invece un ID casuale aggiuntivo come cookie per i nuovi clic di riferimento ("wcusage_referral_id") che funzionerà allo stesso modo.

en: If disabled, only the first click from the visitor will be tracked (until the cookie expires).
it_IT: Se disabilitato, verrà tracciato solo il primo clic del visitatore (fino alla scadenza del cookie).

en: If disabled, only the parent (first) order for the subscription will earn commission.
it_IT: Se disabilitato, solo il genitore (primo) ordine per l'abbonamento guadagnerà commissioni.

en: If disabled, only the parent product will be shown - and variations that have per-variation commission rates set different to the parent.
it_IT: Se disabilitato, verrà mostrato solo il prodotto principale e le varianti con tassi di commissione per variante impostati in modo diverso per il genitore.

en: If disabled, the parent product will be shown in the table.
it_IT: Se disabilitato, il prodotto principale verrà mostrato nella tabella.

en: If disabled, then it will only be able to try to automatically apply the coupon code on their first page visit, and URL only conversion tracking will not work. Coupons will be required to track referrals.
it_IT: Se disabilitato, sarà in grado di provare ad applicare automaticamente il codice coupon solo alla prima visita alla pagina e il monitoraggio delle conversioni solo URL non funzionerà. I coupon saranno necessari per tenere traccia dei referral.

en: If enabled below, the referral link will automatically apply the coupon code to their cart.
it_IT: Se abilitato di seguito, il link di riferimento applicherà automaticamente il codice coupon al carrello.

en: If enabled, all dashboard links will direct to the portal page, instead of the regular dashboard page.
it_IT: Se abilitato, tutti i link del dashboard rimandano alla pagina del portale, invece che alla pagina del dashboard normale.

en: If enabled, all new referral URL clicks from the same user will be tracked (and increases total clicks + visit logged in click history). Only the latest click will be converted if they make a purchase.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, verranno monitorati tutti i nuovi clic sull'URL di riferimento dello stesso utente (e aumenterà i clic totali + visita registrati nella cronologia dei clic). Solo l'ultimo clic verrà convertito se effettuano un acquisto.

en: If enabled, all variations of a product will be shown in the table as seperate rows.
it_IT: Se abilitato, tutte le varianti di un prodotto verranno mostrate nella tabella come righe separate.

en: If enabled, an option will be displayed in the affiliate dashboard settings tab, allowing affiliates to turn off the email reports.
it_IT: Se abilitata, verrà visualizzata un'opzione nella scheda delle impostazioni della dashboard di affiliazione, consentendo agli affiliati di disattivare i rapporti e-mail.

en: If enabled, if someone visits the site via the referral URL and places an order without using the coupon code, it will still be tracked and award the affiliate.
it_IT: Se abilitato, se qualcuno visita il sito tramite l'URL di riferimento ed effettua un ordine senza utilizzare il codice coupon, verrà comunque tracciato e premierà l'affiliato.

en: If enabled, order tax will be added to the fixed commission calculations.
it_IT: Se abilitata, l'imposta sull'ordine verrà aggiunta ai calcoli delle commissioni fisse.

en: If enabled, order tax will be added to the order subtotal/total/discount for orders in the statistics, and when calculating percentage (%) commission calculations.
it_IT: Se abilitata, l'imposta sull'ordine verrà aggiunta al subtotale/totale/sconto dell'ordine per gli ordini nelle statistiche e quando si calcolano i calcoli delle commissioni percentuali (%).

en: If enabled, store credit will be converted and displayed in the selected currency at checkout. If disabled, all store credit will use the base store currency only.
it_IT: Se abilitato, il credito del negozio sarà convertito e visualizzato nella valuta selezionata al momento del checkout. Se disattivato, tutti i crediti del negozio utilizzeranno solo la valuta di base del negozio.

en: If enabled, the "MLA Dashboard" will only be accessible to specific affiliate users that you give access to (edit the user and enable "MLA Dashboard Access").
it_IT: Se abilitato, il "Dashboard MLA" sarà accessibile solo a specifici utenti affiliati a cui concedi l'accesso (modifica l'utente e abilita "Accesso al dashboard MLA").

en: If enabled, the affiliate reports will be turned on by default for all affiliate users (if they have not yet updated the setting). They can toggle this off in the settings tab of their dashboard. If disabled, then the reports will be turned off by default, and the affiliate user will need to toggle it on to receive the reports.
it_IT: Se abilitato, i rapporti di affiliazione saranno attivati per impostazione predefinita per tutti gli utenti affiliati (se non hanno ancora aggiornato l'impostazione). Possono disattivarlo nella scheda delle impostazioni della loro dashboard. Se disabilitato, i report saranno disattivati per impostazione predefinita e l'utente affiliato dovrà attivarli per ricevere i report.

en: If enabled, the first time a new dynamic creative is generated for an affiliate, this will be cached for 24 hours, unless the creative is updated. This results better performance and less resource usage.
it_IT: Se questa opzione è attivata, la prima volta che viene generata una nuova creatività dinamica per un affiliato, questa verrà memorizzata nella cache per 24 ore, a meno che la creatività non venga aggiornata. Ciò si traduce in prestazioni migliori e un minore utilizzo delle risorse.

en: If enabled, the parent product will be hidden from the table if at-least 1 variation.
it_IT: Se abilitato, il prodotto principale verrà nascosto dalla tabella se si verifica almeno 1 variazione.

en: If enabled, the plugin will attempt to apply the code on the first page they visit. If disabled, it will only apply the code once they visit the cart/checkout pages.
it_IT: Se abilitato, il plug-in tenterà di applicare il codice alla prima pagina visitata. Se disabilitato, applicherà il codice solo dopo aver visitato le pagine del carrello/checkout.

en: If enabled, the tracking cookies will be deleted from the customers browser, once the order is completed.
it_IT: Se abilitati, i cookie di tracciamento verranno eliminati dal browser del cliente, una volta completato l'ordine.

en: If enabled, then the registration form shortcode will be disabled/hidden for any affiliate user that is already assigned to an affiliate coupon.
it_IT: Se abilitato, lo shortcode del modulo di registrazione verrà disabilitato/nascosto per qualsiasi utente affiliato già assegnato a un coupon di affiliazione.

en: If enabled, this tab becomes a link opening in a new browser tab and the header/content settings below are hidden.
it_IT: Se attivata, questa scheda diventa un link che si apre in una nuova scheda del browser e le impostazioni di intestazione/contenuto sottostanti vengono nascoste.

en: If enabled, when uninstalling (deleting) the plugin, most plugin options and custom tables/data created by this plugin will be deleted. Some data will still remain such as custom order & coupon meta data (if any).
it_IT: Se abilitato, durante la disinstallazione (eliminazione) del plug-in, la maggior parte delle opzioni del plug-in e delle tabelle/dati personalizzati creati da questo plug-in verranno eliminati. Alcuni dati rimarranno invariati, come i metadati personalizzati dell'ordine e dei coupon (se presenti).

en: If enabled, whenever a new user is created (in any way), an affiliate registration will also be submitted for them automatically.
it_IT: Se abilitato, ogni volta che viene creato un nuovo utente (in qualsiasi modo), verrà inviata automaticamente anche una registrazione di affiliazione.

en: If enabled, you can select which payout methods should NOT require or allow invoice uploads.
it_IT: Se abilitato, è possibile selezionare quali metodi di pagamento NON devono richiedere o consentire il caricamento delle fatture.

en: If enabled, you can select which payout methods should be eligible for automatic payouts.
it_IT: Se abilitato, è possibile selezionare quali metodi di pagamento devono essere ammessi per i pagamenti automatici.

en: If enabled, you can select which payout methods should be used for scheduled payouts.
it_IT: Se abilitato, puoi selezionare quali metodi di pagamento devono essere utilizzati per i pagamenti programmati.

en: If for some reason the user deletes/removes the coupon manually from their cart, the cookie will also be removed.
it_IT: Se per qualche motivo l'utente elimina/rimuove manualmente il coupon dal carrello, anche il cookie verrà rimosso.

en: If needed, you can <a href="%s" target="_blank">make the link alone track referrals</a> without requiring the affiliates coupon to be applied, ensuring affiliates receive credit for every sale referred.
it_IT: Se necessario, puoi <a href="%s" target="_blank">fare in modo che il link da solo tenga traccia dei referral</a> senza richiedere l'applicazione del coupon di affiliazione, assicurandoti che gli affiliati ricevano credito per ogni vendita segnalata.

en: If no roles are selected, the tab will be visible to all affiliates.
it_IT: Se non è selezionato alcun ruolo, la scheda sarà visibile a tutti gli affiliati.

en: If none are selected all will have access. This is the user roles that will be able to earn and view this reward.
it_IT: Se non è selezionato nessuno, tutti avranno accesso. Questi sono i ruoli utente che saranno in grado di guadagnare e visualizzare questa ricompensa.

en: If none selected, all roles will be included.
it_IT: Se non è stato selezionato nulla, tutti i ruoli saranno inclusi.

en: If preferred you can disable cookies completely in the
it_IT: Se lo si desidera, è possibile disabilitare completamente i cookie nel

en: If preferred, you can enable "New Customers Only" for individual coupons in the "Usage limits" coupon settings tab.
it_IT: Se preferisci, puoi abilitare "Solo per i nuovi clienti" per i singoli coupon nella scheda delle impostazioni dei coupon "Limiti di utilizzo".

en: If set to "0" then commission will be added to the affiliates account instantly when an order is completed.
it_IT: Se impostato su "0", la commissione verrà aggiunta all'account degli affiliati istantaneamente quando un ordine viene completato.

en: If the affiliate does not enter a custom URL, this will be used as the default landing page for the link.
it_IT: Se l'affiliato non inserisce un URL personalizzato, questo verrà utilizzato come pagina di destinazione predefinita per il link.

en: If the affiliate user is assigned to multiple user roles, it will apply the commission rates for the first role it detects with any custom values set.
it_IT: Se l'utente affiliato è assegnato a più ruoli utente, applicherà i tassi di commissione per il primo ruolo rilevato con tutti i valori personalizzati impostati.

en: If the affiliates coupon
it_IT: Se il coupon degli affiliati

en: If the checkbox is selected below, this user has been granted this award/bonus.
it_IT: Se la casella di controllo è selezionata di seguito, questo utente ha ricevuto questo premio/bonus.

en: If the referral URL is clicked, the coupon code will automatically be applied to the users checkout. The coupon must be used for commission to be tracked.
it_IT: Se si fa clic sull'URL di riferimento, il codice coupon verrà applicato automaticamente al checkout dell'utente. Il coupon deve essere utilizzato per il monitoraggio della commissione.

en: If the user does not exist, a new one will be created.
it_IT: Se l'utente non esiste, ne verrà creato uno nuovo.

en: If the user is an admin, then the ID will also be clickable to open the order page in the backend.
it_IT: Se l'utente è un amministratore, sarà anche possibile fare clic sull'ID per aprire la pagina dell'ordine nel backend.

en: If the user is not already registered as an affiliate and has no active coupons, this will show the registration from on the affiliate dashboard page.
it_IT: Se l'utente non è già registrato come affiliato e non ha coupon attivi, questo mostrerà la registrazione dalla pagina della dashboard di affiliazione.

en: If there are no landing pages assigned to the coupon, then this will be hidden.
it_IT: Se non ci sono pagine di destinazione assegnate al coupon, questo verrà nascosto.

en: If this is disabled, then it will only be able to try to track referrals if they register on their first page visit.
it_IT: Se questa opzione è disabilitata, sarà in grado di provare a tracciare i referral solo se si registrano alla loro prima visita alla pagina.

en: If this is your first time loading this dashboard, and it's a large coupon, it may take a little while to load.
it_IT: Se è la prima volta che carichi questa dashboard e si tratta di un coupon di grandi dimensioni, il caricamento potrebbe richiedere un po' di tempo.

en: If you are experiencing any performance issues or other bugs with the plugin, please try enabling/disabling relevant settings below.
it_IT: Se riscontri problemi di prestazioni o altri bug con il plug-in, prova ad abilitare/disabilitare le impostazioni pertinenti di seguito.

en: If you are getting the "Failed to load ajax request" error on the affiliate dashboard
it_IT: Se ricevi l'errore "Impossibile caricare la richiesta ajax" sulla dashboard di affiliazione

en: If you do not want past orders to be affected when commission stats are refreshed, you can enable this in the
it_IT: Se non si desidera che gli ordini passati vengano influenzati dall'aggiornamento delle statistiche delle commissioni, è possibile abilitare questa opzione nel menu

en: If you dont want the message to always show, toggle this setting on, and it will instead only show on the cart/checkout pages.
it_IT: Se non vuoi che il messaggio venga sempre visualizzato, attiva questa impostazione e verrà invece visualizzato solo nelle pagine del carrello/checkout.

en: If you experience very high volumes of orders for each coupon, this should help greately with affiliate dashboard speed/performance.
it_IT: Se riscontri volumi molto elevati di ordini per ogni coupon, questo dovrebbe aiutare notevolmente con la velocità/prestazioni della dashboard di affiliazione.

en: If you have any suggestions for new types of bonus requirements or rewards, <a href="%s" target="_blank">please let us know</a>.
it_IT: Se hai suggerimenti per nuovi tipi di requisiti o ricompense per i bonus, <a href="%s" target="_blank">faccelo sapere</a>.

en: If you have lots of affiliates, we highly recommend using an SMTP Service Provider via the FluentSMTP plugin for more reliable email delivery.
it_IT: Se hai molti affiliati, ti consigliamo vivamente di utilizzare un fornitore di servizi SMTP tramite il plug-in FluentSMTP per una consegna delle e-mail più affidabile.

en: If you need help getting started, or have any questions at all, you can <a href="%s">create a support ticket</a> any time, and we will be happy to help.
it_IT: Se hai bisogno di aiuto per iniziare o hai domande, puoi <a href="%s">creare un ticket di supporto</a> in qualsiasi momento e saremo felici di aiutarti.

en: If you need to use a different base currency (%s), you will need to upgrade to the "Basic" API plan.
it_IT: Se è necessario utilizzare una valuta di base diversa (%s), sarà necessario eseguire l'aggiornamento al piano API "Basic".

en: If you set custom "coupon" commission for that affiliate, or "per product" commission, they WILL take priority over the "user role" commission.
it_IT: Se imposti una commissione "coupon" personalizzata per quell'affiliato o una commissione "per prodotto", AVRANNO la priorità sulla commissione del "ruolo utente".

en: If you want conversions to be tracked even if the coupon is not used, enable the setting below under "URL Conversion Tracking".
it_IT: Se desideri che le conversioni vengano monitorate anche se il coupon non viene utilizzato, abilita l'impostazione seguente in "Monitoraggio delle conversioni URL".

en: If you want to automatically give access to the MLA Dashboard for certain user roles, select them below.
it_IT: Se si desidera concedere automaticamente l'accesso alla dashboard MLA per determinati ruoli utente, selezionarli di seguito.

en: If you want to change the text "Coupon" to something else on the checkout page, enable this option and enter the custom text below.
it_IT: Se desideri modificare il testo "Coupon" in qualcos'altro nella pagina di pagamento, abilita questa opzione e inserisci il testo personalizzato di seguito.

en: If you want to change the word "Affiliate" to something else, enter it here. This will change it everywhere in the plugin except the settings page.
it_IT: Se si desidera cambiare la parola "Affiliato" con un'altra, inserirla qui. Questo lo cambierà ovunque nel plugin, tranne che nella pagina delle impostazioni.

en: If you want to show the logged in users current store credit balance somewhere, use the shortcode
it_IT: Se vuoi mostrare da qualche parte il saldo attuale del credito del negozio degli utenti che hanno effettuato l'accesso, usa lo shortcode

en: If you wish to manually submit payout request for your affiliates, you can do so from this page. After submitting a payout request, you will be redirected to the "Payouts" page to view, manage and finalize the payout.
it_IT: Se desideri inviare manualmente la richiesta di pagamento per i tuoi affiliati, puoi farlo da questa pagina. Dopo aver inviato una richiesta di pagamento, verrai reindirizzato alla pagina "Pagamenti" per visualizzare, gestire e finalizzare il pagamento.

en: Image
it_IT: Immagine

en: Image:
it_IT: Immagine:

en: Import
it_IT: Importazione

en: Import / Export Custom Tables
it_IT: Importazione/Esportazione di tabelle personalizzate

en: Import Template
it_IT: Modello di importazione

en: Import and Export the custom database tables created by this plugin.
it_IT: Importa ed esporta le tabelle di database personalizzate create da questo plugin.

en: Import/Export Custom Tables
it_IT: Importazione/esportazione di tabelle personalizzate

en: Important:
it_IT: Importante:

en: Important: Affiliate Policy Update
it_IT: Importante: aggiornamento della politica di affiliazione

en: Important: If your short URLs show a 404 page after changing this, you may need to go to the "Settings > Permalinks" page and click "Save Changes" to refresh your permalinks.
it_IT: Importante: se i tuoi URL brevi mostrano una pagina 404 dopo averla modificata, potrebbe essere necessario andare alla pagina "Impostazioni > permalink" e fare clic su "Salva modifiche" per aggiornare i permalink.

en: Important: There are some cases where direct link tracking may not be detected properly.
it_IT: Importante: in alcuni casi il tracciamento diretto dei link potrebbe non essere rilevato correttamente.

en: Important: This is only recommended if you experience high levels of affiliate fraud, and/or want a strict way to help stop unauthorized referrals.
it_IT: Importante: questa opzione è consigliata solo se si verificano alti livelli di frode di affiliazione e/o se si desidera un modo rigoroso per bloccare i referral non autorizzati.

en: Important: This needs to be different to your normal affiliate referral URL prefix.
it_IT: Importante: questo deve essere diverso dal normale prefisso dell'URL di riferimento dell'affiliato.

en: Important: Wise Bank Transfer payouts do not require the recipient to have a Wise account or email address. The payout is sent directly to their bank account using the provided banking details.
it_IT: Importante: i pagamenti tramite bonifico bancario di Wise non richiedono che il destinatario abbia un conto o un indirizzo e-mail Wise. Il pagamento viene inviato direttamente al loro conto bancario utilizzando le coordinate bancarie fornite.

en: In most cases PayPal Payouts fees are 2%.
it_IT: Nella maggior parte dei casi le commissioni per i pagamenti PayPal sono del 2%.

en: In the affiliate report, stats will be shown/calculated based on the previous date range. So monthly reports will show stats from the previous month.
it_IT: Nel rapporto di affiliazione, le statistiche verranno mostrate/calcolate in base all'intervallo di date precedente. Quindi i rapporti mensili mostreranno le statistiche del mese precedente.

en: In this preview, example values are used for the merge tags if the coupon code entered does not exist:
it_IT: In questa anteprima, vengono utilizzati valori di esempio per i merge tag se il codice coupon inserito non esiste:

en: In this section, you can create your own custom tabs to show on the affiliate dashboard. Shortcode usage supported.
it_IT: In questa sezione, puoi creare le tue schede personalizzate da mostrare sulla dashboard di affiliazione. L'utilizzo di shortcode è supportato.

en: In this section, you can manage multi-currency settings, if you are using a multi currency plugin.
it_IT: In questa sezione è possibile gestire le impostazioni multivaluta, se si utilizza un plug-in multivaluta.

en: Include "custom discounts" in % commission calculations & order totals.
it_IT: Includi gli "sconti personalizzati" nei calcoli delle commissioni % e nei totali degli ordini.

en: Include "fees" in % commission calculations & order totals.
it_IT: Includi le "commissioni" nei calcoli delle commissioni in % e nei totali degli ordini.

en: Include "shipping costs" in % commission calculations & order totals.
it_IT: Includi le "spese di spedizione" nei calcoli delle commissioni in % e nei totali degli ordini.

en: Include "taxes" in "fixed" commission calculations.
it_IT: Includi le "tasse" nei calcoli delle commissioni "fisse".

en: Include "taxes" in % commission calculations & order totals.
it_IT: Includi le "tasse" nei calcoli delle commissioni % e nei totali degli ordini.

en: Include Logo in QR Codes
it_IT: Includere il logo nei codici QR

en: Include the "coupon discount" in % commission calculations.
it_IT: Includi lo "sconto coupon" nel calcolo della commissione in percentuale.

en: Increase All Future Commission Earned By:
it_IT: Aumenta tutte le commissioni future guadagnate da:

en: Increase all future commission earnings by percentage
it_IT: Aumenta tutti i guadagni delle commissioni future in percentuale

en: Increased
it_IT: Maggiorato

en: Increased or Decreased
it_IT: Aumento o diminuzione

en: Individual Use Only
it_IT: Solo per uso individuale

en: Info & Help
it_IT: Info & Aiuto

en: Information:
it_IT: Informazione:

en: Instead of being a shortcode displayed on a page within your theme, the affiliate portal is its own standalone full-screen page with a modern unique design.
it_IT: Invece di essere uno shortcode visualizzato su una pagina all'interno del tuo tema, il portale di affiliazione è una pagina a schermo intero autonoma con un design moderno e unico.

en: Instructions & Plugin Details
it_IT: Istruzioni e dettagli del plugin

en: Integrations
it_IT: Integrazioni

en: International (SWIFT)
it_IT: Internazionale (SWIFT)

en: International SWIFT accounts → Receive local currency (converted from your store currency)
it_IT: Conti SWIFT internazionali → Ricevere la valuta locale (convertita dalla valuta del negozio)

en: Intro Text
it_IT: Testo introduttivo

en: Invalid IBAN format or IBAN not supported for this country.
it_IT: Formato IBAN non valido o IBAN non supportato per questo Paese.

en: Invalid SWIFT/BIC code format or bank not found.
it_IT: Formato del codice SWIFT/BIC non valido o banca non trovata.

en: Invalid UK sort code format. Must be 6 digits (e.g., 12-34-56).
it_IT: Formato del codice di ordinamento britannico non valido. Deve essere di 6 cifre (ad esempio, 12-34-56).

en: Invalid US routing number or bank not found.
it_IT: Numero di routing statunitense non valido o banca non trovata.

en: Invalid account email address.
it_IT: Indirizzo e-mail dell'account non valido.

en: Invalid account holder name format. Only letters, numbers and basic punctuation allowed.
it_IT: Formato del nome del titolare del conto non valido. Sono ammessi solo lettere, numeri e punteggiatura di base.

en: Invalid account number format for this bank type.
it_IT: Formato del numero di conto non valido per questo tipo di banca.

en: Invalid address format or missing required address fields.
it_IT: Formato dell'indirizzo non valido o campi obbligatori mancanti.

en: Invalid affiliate username.
it_IT: Nome utente affiliato non valido.

en: Invalid country code or country not supported by Wise.
it_IT: Codice paese non valido o paese non supportato da Wise.

en: Invalid coupon data.
it_IT: Dati del coupon non validi.

en: Invalid email address.
it_IT: Indirizzo e-mail non valido.

en: Invalid nonce
it_IT: Nonce non valido

en: Invalid request format. Please check all bank details are correctly formatted.
it_IT: Formato di richiesta non valido. Si prega di controllare che tutti i dati bancari siano formattati correttamente.

en: Invalid request. Please refresh and try again.
it_IT: Richiesta non valida. Aggiornare e riprovare.

en: Invalid user ID.
it_IT: ID utente non valido.

en: Invite
it_IT: Invitare

en: Invite Sent
it_IT: Invito inviato

en: Invite URL Variable
it_IT: Variabile URL di invito

en: Invite new members to your affiliate network:
it_IT: Invita nuovi membri nella tua rete di affiliazione:

en: Invite sent to
it_IT: Invito inviato a

en: Invoice & Statement Settings
it_IT: Impostazioni fattura ed estratto conto

en: Invoice upload is required for this payout method.
it_IT: Per questo metodo di pagamento è necessario caricare la fattura.

en: Invoices
it_IT: Fatture

en: Invoices (Payouts)
it_IT: Fatture (Pagamenti)

en: Invoices and Statements
it_IT: Fatture ed estratti conto

en: Ireland
it_IT: Irlanda

en: It will set one as priority, so if both are set, the commission settings for your chosen priority will be used.
it_IT: Ne imposterà uno come priorità, quindi se entrambi sono impostati, verranno utilizzate le impostazioni della commissione per la priorità scelta.

en: It will take longer if you select a large date range, or have lots of orders and coupons.
it_IT: Ci vorrà più tempo se selezioni un ampio intervallo di date o se hai molti ordini e coupon.

en: Italic
it_IT: Corsivo

en: Italy
it_IT: Italia

en: Japan
it_IT: Giappone

en: Join Date:
it_IT: Data di adesione:

en: Landing Page
it_IT: Pagina di destinazione

en: Landing Pages
it_IT: Pagine di destinazione

en: Landing Pages Text
it_IT: Testo delle pagine di destinazione

en: Large
it_IT: Grande

en: Large (12px)
it_IT: Grande (12px)

en: Last 30 Days
it_IT: Ultimi 30 giorni

en: Last 7 Days
it_IT: Ultimi 7 giorni

en: Last Month
it_IT: Mese scorso

en: Last Name
it_IT: Cognome

en: Last Updated
it_IT: Ultimo aggiornamento

en: Last-Click Attribution (Default)
it_IT: Attribuzione dell'ultimo clic (predefinita)

en: Last-Click: New referral links overwrite referral cookies and auto-applied coupon with the latest affiliate.
it_IT: Ultimo clic: I nuovi link di riferimento sovrascrivono i cookie di riferimento e il coupon applicato automaticamente con l'ultimo affiliato.

en: Latest %2$s
it_IT: Ultimi %2$s

en: Latest Clicks / Visits
it_IT: Ultimi clic/visite

en: Latest News & Updates
it_IT: Ultime notizie e aggiornamenti

en: Latest Referral Visits
it_IT: Ultime visite di referral

en: Latest Referrals
it_IT: Ultimi rinvii

en: Latest orders referred by your sub-affiliates
it_IT: Ultimi ordini segnalati dai tuoi sub-affiliati

en: Latvia
it_IT: Lettonia

en: Leaderboards
it_IT: Classifiche

en: Learn More
it_IT: Ulteriori informazioni

en: Learn More.
it_IT: Ulteriori informazioni.

en: Learn more about PRO at
it_IT: Scopri di più su PRO su

en: Learn more about Pro and upgrade at
it_IT: Scopri di più su Pro e sull'aggiornamento su

en: Learn more about how dynamic landing pages works.
it_IT: Scopri di più sul funzionamento delle pagine di destinazione dinamiche.

en: Learn more about payouts.
it_IT: Scopri di più sui pagamenti.

en: Learn more.
it_IT: Ulteriori informazioni.

en: LearnDash – Integration Guide
it_IT: LearnDash – Guida all'integrazione

en: Leave empty to use the default rates for the individual affiliate.
it_IT: Lascia vuoto per utilizzare le tariffe predefinite per il singolo affiliato.

en: Leave empty to use your default "header image".
it_IT: Lasciare vuoto per utilizzare l'"immagine di intestazione" predefinita.

en: Left
it_IT: A sinistra

en: Less
it_IT: Meno

en: Lets get started...
it_IT: Iniziamo...

en: Lifetime Affiliate Referrer (Coupon Code)
it_IT: Referente affiliato a vita (codice coupon)

en: Lifetime Affiliate: Expire Date
it_IT: Affiliato a vita: Data di scadenza

en: Lifetime Commission
it_IT: Commissione a vita

en: Lifetime Commission Expiry
it_IT: Scadenza della commissione a vita

en: Lifetime Commission Expiry (Days)
it_IT: Scadenza della commissione a vita (giorni)

en: Lifetime Commission:
it_IT: Commissione a vita:

en: Lifetime Referrer
it_IT: Referrer a vita

en: LifterLMS – Integration Guide
it_IT: LifterLMS – Guida all'integrazione

en: Limit Per User
it_IT: Limite per utente

en: Limit coupons to new customers only (first order)
it_IT: Limita i coupon solo ai nuovi clienti (primo ordine)

en: Limit payout methods available for this group.
it_IT: Limita i metodi di pagamento disponibili per questo gruppo.

en: Limit to certain user roles & groups?
it_IT: Limitare a determinati ruoli e gruppi utente?

en: Line Graph
it_IT: Grafico a linee

en: Link
it_IT: Collegamento

en: Link Stats
it_IT: Statistiche dei link

en: List ID
it_IT: ID elenco

en: List Token
it_IT: Elenca token

en: List of products sold this month:
it_IT: Elenco dei prodotti venduti questo mese:

en: Lithuania
it_IT: Lituania

en: Live creative preview:
it_IT: Anteprima della creatività in tempo reale:

en: Load tabs individually with Ajax.
it_IT: Carica le schede singolarmente con Ajax.

en: Load tabs on affiliate dashboard as separate pages.
it_IT: Carica le schede sulla dashboard di affiliazione come pagine separate.

en: Loading
it_IT: Caricamento

en: Loading...
it_IT: Caricamento...

en: Loading…
it_IT: Caricamento..

en: Login
it_IT: Accesso

en: Login to your account.
it_IT: Accedi al tuo account.

en: Lowercase
it_IT: Minuscolo

en: Luxembourg
it_IT: Lussemburgo

en: MANAGE CATEGORIES
it_IT: GESTIRE LE CATEGORIE

en: MLA - Pending Payments
it_IT: MLA - Pagamenti in sospeso

en: MLA - Unpaid Commission
it_IT: MLA - Commissione non pagata

en: MLA Affiliate Portal
it_IT: Portale di affiliazione MLA

en: MLA Affiliate Portal URL:
it_IT: URL del portale di affiliazione MLA:

en: MLA Commission
it_IT: Commissione MLA

en: MLA Dashboard Access
it_IT: Accesso al dashboard MLA

en: MLA Dashboard Page (ID):
it_IT: Pagina del dashboard MLA (ID):

en: MLA Dashboard Page:
it_IT: Pagina del dashboard MLA:

en: MLA Dashboard Sections
it_IT: Sezioni del dashboard MLA

en: MLA Network
it_IT: Rete MLA

en: MLA Portal Page Slug
it_IT: Slug della pagina del portale MLA

en: MLA Portal Page Title
it_IT: Titolo della pagina del portale MLA

en: MLA Settings
it_IT: Impostazioni MLA

en: MLA access for user roles & groups
it_IT: Accesso MLA per ruoli utente e gruppi

en: MLA dashboard is currently unavailable.
it_IT: Il dashboard MLA non è attualmente disponibile.

en: MLA summary
it_IT: Riepilogo MLA

en: MLA will allow affiliates to refer other affiliate users, and gain commission depending on their referral tier.
it_IT: MLA consentirà agli affiliati di invitare altri utenti affiliati e guadagnare commissioni a seconda del loro livello di riferimento.

en: MORE
it_IT: PIÙ

en: MP4 Download:
it_IT: Scarica MP4:

en: MP4 Video:
it_IT: Video MP4:

en: MailPoet is not installed or activated.
it_IT: MailPoet non è installato o attivato.

en: Mailing List Integrations
it_IT: Integrazioni con le mailing list

en: Mailjet
it_IT: Getto di posta

en: Make MLA Dashboard "Invite Only"
it_IT: Rendi la dashboard MLA "Solo su invito"

en: Make MLA invite links also work as a normal referral link.
it_IT: Fai in modo che i link di invito MLA funzionino anche come un normale link di riferimento.

en: Make all dashboard URLs private/hidden to everyone except administrators and assigned user.
it_IT: Rendi tutti gli URL del dashboard privati/nascosti a tutti tranne che agli amministratori e all'utente assegnato.

en: Make sure template codes match the exact name of an existing template coupon code, otherwise the coupon may not be created automatically.
it_IT: Assicurati che i codici del modello corrispondano al nome esatto di un codice coupon modello esistente, altrimenti il coupon potrebbe non essere creato automaticamente.

en: Make sure this matches the exact name of an existing template coupon code (case sensitive).
it_IT: Assicurati che corrisponda al nome esatto di un codice coupon modello esistente (con distinzione tra maiuscole e minuscole).

en: Make sure to verify your account and update your company information.
it_IT: Assicurati di verificare il tuo account e di aggiornare le informazioni sulla tua azienda.

en: Make the invoice upload option required.
it_IT: Rendi obbligatoria l'opzione di caricamento della fattura.

en: Make the order "ID" clickable for admins.
it_IT: Rendi l'ordine "ID" cliccabile per gli amministratori.

en: Make this bonus hidden from the affiliate dashboard
it_IT: Rendi questo bonus nascosto dalla dashboard di affiliazione

en: Manage %s
it_IT: Gestire %s

en: Manage Categories
it_IT: Gestire le categorie

en: Manage and track payout requests from your affililates.
it_IT: Gestisci e monitora le richieste di pagamento dai tuoi affiliati.

en: Manage/Track Payouts
it_IT: Gestisci/monitora i pagamenti

en: Manual Admin Requests:
it_IT: Richieste di amministrazione manuale:

en: Manual Affiliate Requests:
it_IT: Richieste di affiliazione manuali:

en: Manually add a domain to a coupon for direct link tracking.
it_IT: Aggiungi manualmente un dominio a un coupon per il monitoraggio dei link diretti.

en: Mark as Paid
it_IT: Contrassegnare come pagato

en: Mark as Paid (manual)
it_IT: Contrassegnare come pagato (manuale)

en: Mark as paid if you have completed the transfer in Wise manually.
it_IT: Contrassegnare come pagato se il trasferimento in Wise è stato completato manualmente.

en: Mark as paid.
it_IT: Segna come pagato.

en: Maximum Spend
it_IT: Spesa massima

en: Maximum amount of "latest orders" to show at once:
it_IT: Quantità massima di "ultimi ordini" da mostrare contemporaneamente:

en: Maximum commission per order:
it_IT: Commissione massima per ordine:

en: Maximum orders per request reached
it_IT: Numero massimo di ordini per richiesta raggiunti

en: Medium
it_IT: Medio

en: Medium (10px)
it_IT: Medio (10px)

en: MemberPress – Integration Guide
it_IT: MemberPress – Guida all'integrazione

en: Method
it_IT: Metodo

en: Mexico
it_IT: Messico

en: Milestone & Thank You
it_IT: Pietre miliari e ringraziamenti

en: Minimum Spend
it_IT: Spesa minima

en: Missing required fields:
it_IT: Mancano i campi obbligatori:

en: Mobile Menu
it_IT: Menu per dispositivi mobili

en: Mobile Menu Style
it_IT: Stile menu mobile

en: Modules & Features
it_IT: Moduli e caratteristiche

en: Money Bill
it_IT: Conto in denaro

en: Month
it_IT: Mese

en: Month:
it_IT: Mese:

en: Monthly
it_IT: Mensile

en: Monthly Leaderboard Highlights
it_IT: Punti salienti della classifica mensile

en: Monthly Performance Tips
it_IT: Suggerimenti mensili sulle prestazioni

en: Monthly Summary
it_IT: Riepilogo mensile

en: More
it_IT: Più

en: More features coming soon. Get access to all future features included in the Pro version!
it_IT: Altre funzionalità in arrivo. Ottieni l'accesso a tutte le funzionalità future incluse nella versione Pro!

en: Multi-Currency Settings
it_IT: Impostazioni multivaluta

en: Multi-Currency Support
it_IT: Supporto multi-valuta

en: Multi-Currency Support &amp; Setup
it_IT: Supporto e configurazione multivaluta

en: Multi-Level Affiliate Emails
it_IT: E-mail di affiliazione multilivello

en: Multi-Level Affiliate Marketing
it_IT: Marketing di affiliazione multilivello

en: Multi-Level Affiliate Portal
it_IT: Portale di affiliazione multilivello

en: Multi-Level Affiliates
it_IT: Affiliati multilivello

en: Multi-Level Affiliates (PRO)
it_IT: Affiliati multilivello (PRO)

en: My Affiliate Coupons
it_IT: I miei coupon di affiliazione

en: My PRO features and settings are not showing. How do I fix this?
it_IT: Le mie funzioni e impostazioni PRO non vengono visualizzate. Come posso risolvere questo problema?

en: My email notifications are not working. How do I fix this?
it_IT: Le mie notifiche e-mail non funzionano. Come posso risolvere questo problema?

en: NOTE: If set to "Completed Date", only orders that have been marked as "completed" (at-least once) can be displayed on the dashboard.
it_IT: NOTA: Se impostato su "Data di completamento", solo gli ordini che sono stati contrassegnati come "completati" (almeno una volta) possono essere visualizzati sulla dashboard.

en: NOTE: In some rare cases, or certain themes, this option may not work and will show the "loading..." animation continuously. In this case, simply disable it or contact us to look into fixing it for you.
it_IT: NOTA: In alcuni rari casi, o in alcuni temi, questa opzione potrebbe non funzionare e mostrerà il "caricamento..." animazione continuamente. In questo caso, disabilitalo semplicemente o contattaci per cercare di risolverlo per te.

en: NOTE: Updating the conversion rates below will only update the totals for NEW orders (if the affiliate dashboard has been viewed at-least once).
it_IT: NOTA: L'aggiornamento dei tassi di conversione riportati di seguito aggiornerà solo i totali per i NUOVI ordini (se la dashboard di affiliazione è stata visualizzata almeno una volta).

en: Name
it_IT: Nome

en: Name / User Role
it_IT: Nome / Ruolo utente

en: Name:
it_IT: Nome:

en: Need help?
it_IT: Hai bisogno di aiuto?

en: Need help? Have a suggestion?
it_IT: Avete bisogno di aiuto? Avete un suggerimento?

en: Need help? Have a suggestion? Found a bug?
it_IT: Hai bisogno di aiuto? Hai un suggerimento? Hai trovato un bug?

en: Netherlands
it_IT: Paesi Bassi

en: Network
it_IT: Rete

en: Never update the saved "commission" value for past orders.
it_IT: Non aggiornare mai il valore di "commissione" salvato per gli ordini passati.

en: New "Direct Link Tracking" Domain
it_IT: Nuovo dominio "Direct Link Tracking"

en: New Affiliate Account Created
it_IT: Creazione di un nuovo account affiliato

en: New Affiliate Application
it_IT: Nuova applicazione di affiliazione

en: New Affiliate Banners & Copy Available
it_IT: Sono disponibili nuovi banner e copie per gli affiliati

en: New Bonus
it_IT: Nuovo Bonus

en: New Commission Payout
it_IT: Nuovo pagamento delle commissioni

en: New Commission Payout!
it_IT: Nuovo pagamento delle commissioni!

en: New Creatives & Assets
it_IT: Nuove creatività e risorse

en: New Customers Only
it_IT: Solo per i nuovi clienti

en: New Customers Only (First Order)
it_IT: Solo per i nuovi clienti (primo ordine)

en: New Domain Request (Direct Link Tracking)
it_IT: Richiesta di un nuovo dominio (monitoraggio del collegamento diretto)

en: New Order Referral
it_IT: Rinvio di un nuovo ordine

en: New Payout Request
it_IT: Nuova richiesta di pagamento

en: New Payout Request (Bulk Scheduled)
it_IT: Nuova richiesta di pagamento (pianificata in blocco)

en: New Payout Request: {coupon}
it_IT: Nuova richiesta di pagamento: {coupon}

en: New Performance Bonus – Unlock Extra Commission This Month
it_IT: Nuovo bonus di rendimento - sblocca una commissione extra questo mese

en: New Product Launch
it_IT: Lancio di un nuovo prodotto

en: New Product Launch – High Conversion Opportunity
it_IT: Lancio di un nuovo prodotto - Opportunità di alta conversione

en: New Referral Emails
it_IT: Nuove e-mail di riferimento

en: New Sub-Affiliate Referral
it_IT: Nuovo Referral Sub-Affiliato

en: New Sub-Affiliate Signup
it_IT: Registrazione di un nuovo sub-affiliato

en: New Subscription (Parent Order)
it_IT: Nuovo abbonamento (ordine principale)

en: New User Role:
it_IT: Nuovo ruolo utente:

en: New Zealand
it_IT: Nuova Zelanda

en: New customers only?
it_IT: Solo nuovi clienti?

en: New role added successfully.
it_IT: Nuovo ruolo aggiunto con successo.

en: Newest %s Coupons
it_IT: I più recenti coupon %s

en: Newly Created (Welcome Bonus)
it_IT: Appena creato (bonus di benvenuto)

en: Newsletter Settings
it_IT: Impostazioni della newsletter

en: Newsletters
it_IT: Newsletter

en: Next
it_IT: Prossimo

en: Next Page
it_IT: Pagina successiva

en: Next, select the MLA dashboard page below (where you added the shortcode), and customise the other settings to your requirements.
it_IT: Successivamente, seleziona la pagina della dashboard MLA di seguito (dove hai aggiunto lo shortcode) e personalizza le altre impostazioni in base alle tue esigenze.

en: Next, simply <a href="%s">add new creatives</a> and they will be displayed in the new "Creatives" tab on the affiliate dashboard.
it_IT: Successivamente, <a href="%s">aggiungi semplicemente nuove creatività</a> e verranno visualizzate nella nuova scheda "Creatività" sulla dashboard di affiliazione.

en: Next, we need to setup the affiliate registration system.
it_IT: Successivamente, dobbiamo impostare il sistema di registrazione degli affiliati.

en: Next, you need to create the affiliate registration page on your website.
it_IT: Successivamente, devi creare la pagina di registrazione dell'affiliato sul tuo sito web.

en: No Campaign
it_IT: Nessuna campagna

en: No Default
it_IT: Nessun valore predefinito

en: No Discount
it_IT: Nessuno sconto

en: No Discount (Tracking Only)
it_IT: Nessuno sconto (solo per il tracciamento)

en: No Email Required:
it_IT: Non è richiesta l'e-mail:

en: No SMTP plugin detected. Configure an SMTP provider (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) before bulk sending for better deliverability & reduced spam risk.
it_IT: Nessun plugin SMTP rilevato. Configurare un provider SMTP (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, ecc.) prima dell'invio massivo per migliorare la deliverability e ridurre il rischio di spam.

en: No SMTP plugin detected. For improved deliverability & reliability (avoid spam filtering) configure an SMTP provider (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, etc.) before sending large newsletters.
it_IT: Nessun plugin SMTP rilevato. Per migliorare la deliverability e l'affidabilità (evitando il filtro antispam) configurare un provider SMTP (WP Mail SMTP, Post SMTP, FluentSMTP, SendGrid, Amazon SES, ecc.) prima di inviare newsletter di grandi dimensioni.

en: No Wise account is required for the recipient.
it_IT: Non è necessario un account Wise per il destinatario.

en: No activity found for this affiliate.
it_IT: Non sono state trovate attività per questo affiliato.

en: No affiliate coupons are assigned to your account.
it_IT: Nessun coupon di affiliazione assegnato al tuo account.

en: No affiliate dashboard found.
it_IT: Non è stata trovata alcuna dashboard di affiliazione.

en: No affiliate dashboard found. Please contact us.
it_IT: Non è stata trovata alcuna dashboard di affiliazione. Non esitate a contattarci.

en: No bonuses or rewards are available for this group.
it_IT: Non sono disponibili bonus o ricompense per questo gruppo.

en: No categories found
it_IT: Nessuna categoria trovata

en: No clicks available.
it_IT: Nessun clic disponibile.

en: No coupon ID has been selected.
it_IT: Non è stato selezionato alcun ID coupon.

en: No coupons assigned to this affiliate.
it_IT: Nessun coupon assegnato a questo affiliato.

en: No coupons were used for this order.
it_IT: Per questo ordine non sono stati utilizzati coupon.

en: No creatives are available for this group.
it_IT: Non sono disponibili creatività per questo gruppo.

en: No creatives available at this time.
it_IT: Al momento non sono disponibili creativi.

en: No data available for this tab.
it_IT: Nessun dato disponibile per questa scheda.

en: No leaderboard data available yet this month.
it_IT: Questo mese non sono ancora disponibili i dati della classifica.

en: No matches found
it_IT: Nessuna corrispondenza trovata

en: No new %s coupons found.
it_IT: Non sono stati trovati nuovi coupon %s.

en: No newsletters created yet. Click "Add New" to start.
it_IT: Non sono ancora state create newsletter. Fare clic su "Aggiungi nuovo" per iniziare.

en: No orders found.
it_IT: Nessun ordine trovato.

en: No payout history found.
it_IT: Non è stato trovato alcuno storico dei pagamenti.

en: No payout methods are available currently.
it_IT: Al momento non sono disponibili metodi di pagamento.

en: No payout methods are enabled. Please enable at least one in the %s settings.
it_IT: Non sono abilitati metodi di pagamento. Si prega di abilitarne almeno uno nelle impostazioni di %s.

en: No payouts found
it_IT: Nessun pagamento trovato

en: No products found.
it_IT: Nessun prodotto trovato.

en: No recent activity found.
it_IT: Nessuna attività recente trovata.

en: No recent clicks found.
it_IT: Nessun clic recente trovato.

en: No recent referral orders found.
it_IT: Non sono stati trovati ordini di rinvio recenti.

en: No recent referrals found for this affiliate's coupons. This could mean that the assigned coupons have not been used in any orders yet, or the orders are still pending.
it_IT: Non sono stati trovati riferimenti recenti per i coupon di questo affiliato. Ciò potrebbe significare che i coupon assegnati non sono ancora stati utilizzati in nessun ordine, oppure che gli ordini sono ancora in sospeso.

en: No recent visits found for this affiliate's coupons.
it_IT: Non sono state trovate visite recenti per i coupon di questo affiliato.

en: No role specified.
it_IT: Nessun ruolo specificato.

en: No roles assigned
it_IT: Nessun ruolo assegnato

en: No template coupon configured. Please set up a template coupon in the settings.
it_IT: Nessun coupon modello configurato. Configurare un coupon modello nelle impostazioni.

en: No template coupons assigned.
it_IT: Nessun modello di coupon assegnato.

en: No valid coupon codes found for this affiliate.
it_IT: Non sono stati trovati codici coupon validi per questo affiliato.

en: Non-Affiliate Coupon Settings
it_IT: Impostazioni coupon non affiliati

en: Normal
it_IT: Normale

en: Normally it will just show the coupon name, discount, usage, and button to direct them to the unique URL ID, for the affiliate dashboard for that coupon.
it_IT: Normalmente mostrerà solo il nome del coupon, lo sconto, l'utilizzo e il pulsante per indirizzarli all'ID URL univoco, per la dashboard di affiliazione per quel coupon.

en: Norway
it_IT: Norvegia

en: Not Connected
it_IT: Non connesso

en: Not Converted
it_IT: Non convertito

en: Not available
it_IT: Non disponibile

en: Not found.
it_IT: Non trovato.

en: Not provided
it_IT: Non fornito

en: Not set
it_IT: Non impostato

en: Note:
it_IT: Nota:

en: Note: "Unpaid Commission" will start from "0" and will only start tracking after you installed the "PRO" version and activated the payouts functionality.
it_IT: Nota: la "Commissione non pagata" partirà da "0" e inizierà il monitoraggio solo dopo aver installato la versione "PRO" e attivato la funzionalità di pagamento.

en: Note: Changing these tax settings will affect stats for all coupons and all new/past orders. Stats are refreshed next time there is a new order (for that specific coupon), or you click the "refresh all data" button in "debug" settings to refresh ALL coupon stats.
it_IT: Nota: la modifica di queste impostazioni fiscali influirà sulle statistiche di tutti i coupon e di tutti gli ordini nuovi/passati. Le statistiche vengono aggiornate la prossima volta che c'è un nuovo ordine (per quel coupon specifico), oppure fai clic sul pulsante "aggiorna tutti i dati" nelle impostazioni "debug" per aggiornare TUTTE le statistiche del coupon.

en: Note: Currently only the "EUR" base store currency is supported on the free API plan.
it_IT: Nota: attualmente solo la valuta del negozio di base "EUR" è supportata nel piano API gratuito.

en: Note: If enabled, any new clicks (from the same visitor) within the same minute as another will not be logged, and will keep the same ID as the initial click (to prevent spamming the logs).
it_IT: Nota: se questa opzione è abilitata, tutti i nuovi clic (provenienti dallo stesso visitatore) nello stesso minuto di un altro non verranno registrati e manterranno lo stesso ID del clic iniziale (per evitare lo spamming dei registri).

en: Note: If required, you can customise more calculation settings in the plugin settings page.
it_IT: Nota: se necessario, puoi personalizzare altre impostazioni di calcolo nella pagina delle impostazioni del plug-in.

en: Note: If statements are showing "page not found", simply click save in your
it_IT: Nota: se le istruzioni mostrano "pagina non trovata", è sufficiente fare clic su Salva nel file

en: Note: If you edit this, any previous short URLs created by your affiliates (with the old slug) will stop working.
it_IT: Nota: se modifichi questa impostazione, tutti gli URL brevi creati in precedenza dai tuoi affiliati (con il vecchio slug) smetteranno di funzionare.

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your PayPal account.
it_IT: Nota: i pagamenti possono essere effettuati solo se disponi dei fondi richiesti nel tuo conto PayPal.

en: Note: Payouts can only be made if you have the required funds in your Stripe account.
it_IT: Nota: i bonifici possono essere effettuati solo se disponi dei fondi necessari nel tuo account Stripe.

en: Note: There are lots more options available in the settings page.
it_IT: Nota: ci sono molte altre opzioni disponibili nella pagina delle impostazioni.

en: Note: This is an integration for a 3rd-party plugin. We are not affiliated with, and do not have any control over the features and functionality offered by the "%s" plugin.
it_IT: Nota: questa è un'integrazione per un plug-in di terze parti. Non siamo affiliati e non abbiamo alcun controllo sulle caratteristiche e funzionalità offerte dal plug-in "%s".

en: Note: This will only show for users that are not currently assigned to any affiliate coupons. They must also be logged in, or have selected "Create an account?" for it to show.
it_IT: Nota: questo verrà visualizzato solo per gli utenti che non sono attualmente assegnati a nessun coupon di affiliazione. Devono anche aver effettuato l'accesso o aver selezionato "Crea un account?" per visualizzarlo.

en: Note: We recommended using
it_IT: Nota: Si consiglia di utilizzare

en: Note: When enabled, any existing orders that do not currently have a conversion rate set, will save the rate as the rate set below (when the affiliate dashboard is next loaded).
it_IT: Nota: se abilitato, tutti gli ordini esistenti che attualmente non hanno un tasso di conversione impostato, salveranno il tasso come il tasso impostato di seguito (quando la dashboard di affiliazione verrà caricata di nuovo).

en: Note: When updating these settings saved data will be refreshed for all dashboards automatically (first page load may take longer).
it_IT: Nota: quando si aggiornano queste impostazioni, i dati salvati verranno aggiornati automaticamente per tutte le dashboard (il caricamento della prima pagina potrebbe richiedere più tempo).

en: Note: You can customise some other email notifications on the plugin settings page later if needed.
it_IT: Nota: se necessario, è possibile personalizzare altre notifiche e-mail nella pagina delle impostazioni del plug-in in un secondo momento.

en: Note: You can customise the registration system more in the plugin settings page.
it_IT: Nota: è possibile personalizzare ulteriormente il sistema di registrazione nella pagina delle impostazioni del plug-in.

en: Note: Your users can also register themselves as affiliates using the <a href="%s" target="_blank">affiliate registration form</a>.
it_IT: Nota: i tuoi utenti possono anche registrarsi come affiliati utilizzando il <a href="%s" target="_blank">modulo di registrazione degli affiliati</a>.

en: Notes:
it_IT: Note:

en: Notice (admin only): Page constantly loading? Try refreshing the page.
it_IT: Avviso (solo amministratore): la pagina si carica costantemente? Prova ad aggiornare la pagina.

en: Notifications Settings
it_IT: Impostazioni delle notifiche

en: Number of Extra Currencies
it_IT: Numero di valute extra

en: Number of Tiers
it_IT: Numero di livelli

en: Number of custom tabs
it_IT: Numero di schede personalizzate

en: Number of days the referral cookie is stored
it_IT: Numero di giorni di memorizzazione del cookie di riferimento

en: On the dashboard, the affiliate can generate their own custom links for specific pages or products on your website.
it_IT: Sulla dashboard, l'affiliato può generare i propri link personalizzati per pagine o prodotti specifici sul tuo sito web.

en: Once Per Day
it_IT: Una volta al giorno

en: Once Per Month
it_IT: Una volta al mese

en: Once Per Week
it_IT: Una volta alla settimana

en: Once Per Year
it_IT: Una volta all'anno

en: Once configured, your affiliates can select "Wise Bank Transfer" as their payout method and enter their bank details.
it_IT: Una volta configurati, i vostri affiliati possono selezionare "Wise Bank Transfer" come metodo di pagamento e inserire le loro coordinate bancarie.

en: Once you have installed/activated both the integration addon, and the wallet plugin, refresh this page. You will then be able to enable it in the "Wallet System" dropdown above.
it_IT: Dopo aver installato/attivato sia l'add-on di integrazione che il plug-in del portafoglio, aggiorna questa pagina. Sarai quindi in grado di abilitarlo nel menu a discesa "Sistema di portafoglio" in alto.

en: One-Time
it_IT: Una tantum

en: Only enable this if you have multiple different "final" order statuses that should grant "unpaid commission".
it_IT: Abilita questa opzione solo se hai più stati dell'ordine "finale" diversi che dovrebbero garantire "commissione non pagata".

en: Only schedule payouts for specific payout methods.
it_IT: Pianifica i pagamenti solo per metodi di pagamento specifici.

en: Only select any "final" order statuses for your orders, once it has been paid and delivered. If you select multiple, make sure no orders are applied to more than one of these statuses at any time.
it_IT: Seleziona solo gli stati dell'ordine "finale" per i tuoi ordini, una volta che sono stati pagati e consegnati. Se selezioni più ordini, assicurati che nessun ordine venga applicato a più di uno di questi stati in qualsiasi momento.

en: Only show coupons assigned to an %s user.
it_IT: Mostra solo i coupon assegnati a un utente affiliato.

en: Only show coupons where sales have
it_IT: Mostra i coupon solo dove le vendite sono state

en: Only show users with the "coupon affiliate" role when manually assigning users to coupons.
it_IT: Mostra solo gli utenti con il ruolo di "affiliato coupon" quando assegni manualmente gli utenti ai coupon.

en: Only show/include tax on the statement if user has entered a tax/VAT number.
it_IT: Mostra/includi l'imposta sull'estratto conto solo se l'utente ha inserito un codice fiscale/partita IVA.

en: Only showing coupons that are assigned to an %s user.
it_IT: Mostra solo i coupon assegnati a un utente affiliato.

en: Only the user assigned to this coupon can update their payout method details.
it_IT: Solo l'utente assegnato a questo coupon può aggiornare i dettagli del metodo di pagamento.

en: Only trigger lifetime referral if coupon is assigned to user.
it_IT: Attiva il referral a vita solo se il coupon è assegnato all'utente.

en: Oops, an error occurred when attempting to send PayPal payment for payout
it_IT: Spiacenti, si è verificato un errore durante il tentativo di inviare il pagamento PayPal per il pagamento

en: Open as external link instead of tab?
it_IT: Aprire come link esterno invece che come scheda?

en: Open setup guide in new tab
it_IT: Apri la guida all'installazione in una nuova scheda

en: Option name:
it_IT: Nome dell'opzione:

en: Optional custom message to include in the notification email.
it_IT: Messaggio personalizzato opzionale da includere nell'e-mail di notifica.

en: Optional: Custom commission "fixed amount per order" for this coupon.
it_IT: Opzionale: commissione personalizzata "importo fisso per ordine" per questo coupon.

en: Optional: Custom commission "fixed amount per product" for this coupon.
it_IT: Facoltativo: commissione personalizzata "importo fisso per prodotto" per questo coupon.

en: Optional: Custom commission "percentage of total order" for this coupon.
it_IT: Facoltativo: commissione personalizzata "percentuale del totale dell'ordine" per questo coupon.

en: Optional: How many days after being assigned as a "lifetime" referral should it expire, and the customer be unlinked from the customer.
it_IT: Facoltativo: quanti giorni dopo essere stato assegnato come referral "a vita" deve scadere e il cliente deve essere scollegato dal cliente.

en: Options (One Per Line)
it_IT: Opzioni (una per riga)

en: Or click here
it_IT: Oppure clicca qui

en: Or share your referral link:
it_IT: Oppure condividi il tuo link di riferimento:

en: Or you can click the button below to automatically generate the page for you:
it_IT: Oppure puoi fare clic sul pulsante qui sotto per generare automaticamente la pagina per te:

en: Order Date
it_IT: Data dell'ordine

en: Order ID
it_IT: ID dell'ordine

en: Order Status
it_IT: Stato dell'ordine

en: Order Status:
it_IT: Stato dell'ordine:

en: Order Total
it_IT: Totale dell'ordine

en: Order status for "unpaid commission" to be granted:
it_IT: Stato dell'ordine per "commissione non pagata" da concedere:

en: Order statuses for "unpaid commission" to be granted:
it_IT: Stato dell'ordine per la concessione di "commissione non pagata":

en: Order/Sales Tracking
it_IT: Monitoraggio degli ordini/vendite

en: Ordered HTML list of top 5 affiliates this month (sales/commission)
it_IT: Elenco HTML ordinato dei 5 migliori affiliati di questo mese (vendite/commissioni)

en: Orders
it_IT: Ordini

en: Orders Tab Custom Text
it_IT: Scheda Ordini Testo personalizzato

en: Other
it_IT: Altro__________

en: Other Colours
it_IT: Altri colori

en: Other Dashboard Settings
it_IT: Altre impostazioni del dashboard

en: Other Features
it_IT: Altre caratteristiche

en: Other Information
it_IT: Altre informazioni

en: Other MLA Settings
it_IT: Altre impostazioni MLA

en: Other PRO Modules
it_IT: Altri moduli PRO

en: Other Settings
it_IT: Altre impostazioni

en: Other Useful Links
it_IT: Altri link utili

en: Overview
it_IT: Panoramica

en: PDF Report Header Image (Logo)
it_IT: Immagine dell'intestazione del report PDF (logo)

en: PDF Statements (Payouts)
it_IT: Estratti conto PDF (pagamenti)

en: PDF files accepted. Max file size 500KB.
it_IT: Si accettano file PDF. Dimensione massima del file 400kb.

en: PRO Modules
it_IT: Moduli PRO

en: PRO Settings
it_IT: Impostazioni PRO

en: PRO features: Custom form fields, dynamic code generator, auto accept, auto registration, and join button on checkout.
it_IT: Funzionalità PRO: campi modulo personalizzati, generatore di codice dinamico, accettazione automatica, registrazione automatica e pulsante di iscrizione al momento del pagamento.

en: Page
it_IT: Pagina

en: Page Display
it_IT: Visualizzazione della pagina

en: Page Slug
it_IT: Slug di pagina

en: Page Title
it_IT: Titolo della pagina

en: Page URL
it_IT: URL della pagina

en: Page URL:
it_IT: URL della pagina:

en: Paid
it_IT: Pagato

en: Paid Commission:
it_IT: Commissione retribuita:

en: Paid Memberships Pro – Integration Guide
it_IT: Abbonamenti a pagamento Pro – Guida all'integrazione

en: Paid To
it_IT: Pagato a

en: Paid: When a payout is set as paid, the affiliates pending payout will be marked as paid, and the pending commission set to 0.
it_IT: Pagato: quando un pagamento è impostato come pagato, il pagamento in sospeso degli affiliati verrà contrassegnato come pagato e la commissione in sospeso impostata su 0.

en: Parent Affiliate User
it_IT: Utente affiliato principale

en: Parent Bonus:
it_IT: Bonus genitori:

en: Parent User
it_IT: Utente principale

en: Password
it_IT: Parola d’ordine

en: Pay via PayPal
it_IT: Paga tramite PayPal

en: Pay via PayPal.
it_IT: Paga tramite PayPal.

en: Pay via Store Credit
it_IT: Pagare con il credito del negozio

en: Pay via Store Credit.
it_IT: Pagare con il credito del negozio.

en: Pay via Stripe
it_IT: Paga tramite Stripe

en: Pay via Stripe.
it_IT: Paga tramite Stripe.

en: Pay via Wise
it_IT: Pagamenti tramite Wise

en: Pay via Wise Bank
it_IT: Pagare tramite Wise Bank

en: Pay via Wise Bank Transfer.
it_IT: Pagare tramite bonifico bancario Wise.

en: PayPal Payouts
it_IT: Pagamenti PayPal

en: PayPal Payouts Email
it_IT: Email per i pagamenti PayPal

en: PayPal Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their PayPal account.
it_IT: Il metodo di pagamento PayPal Payouts ti consentirà di pagare con un clic i tuoi affiliati direttamente sul loro conto PayPal.

en: Payment Cancelled
it_IT: Pagamento annullato

en: Payment Completed!
it_IT: Pagamento completato!

en: Payment Details
it_IT: Dettagli di pagamento

en: Payment Details Field Label
it_IT: Etichetta del campo Dettagli di pagamento

en: Payment Details Section Label
it_IT: Etichetta della sezione Dettagli di pagamento

en: Payment Message
it_IT: Messaggio di pagamento

en: Payment Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payment Method Information
it_IT: Informazioni sul metodo di pagamento

en: Payment Method Name
it_IT: Nome del metodo di pagamento

en: Payment Methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Payment Subject
it_IT: Oggetto del pagamento

en: Payment Threshold
it_IT: Soglia di pagamento

en: Payment Threshold Required
it_IT: Soglia di pagamento richiesta

en: Payment bounced back
it_IT: Il pagamento è stato respinto

en: Payment completed on
it_IT: Pagamento completato il

en: Payment completed successfully
it_IT: Pagamento completato con successo

en: Payment sent successfully
it_IT: Pagamento inviato con successo

en: Payment was charged back
it_IT: Il pagamento è stato riaddebitato

en: Payment was reversed and refunded back into your account.
it_IT: Il pagamento è stato annullato e rimborsato sul tuo conto.

en: Payment will be sent to
it_IT: Il pagamento verrà inviato a

en: Payment will be sent to bank account
it_IT: Il pagamento sarà inviato al conto corrente bancario

en: Payout
it_IT: Pagamento

en: Payout Amount
it_IT: Importo del pagamento

en: Payout History
it_IT: Storia dei pagamenti

en: Payout ID
it_IT: ID di pagamento

en: Payout ID:
it_IT: ID pagamento:

en: Payout Information
it_IT: Informazioni sui pagamenti

en: Payout Method
it_IT: Metodo di pagamento

en: Payout Method:
it_IT: Metodo di pagamento:

en: Payout Methods
it_IT: Metodi di pagamento

en: Payout Requests (Payouts)
it_IT: Richieste di pagamento (Pagamenti)

en: Payout Settings
it_IT: Impostazioni di pagamento

en: Payout Statement Details
it_IT: Dettagli dell'estratto conto

en: Payout requests currently awaiting approval.
it_IT: Le richieste di pagamento sono attualmente in attesa di approvazione.

en: Payout requests will be scheduled to send on the first day of the selected schedule.
it_IT: Le richieste di pagamento saranno programmate per essere inviate il primo giorno della settimana o del mese.

en: Payout settings are configured in the "Payouts" settings tab.
it_IT: Le impostazioni dei pagamenti sono configurate nella scheda "Pagamenti".

en: Payout system not enabled
it_IT: Sistema di pagamento non abilitato

en: Payouts
it_IT: Pagamenti

en: Payouts (PRO)
it_IT: Pagamenti (PRO)

en: Payouts Emails
it_IT: E-mail di pagamento

en: Payouts Features
it_IT: Caratteristiche dei pagamenti

en: Payouts Settings
it_IT: Impostazioni dei bonifici

en: Payouts Tab Custom Text
it_IT: Scheda Pagamenti Testo personalizzato

en: Payouts are not enabled.
it_IT: I pagamenti non sono abilitati.

en: Payouts system not enabled or table not found.
it_IT: Sistema di pagamento non abilitato o tabella non trovata.

en: Pending
it_IT: In sospeso

en: Pending %s Registrations
it_IT: Registrazioni in sospeso %s

en: Pending Affiliate User Role
it_IT: Ruolo utente affiliato in sospeso

en: Pending Approval
it_IT: In attesa di approvazione

en: Pending Domains:
it_IT: Domini in sospeso:

en: Pending Payments
it_IT: Pagamenti in sospeso

en: Pending Payments:
it_IT: Pagamenti in sospeso:

en: Pending Payout
it_IT: Pagamento in sospeso

en: Pending Payout Requests
it_IT: Richieste di pagamento in sospeso

en: Pending Payouts
it_IT: Pagamenti in sospeso

en: Pending: When a payout is set as pending, the amount will be removed from the affiliates unpaid commission, and moved to pending commission.
it_IT: In attesa: Quando un pagamento viene impostato come in sospeso, l'importo viene rimosso dalla commissione non pagata dell'affiliato e spostato in quella in sospeso.

en: Per User Role Commission
it_IT: Commissione per ruolo utente

en: Percent
it_IT: Percento

en: Percentage
it_IT: Percentuale

en: Percentage Amount Of Total Order
it_IT: Importo percentuale dell'ordine totale

en: Percentage Commission (% Of Total Order)
it_IT: Commissione percentuale (% dell'ordine totale)

en: Percentage Discount
it_IT: Percentuale di sconto

en: Percentage Product Discount
it_IT: Percentuale di sconto sul prodotto

en: Percentage based on the "main" affiliate commission earnings
it_IT: Percentuale basata sui guadagni delle commissioni di affiliazione "principali"

en: Percentage based on the total order amount
it_IT: Percentuale basata sull'importo totale dell'ordine

en: Percentage discount
it_IT: Percentuale di sconto

en: Percentage discount on cart.
it_IT: Percentuale di sconto sul carrello.

en: Percentage of Affiliates Earnings (%)
it_IT: Percentuale dei guadagni degli affiliati (%)

en: Percentage of Order Total (%)
it_IT: Percentuale del totale dell'ordine (%)

en: Performance & Debug
it_IT: Prestazioni e debug

en: Performance Bonus
it_IT: Bonus di rendimento

en: Performance Bonus Announcement
it_IT: Annuncio del bonus di rendimento

en: Performance Bonuses
it_IT: Bonus di prestazione

en: Performance Bonuses Settings
it_IT: Impostazioni dei bonus di prestazione

en: Performance Settings
it_IT: Impostazioni delle prestazioni

en: Performance bonus settings are configured in the "Bonuses" settings tab.
it_IT: Le impostazioni dei bonus di prestazione sono configurate nella scheda "Bonus".

en: Permission denied
it_IT: Autorizzazione negata

en: Phone Number
it_IT: Numero di telefono

en: Piggy Bank
it_IT: Salvadanaio

en: Place it before the "/* That's all, stop editing!" line
it_IT: Posizionarlo prima della riga "/* Questo è tutto, smettete di modificare!

en: Placeholders
it_IT: Segnaposto

en: Plain HTML
it_IT: HTML semplice

en: Plain HTML (no WooCommerce styling)
it_IT: HTML semplice (senza stili WooCommerce)

en: Please CLEAR YOUR CACHE to ensure frontend changes are applied.
it_IT: Si prega di SVUOTARE LA CACHE per assicurarsi che le modifiche al frontend vengano applicate.

en: Please add the shortcode to a new page, and select it from the dropdown above.
it_IT: Aggiungere lo shortcode a una nuova pagina e selezionarlo dal menu a tendina in alto.

en: Please check your email for further instructions.
it_IT: Controllate la vostra e-mail per ulteriori istruzioni.

en: Please complete the captcha.
it_IT: Si prega di completare il reCAPTCHA.

en: Please confirm you understand the risks of sending without SMTP.
it_IT: Confermate di aver compreso i rischi dell'invio senza SMTP.

en: Please consider clearing your cache after updating this option, if you do not see any changes.
it_IT: Prendi in considerazione la possibilità di svuotare la cache dopo aver aggiornato questa opzione, se non vedi alcuna modifica.

en: Please contact an administrator if the issue persists.
it_IT: Se il problema persiste, contatta un amministratore.

en: Please do not add this shortcode to the same page as your affiliate dashboard shortcode.
it_IT: Si prega di non aggiungere questo shortcode alla stessa pagina dello shortcode della dashboard di affiliazione.

en: Please do not reload the page until it is complete.
it_IT: Si prega di non ricaricare la pagina fino a quando non è completa.

en: Please go to %sSettings > Permalinks%s and click "Save Changes" to refresh the rewrite rules, or %sclick here%s for more information.
it_IT: Vai su Impostazioni > Permalink e fai clic su "Salva modifiche" per aggiornare le regole di riscrittura, oppure %sclicca qui%s per ulteriori informazioni.

en: Please install and activate the MailPoet plugin to use this feature.
it_IT: Installa e attiva il plug-in MailPoet per utilizzare questa funzione.

en: Please note, the commission displayed for all past orders is calculated the first time the affiliate dashboard is loaded for a coupon. New orders are calculated instantly.
it_IT: Si prega di notare che la commissione visualizzata per tutti gli ordini passati viene calcolata la prima volta che la dashboard di affiliazione viene caricata per un coupon. I nuovi ordini vengono calcolati istantaneamente.

en: Please note: A coupon code needs to be applied for the affiliate commission to be tracked/earned (unless you have enabled the URL tracking without coupon option).
it_IT: Nota bene: è necessario applicare un codice coupon affinché la commissione di affiliazione sia tracciata/ottenuta (a meno che non si sia attivata l'opzione di tracciamento dell'URL senza coupon).

en: Please refresh the page to add/remove the new currency options (found below) when you update this number.
it_IT: Aggiorna la pagina per aggiungere/rimuovere le nuove opzioni di valuta (che trovi di seguito) quando aggiorni questo numero.

en: Please refresh the page to add/remove the new tab settings (found below) when you update this number.
it_IT: Aggiorna la pagina per aggiungere/rimuovere le impostazioni della nuova scheda (che si trovano di seguito) quando aggiorni questo numero.

en: Please refresh the page when you update this number, to add/remove the new settings below.
it_IT: Aggiorna la pagina quando aggiorni questo numero, per aggiungere/rimuovere le nuove impostazioni di seguito.

en: Please review your Cloudflare APO settings and consider disabling APO for this site if you experience problems.
it_IT: Rivedere le impostazioni di Cloudflare APO e considerare la possibilità di disabilitare APO per questo sito se si verificano problemi.

en: Please select a bulk action.
it_IT: Selezionare un'azione di massa.

en: Please select at least one order.
it_IT: Selezionare almeno un ordine.

en: Please select at least one payout.
it_IT: Selezionare almeno un pagamento.

en: Please shorten your date range to show all orders.
it_IT: Riduci l'intervallo di date per visualizzare tutti gli ordini.

en: Please test your referral links, and if you experience problems, contact your hosting provider to disable cookie stripping.
it_IT: Verificate i vostri link di riferimento e, in caso di problemi, contattate il vostro provider di hosting per disabilitare il cookie stripping.

en: Please try again in around 1-2 minutes.
it_IT: Si prega di riprovare tra circa 1-2 minuti.

en: Please upload an image to view the preview.
it_IT: Carica un'immagine per visualizzare l'anteprima.

en: Please verify all bank account information is correct.
it_IT: Verificare che tutte le informazioni sul conto bancario siano corrette.

en: Plugin Settings
it_IT: Impostazioni del plug-in

en: Poland
it_IT: Polonia

en: Policy / Terms Update
it_IT: Aggiornamento della politica e dei termini

en: Popup Settings
it_IT: Impostazioni popup

en: Popup Title
it_IT: Titolo del popup

en: Portal Colors
it_IT: Colori del portale

en: Portal Colours
it_IT: Colori del portale

en: Portal Font
it_IT: Portale Font

en: Portal Fonts
it_IT: Caratteri del portale

en: Portal Page Title
it_IT: Titolo della pagina del portale

en: Portal Page URL Slug
it_IT: Slug URL pagina portale

en: Portugal
it_IT: Portogallo

en: Postal Code
it_IT: Codice postale

en: Preferred Coupon Code
it_IT: Codice coupon preferito

en: Prerequisites: To use PayPal Payouts, you will need a PayPal business account and must have access to it’s PayPal Payouts features.
it_IT: Prerequisiti: per utilizzare i pagamenti PayPal, è necessario disporre di un conto aziendale PayPal e accedere alle funzionalità dei pagamenti PayPal.

en: Prerequisites: To use Wise Bank Transfer Payouts, you will need a Wise business account and API access.
it_IT: Prerequisiti: Per utilizzare Wise Bank Transfer Payouts, è necessario disporre di un account aziendale Wise e di un accesso API.

en: Preview
it_IT: Anteprima

en: Previous
it_IT: Precedente

en: Previous Page
it_IT: Pagina precedente

en: Primary Font
it_IT: Carattere primario

en: Primary color for widget header, benefits box, titles, and values.
it_IT: Colore primario per l'intestazione del widget, la casella dei benefici, i titoli e i valori.

en: Priority Support
it_IT: Supporto prioritario

en: Private API Key
it_IT: Chiave API privata

en: Pro Details
it_IT: Dettagli Pro

en: Pro Features
it_IT: Caratteristiche Pro

en: Pro Version:
it_IT: Versione Pro:

en: Processing
it_IT: Elaborazione

en: Processing your transfer
it_IT: Elaborazione del trasferimento

en: Product
it_IT: Prodotto

en: Product Category
it_IT: Categoria di prodotto

en: Product Commission Rates
it_IT: Tassi di commissione sui prodotti

en: Product Commission Settings
it_IT: Impostazioni delle commissioni sui prodotti

en: Product ID
it_IT: ID prodotto

en: Product ID or Name..
it_IT: ID o nome del prodotto.

en: Product Name
it_IT: Nome del prodotto

en: Product Price
it_IT: Prezzo del prodotto

en: Product Quantity
it_IT: Quantità del prodotto

en: Product Rates Table
it_IT: Tabella delle tariffe dei prodotti

en: Products
it_IT: Prodotti

en: Products Per Page
it_IT: Prodotti per pagina

en: Profile Picture
it_IT: Immagine del profilo

en: Promote:
it_IT: Promuovere:

en: Publish Newsletter
it_IT: Pubblicare la newsletter

en: QR Code Color
it_IT: Colore del codice QR

en: QR Code Generator
it_IT: Generatore di codici QR

en: QR Code Generator (Referral URL)
it_IT: Generatore di codici QR (URL di riferimento)

en: QR Code Logo Image:
it_IT: Immagine del logo del codice QR:

en: QR Code:
it_IT: Codice QR:

en: Quantity
it_IT: Quantità

en: Quarterly
it_IT: Trimestrale

en: Quick Edit
it_IT: Modifica rapida

en: REFRESH ALL DATA
it_IT: AGGIORNA TUTTI I DATI

en: Radio Field
it_IT: Campo radio

en: Rate
it_IT: Tasso

en: Rates
it_IT: Tariffe

en: Read More
it_IT: Per saperne di più

en: Ready to get started? Create your first affiliate user on the <a href="%s" target="_blank">affiliates page</a> or share your <a href="%s" target="_blank">affiliate registration form</a> with people to signup. Any new affiliate registrations will auto-create their new coupon code.
it_IT: Siete pronti per iniziare? Create il vostro primo utente affiliato nella pagina <a href="%s" target="_blank">affiliati</a> o condividete il vostro <a href="%s" target="_blank">formulario di registrazione affiliati</a> con le persone che si iscrivono. Tutte le nuove registrazioni di affiliati creeranno automaticamente il loro nuovo codice coupon.

en: Recalculate the affiliate stats for this order.
it_IT: Ricalcola le statistiche di affiliazione per questo ordine.

en: Recent Activity
it_IT: Attività recenti

en: Recent Clicks
it_IT: Clic recenti

en: Recent Orders
it_IT: Ordini recenti

en: Recent Orders Table
it_IT: Tabella Ordini Recenti

en: Recent Payments
it_IT: Pagamenti recenti

en: Recent Referred Orders
it_IT: Ordini recenti

en: Recipient
it_IT: Destinatario

en: Recipient Address
it_IT: Indirizzo del destinatario

en: Recipient Address is required
it_IT: L'indirizzo del destinatario è obbligatorio

en: Recipient Address too short (minimum 5 characters, provided: %d)
it_IT: Indirizzo del destinatario troppo corto (minimo 5 caratteri, fornito: %d)

en: Recipient City
it_IT: Città beneficiaria

en: Recipient City is required
it_IT: La città destinataria è richiesta

en: Recipient City too short (minimum 2 characters, provided: %d)
it_IT: Città destinataria troppo corta (minimo 2 caratteri, fornito: %d)

en: Recipient Country
it_IT: Paese beneficiario

en: Recipient Country is required
it_IT: Il Paese del destinatario è obbligatorio

en: Recipient Country is required for EU transfers
it_IT: Il Paese del destinatario è richiesto per i trasferimenti nell'UE

en: Recipient Country is required for international transfers
it_IT: Il Paese del destinatario è richiesto per i trasferimenti internazionali

en: Recipient Country must be a 2-letter country code (e.g., US, GB, DE).
it_IT: Il Paese destinatario deve essere un codice paese di 2 lettere (ad esempio, US, GB, DE).

en: Recipient Country must be a 2-letter country code (provided: '%s')
it_IT: Il paese del destinatario deve essere un codice paese di 2 lettere (fornito: "%s")

en: Recipient Country must be a valid EU country code for EU transfers (provided: '%s', valid codes: %s)
it_IT: Il Paese destinatario deve essere un codice paese UE valido per i trasferimenti UE (fornito: '%s', codici validi: %s)

en: Recipient Country must be set to 'GB' for UK bank transfers (currently: '%s')
it_IT: Il Paese del destinatario deve essere impostato su 'GB' per i bonifici bancari nel Regno Unito (attualmente: '%s')

en: Recipient Country must be set to 'US' for US bank transfers (currently: '%s')
it_IT: Il Paese del destinatario deve essere impostato su "US" per i bonifici bancari statunitensi (attualmente: "%s")

en: Recipient Postal Code
it_IT: Codice postale del destinatario

en: Recipient Postcode
it_IT: Codice postale del destinatario

en: Recipient Postcode is required
it_IT: Il codice postale del destinatario è obbligatorio

en: Recipient State
it_IT: Stato beneficiario

en: Recipient State is required for US addresses
it_IT: Lo Stato del destinatario è richiesto per gli indirizzi statunitensi

en: Recipients
it_IT: Destinatari

en: Recommended. This will allow the user to see their referral link, and generate a new one by entering their own page URL or selecting a campaign.
it_IT: Raccomandato. Ciò consentirà all'utente di vedere il proprio link di riferimento e generarne uno nuovo inserendo l'URL della propria pagina o selezionando una campagna.

en: Recommended. This will allow them to view and generate their own referrral URLs, click history, campaigns, etc.
it_IT: Raccomandato. Ciò consentirà loro di visualizzare e generare i propri URL di riferimento, la cronologia dei clic, le campagne, ecc.

en: Recommended. This will show the clicks, conversions, and conversion rate statistics for referral URLs.
it_IT: Raccomandato. Verranno visualizzati i clic, le conversioni e le statistiche sul tasso di conversione per gli URL di riferimento.

en: Recurring
it_IT: Ricorrente

en: Recurring Subscription Referral Limit
it_IT: Limite di referral per abbonamenti ricorrenti

en: Recurring fixed discount on subscription fee.
it_IT: Sconto fisso ricorrente sul canone di abbonamento.

en: Recurring percentage discount on subscription fee.
it_IT: Sconto percentuale ricorrente sul canone di abbonamento.

en: Redirect to Page:
it_IT: Reindirizzamento alla pagina:

en: Redirect to a different page.
it_IT: Reindirizza a un'altra pagina.

en: Refer
it_IT: Referenza

en: Refer Tab Custom Text
it_IT: Consultare la scheda Testo personalizzato

en: Refer a single order where the quantity is
it_IT: Segnala un singolo ordine in cui la quantità è

en: Refer a single order where the total is
it_IT: Segnala un singolo ordine in cui il totale è

en: Refer a single order which contains the product
it_IT: Segnala un singolo ordine che contiene il prodotto

en: Referral Campaigns
it_IT: Campagne di referral

en: Referral Commission
it_IT: Commissione di riferimento

en: Referral Cookie Settings
it_IT: Impostazioni dei cookie di riferimento

en: Referral Link
it_IT: Link di riferimento

en: Referral Link Format
it_IT: Formato del link di riferimento

en: Referral Link Settings
it_IT: Impostazioni dei link di riferimento

en: Referral Links
it_IT: Link di riferimento

en: Referral Links / URLs
it_IT: Link di riferimento / URL

en: Referral Links can be generated by the affiliate on the affiliate dashboard page.
it_IT: Gli URL di riferimento possono essere generati dall'affiliato nella pagina della dashboard di affiliazione.

en: Referral Statistics
it_IT: Statistiche sui referral

en: Referral Statistics for
it_IT: Statistiche di riferimento per

en: Referral Stats
it_IT: Statistiche di riferimento

en: Referral URL
it_IT: URL di riferimento

en: Referral URL Click History (Visits)
it_IT: Cronologia dei clic sull'URL di riferimento (visite)

en: Referral URL Clicks
it_IT: Clic sull'URL di riferimento

en: Referral URL Conversions
it_IT: Conversioni di URL di riferimento

en: Referral URL Variable
it_IT: Variabile URL di riferimento

en: Referral URL Visits
it_IT: Visite di riferimento

en: Referral URL Visits (Clicks)
it_IT: Visite all'URL di riferimento (clic)

en: Referral URL settings are configured in the "Referral Links" settings tab.
it_IT: Le impostazioni dell'URL di riferimento sono configurate nella scheda "Link di riferimento".

en: Referral URLs
it_IT: URL di riferimento

en: Referral URLs – Overview
it_IT: URL di riferimento - Panoramica

en: Referrals
it_IT: Referral

en: Referrals last month (final)
it_IT: Riferimenti dell'ultimo mese (finale)

en: Referrals so far this month
it_IT: Referral finora nel mese

en: Referred Order Cancelled
it_IT: Ordine segnalato annullato

en: Referrer Domain
it_IT: Dominio referrer

en: Referrer:
it_IT: Referente:

en: Referring URL
it_IT: URL di riferimento

en: Refresh stats...
it_IT: Aggiorna le statistiche...

en: Refund Store Credit
it_IT: Rimborsa il credito del negozio

en: Region
it_IT: Regione

en: Register New %s Account
it_IT: Registrazione di un nuovo conto %s

en: Register New Affiliate Account
it_IT: Registra un nuovo account affiliato

en: Registered: Active
it_IT: Registrato: Attivo

en: Registered: Pending Approval
it_IT: Registrato: In attesa di approvazione

en: Registration
it_IT: Registrazione

en: Registration & Login Form
it_IT: Modulo di registrazione e login

en: Registration Form Benefits
it_IT: Modulo di registrazione Vantaggi

en: Registration Form CAPTCHA (Spam Prevention)
it_IT: Modulo di registrazione CAPTCHA (Prevenzione dello spam)

en: Registration Form Page (ID):
it_IT: Pagina del modulo di registrazione (ID):

en: Registration Form Page:
it_IT: Pagina del modulo di registrazione:

en: Registration Settings
it_IT: Impostazioni di registrazione

en: Registration System
it_IT: Sistema di registrazione

en: Registrations
it_IT: Registrazioni

en: Remove Last Field
it_IT: Rimuovere l'ultimo campo

en: Remove all tracking cookies when customer places an order.
it_IT: Rimuovi tutti i cookie di tracciamento quando il cliente effettua un ordine.

en: Remove coupon ID from unique coupon dashboard URLs.
it_IT: Rimuovi l'ID coupon dagli URL univoci della dashboard dei coupon.

en: Remove from Blacklist
it_IT: Rimuovi dalla lista nera

en: Remove the pending affiliate role from user when their affiliate application is accepted.
it_IT: Rimuovi il ruolo di affiliato in sospeso dall'utente quando la sua domanda di affiliazione viene accettata.

en: Report Complete!
it_IT: Rapporto completato!

en: Report Details
it_IT: Dettagli del rapporto

en: Report Title
it_IT: Titolo del report

en: Report created for
it_IT: Report creato per

en: Reporting
it_IT: Cronaca

en: Reports
it_IT: Rapporti

en: Reports & Analytics
it_IT: Rapporti e analisi

en: Reports will be automatically scheduled to send on the first day of the week or month.
it_IT: I report verranno programmati automaticamente per l'invio il primo giorno della settimana o del mese.

en: Request Failed!
it_IT: Richiesta non riuscita!

en: Request Payout
it_IT: Richiedi il pagamento

en: Require payment details to request payout.
it_IT: Richiedi i dettagli di pagamento per richiedere il pagamento.

en: Required function not available.
it_IT: Funzione richiesta non disponibile.

en: Required order status to show on affiliate dashboard:
it_IT: Stato dell'ordine richiesto da visualizzare sulla dashboard di affiliazione:

en: Required?
it_IT: Obbligatorio?

en: Requirement:
it_IT: Requisito:

en: Requires cron jobs to be enabled on your site. Make sure to test this is working after activating. We highly recommend using "Real Cron Jobs" instead of WP Cron.
it_IT: Richiede che i cron job siano abilitati sul tuo sito. Assicurati di verificare che funzioni dopo l'attivazione. Consigliamo vivamente di utilizzare "Real Cron Jobs" invece di WP Cron.

en: Requires cron jobs to be enabled.
it_IT: Richiede che i cron job siano abilitati.

en: Requires cron jobs to be enabled. We recommend using "Real Cron Job" instead of "WP-Cron". This may offer better performance, and will give more accurate delivery (at the specific day & time). %s.
it_IT: Richiede che i cron job siano abilitati. Si consiglia di utilizzare "Real Cron Job" invece di "WP-Cron". Questo potrebbe offrire prestazioni migliori e fornire una consegna più accurata (al giorno e all'ora specifici). %s.

en: Reverse this payout
it_IT: Annulla questo pagamento

en: Reversed
it_IT: Inverso

en: Reward the affiliate bonus "unpaid commission"
it_IT: Premia il bonus di affiliazione "commissione non pagata"

en: Reward the affiliate user with a free product order
it_IT: Premia l'utente affiliato con un ordine gratuito di prodotti

en: Reward the affiliate user with a gift coupon
it_IT: Premia l'utente affiliato con un buono regalo

en: Reward the affiliate with store credit
it_IT: Premia l'affiliato con un credito in negozio

en: Re‑Engage Inactive Affiliates
it_IT: Coinvolgere nuovamente gli affiliati inattivi

en: Right
it_IT: A destra

en: Role already exists. Please choose a different display name.
it_IT: Il ruolo esiste già. Scegli un nome visualizzato diverso.

en: Rotation:
it_IT: Rotazione:

en: Rounded (25px)
it_IT: Arrotondato (25px)

en: Routing Number
it_IT: Numero di conto corrente

en: Routing Number (ABA)
it_IT: Numero di prelievo (ABA)

en: Run ajax "all time" stats refresh / calculations in batches, to help prevent timeouts or ajax issues.
it_IT: (Beta) Esegui l'aggiornamento/i calcoli delle statistiche "di tutti i tempi" ajax in batch, per evitare timeout/problemi ajax.

en: SCA Required
it_IT: SCA Richiesto

en: SETTINGS
it_IT: IMPOSTAZIONI

en: SMTP Detected:
it_IT: SMTP rilevato:

en: SWIFT Code
it_IT: Codice SWIFT

en: SWIFT/BIC Code
it_IT: Codice SWIFT/BIC

en: SWIFT/BIC Code format is invalid. Must be 8 or 11 characters (e.g., ABCDUS33 or ABCDUS33XXX) (provided: '%s')
it_IT: Il formato del codice SWIFT/BIC non è valido. Deve essere di 8 o 11 caratteri (ad esempio, ABCDUS33 o ABCDUS33XXX) (fornito: '%s')

en: SWIFT/BIC Code is required for international transfers
it_IT: Il codice SWIFT/BIC è richiesto per i trasferimenti internazionali

en: SWIFT/BIC code must be 8-11 characters long.
it_IT: Il codice SWIFT/BIC deve essere di 8-11 caratteri.

en: Sales
it_IT: Vendite

en: Sales last month (final)
it_IT: Vendite del mese scorso (finale)

en: Sales total so far this month
it_IT: Il totale delle vendite di questo mese

en: Save & Continue
it_IT: Salva e continua

en: Save Changes
it_IT: Salva modifiche

en: Save Settings
it_IT: Salva impostazioni

en: Save changes
it_IT: Salvare le modifiche

en: Save the calculated "all time" stats for coupons as meta data.
it_IT: Salva le statistiche "di tutti i tempi" calcolate per i coupon come metadati.

en: Save the calculated "commission" values as meta data on each individual order.
it_IT: Salva i valori di "commissione" calcolati come metadati su ogni singolo ordine.

en: Save the conversion rate for each order.
it_IT: Salva il tasso di conversione per ogni ordine.

en: Save your wp-config.php file
it_IT: Salvare il file wp-config.php

en: Saving Data
it_IT: Salvataggio dei dati

en: Saving...
it_IT: Risparmio...

en: Savings
it_IT: Risparmio

en: Schedule
it_IT: Programma

en: Schedule this creative to only show between certain dates. Useful for seasonal creatives, or limited time promotions. Leave empty to always show.
it_IT: Pianifica la pubblicazione di questa creatività solo entro determinate date. Utile per creatività stagionali o promozioni a tempo limitato. Lasciare vuoto per mostrare sempre.

en: Scheduled Payout Requests
it_IT: Richieste di pagamento programmate

en: Scheduled Payout Requests:
it_IT: Richieste di pagamento programmate:

en: Scheduled Requests (Payouts)
it_IT: Richieste pianificate (pagamenti)

en: Search Bonus
it_IT: Bonus di ricerca

en: Search Coupons
it_IT: Cerca Coupon

en: Search Creatives
it_IT: Cerca creatività

en: Search for a user...
it_IT: Cerca un utente...

en: Search our documentation for help with common questions and issues.
it_IT: Cerca nella nostra documentazione assistenza per domande e problemi comuni.

en: Seasonal / Black Friday Promo
it_IT: Promo stagionale / Black Friday

en: Secret Key
it_IT: Chiave segreta

en: Section Layout
it_IT: Layout della sezione

en: Security Benefits:
it_IT: Vantaggi per la sicurezza:

en: Security check failed
it_IT: Controllo di sicurezza fallito

en: Security check failed.
it_IT: Controllo di sicurezza fallito.

en: Security check failed. Please try again.
it_IT: Il controllo di sicurezza non è riuscito. Riprovare.

en: Select Country...
it_IT: Selezionare il Paese...

en: Select Coupon:
it_IT: Selezionare il coupon:

en: Select Payout Methods for Automatic Payouts:
it_IT: Selezionare Metodi di pagamento per i pagamenti automatici:

en: Select Payout Methods to Disable Invoice Upload:
it_IT: Selezionare Metodi di pagamento per disattivare il caricamento delle fatture:

en: Select Payout Methods to Schedule:
it_IT: Seleziona i metodi di pagamento da programmare:

en: Select Profile:
it_IT: Selezionare il profilo:

en: Select QR Code Logo
it_IT: Selezionare il logo del codice QR

en: Select Region...
it_IT: Selezionare la regione...

en: Select State...
it_IT: Selezionare lo Stato...

en: Select a Campaign
it_IT: Seleziona una campagna

en: Select a product category to filter the products shown in the table.
it_IT: Seleziona una categoria di prodotti per filtrare i prodotti mostrati nella tabella.

en: Select a profile...
it_IT: Selezionare un profilo...

en: Select a ready-made template to prefill the subject & content. This will overwrite current content.
it_IT: Selezionare un modello già pronto per riempire l'oggetto e il contenuto. Questo sovrascriverà il contenuto attuale.

en: Select a template
it_IT: Selezionare un modello

en: Select an API Provider:
it_IT: Seleziona un provider di API:

en: Select an icon
it_IT: Seleziona un'icona

en: Select bulk action
it_IT: Selezionare l'azione di massa

en: Select field label:
it_IT: Seleziona l'etichetta del campo:

en: Select multiple CUSTOM order statuses that for "unpaid commission" should be granted for. If you only have one, or do not have any custom statuses, turn the "multiple order statuses" option off.
it_IT: Seleziona più stati dell'ordine PERSONALIZZATO per i quali deve essere concessa la "commissione non pagata". Se ne hai solo uno o non hai stati personalizzati, disattiva l'opzione "stati dell'ordine multipli".

en: Select the payout methods that should be eligible for automatic payouts. If an affiliate is using a different payout method, their payouts will require manual approval.
it_IT: Selezionare i metodi di pagamento che dovrebbero essere idonei per i pagamenti automatici. Se un affiliato utilizza un metodo di pagamento diverso, i suoi pagamenti richiederanno un'approvazione manuale.

en: Select the payout methods that should be scheduled and requested automatically. If an affiliate is using a different payout method to one enabled above, their payouts will not be scheduled.
it_IT: Seleziona i metodi di pagamento che devono essere programmati e richiesti automaticamente. Se un affiliato utilizza un metodo di pagamento diverso da quello abilitato sopra, i suoi pagamenti non saranno programmati.

en: Select the payout methods where affiliates should NOT be able to upload invoices. Invoice upload will be hidden for these methods.
it_IT: Selezionare i metodi di pagamento per i quali gli affiliati NON devono poter caricare le fatture. Il caricamento delle fatture sarà nascosto per questi metodi.

en: Select your bank account region to show the relevant fields
it_IT: Selezionate l'area del vostro conto bancario per visualizzare i campi pertinenti

en: Selected orders:
it_IT: Ordini selezionati:

en: Send Invite
it_IT: Invia invito

en: Send Newsletter
it_IT: Inviare la newsletter

en: Send Test
it_IT: Inviare il test

en: Send a custom email newsletters to all your existing affiliates directly from the plugin, with progress tracking & placeholders.
it_IT: Inviate una newsletter e-mail personalizzata a tutti i vostri affiliati esistenti direttamente dal plugin, con monitoraggio dei progressi e segnaposti.

en: Send a custom new user account email (replaces default registration email).
it_IT: Invia un'e-mail personalizzata per il nuovo account utente (sostituisce l'e-mail di registrazione predefinita).

en: Send a test email to verify formatting before sending to all affiliates.
it_IT: Inviare un'e-mail di prova per verificare la formattazione prima di inviarla a tutti gli affiliati.

en: Send an email to admin when a new domain is added by affiliate for direct link tracking.
it_IT: Invia un'e-mail all'amministratore quando un nuovo dominio viene aggiunto dall'affiliato per il monitoraggio dei link diretti.

en: Send an email to admin when there are 1 or more "scheduled" payout requests (this will be sent instead of multiple individual emails).
it_IT: Invia un'e-mail all'amministratore quando ci sono 1 o più richieste di pagamento "programmate" (questa verrà inviata invece di più e-mail singole).

en: Send an email to admin when there is a new affiliate application.
it_IT: Invia un'e-mail all'amministratore quando c'è una nuova domanda di affiliazione.

en: Send an email to admin when there is a new payout request for unpaid commission.
it_IT: Invia un'email all'amministratore quando c'è una nuova richiesta di pagamento per una commissione non pagata.

en: Send an email to affiliate users when their domain is accepted for Direct Link Tracking.
it_IT: Invia un'e-mail agli utenti affiliati quando il loro dominio viene accettato per il monitoraggio dei collegamenti diretti.

en: Send an email to affiliate users when their domain is declined for Direct Link Tracking.
it_IT: Invia un'e-mail agli utenti affiliati quando il loro dominio viene rifiutato per il monitoraggio dei link diretti.

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is accepted.
it_IT: Invia un'e-mail all'affiliato quando la sua domanda di affiliazione viene accettata.

en: Send an email to affiliate when their affiliate application is declined.
it_IT: Invia un'e-mail all'affiliato quando la sua richiesta di affiliazione viene rifiutata.

en: Send an email to affiliate when they submit the affiliate application form.
it_IT: Invia un'e-mail all'affiliato quando invia il modulo di domanda di affiliazione.

en: Send an email to affiliates if order they referred has been cancelled, refunded, or failed. Only when status was previously "completed".
it_IT: Invia un'e-mail agli affiliati se l'ordine da loro segnalato è stato annullato, rimborsato o fallito. Solo quando lo stato è stato precedentemente "completato".

en: Send an email to affiliates when a payout request is successfully marked as paid.
it_IT: Invia un'e-mail agli affiliati quando una richiesta di pagamento viene contrassegnata correttamente come pagata.

en: Send an email to affiliates whenever their coupon code is used.
it_IT: Invia un'e-mail agli affiliati ogni volta che viene utilizzato il loro codice coupon.

en: Send an email to parent affiliate when a new affiliate signs up in their MLA network.
it_IT: Invia un'e-mail all'affiliato principale quando un nuovo affiliato si iscrive alla sua rete MLA.

en: Send an email to parent affiliate when a sub-affiliate refers a new order (and it is completed).
it_IT: Invia un'e-mail all'affiliato principale quando un sub-affiliato segnala un nuovo ordine (e questo viene completato).

en: Send an email when parent invite enters an email address to send affiliate program invitation.
it_IT: Invia un'e-mail quando l'invito del genitore inserisce un indirizzo e-mail per inviare l'invito al programma di affiliazione.

en: Send the user an email
it_IT: Inviare un'e-mail all'utente

en: Send to active affiliates with user role:
it_IT: Invia agli affiliati attivi con il ruolo di utente:

en: Sending Progress
it_IT: Invio dei progressi

en: Sending...
it_IT: Invio...

en: Sensitive bank details are automatically encrypted when you define an encryption key in wp-config.php:
it_IT: I dati bancari sensibili vengono crittografati automaticamente quando si definisce una chiave di crittografia in wp-config.php:

en: Sensitive bank details for Wise payouts are being encrypted using your wp-config.php encryption key.
it_IT: I dati bancari sensibili per i pagamenti di Wise vengono criptati utilizzando la chiave di crittografia wp-config.php.

en: Sent %1$d / %2$d
it_IT: Inviato %1$d / %2$d

en: Sent to:
it_IT: Inviato a:

en: Set Your Commission Rates
it_IT: Imposta i tassi di commissione

en: Set a custom referrer for orders.
it_IT: Imposta un referrer personalizzato per gli ordini.

en: Set a different user role for pending affiliate users.
it_IT: Impostare un ruolo utente diverso per gli utenti affiliati in sospeso.

en: Set a threshold on the maximum amount that can be paid automatically. Any payout requests above this amount will require manual approval.
it_IT: Imposta una soglia sull'importo massimo che può essere pagato automaticamente. Qualsiasi richiesta di pagamento superiore a questo importo richiederà l'approvazione manuale.

en: Set an expiration date for this reward. Leave empty for no expiration date.
it_IT: Imposta una data di scadenza per questo premio. Lasciare vuoto per nessuna data di scadenza.

en: Set custom "flexible commission" amounts for each individual coupon, product, category, or user group/role.
it_IT: Imposta importi di "commissioni flessibili" personalizzati per ogni singolo coupon, prodotto o ruolo utente.

en: Set custom commission per affiliate / coupon.
it_IT: Imposta una commissione personalizzata per affiliato/coupon.

en: Set custom commission per product.
it_IT: Imposta una commissione personalizzata per prodotto.

en: Set custom commission settings for this group.
it_IT: Imposta le impostazioni delle commissioni personalizzate per questo gruppo.

en: Set new commission rates for the affiliate coupon
it_IT: Imposta nuovi tassi di commissione per il coupon di affiliazione

en: Set the affiliate invite URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and parent affiliate for that user.
it_IT: Imposta la variabile URL di invito affiliato che verrà utilizzata nell'URL del tuo sito per identificare il referente e l'affiliato principale per quell'utente.

en: Set the custom commission rates for each user role below (this is the role of the affiliate user). Leave empty to use default rates.
it_IT: Imposta i tassi di commissione personalizzati per ogni ruolo utente di seguito (questo è il ruolo dell'utente affiliato). Lasciare vuoto per utilizzare le tariffe predefinite.

en: Set the primary referral coupon for this order. This will override all other settings, as the default and only coupon that will earn commission from this order.
it_IT: Imposta il coupon di riferimento principale per questo ordine. Questo sovrascriverà tutte le altre impostazioni, come l'unico coupon predefinito che guadagnerà commissioni da questo ordine.

en: Set the referral URL variable that will be used in your site URL to identify the referrer and to automatically apply that coupon, and track clicks.
it_IT: Imposta la variabile dell'URL di riferimento che verrà utilizzata nell'URL del tuo sito per identificare il referrer e applicare automaticamente il coupon e monitorare i clic.

en: Set the referral URL variable that will be used to identify the campaign.
it_IT: Imposta la variabile URL di riferimento che verrà utilizzata per identificare la campagna.

en: Set to "0" for permanent lifetime commission with no expiry time.
it_IT: Imposta su "0" per una commissione permanente a vita senza scadenza.

en: Settings
it_IT: Impostazioni

en: Settings & Customization
it_IT: Impostazioni e personalizzazione

en: Settings Saved
it_IT: Impostazioni salvate

en: Settings not saving automatically?
it_IT: Le impostazioni non vengono salvate automaticamente?

en: Settings not saving? Try disabling "legacy" saving, or increasing your PHP "max_input_vars" in your hosting configuration to 1000 or higher (currently %s).
it_IT: Le impostazioni non vengono salvate? Prova a disabilitare il salvataggio "legacy" o ad aumentare il tuo "max_input_vars" PHP nella tua configurazione di hosting a 1000 o superiore (attualmente %s).

en: Settings updated successfully.
it_IT: Impostazioni aggiornate correttamente.

en: Setup
it_IT: Apparecchio

en: Setup Checklist
it_IT: Lista di controllo per la configurazione

en: Setup Guide
it_IT: Guida all'installazione

en: Setup Guide – How to get started!
it_IT: Guida all'installazione - Come iniziare!

en: Setup Instructions & Security Info
it_IT: Istruzioni per l'installazione e informazioni sulla sicurezza

en: Setup Wizard
it_IT: Procedura guidata di installazione

en: Setup Wizard Complete!
it_IT: Installazione guidata completata!

en: Setup a CAPTCHA on your affiliate registration form to help prevent spam.
it_IT: Imposta il CAPTCHA sul tuo modulo di registrazione affiliato per aiutare a prevenire lo spam.

en: Setup your commission payout methods and settings on the <a href="%s" target="_blank">payouts settings page</a>. You can pay your affiliates via PayPal, Stripe, or Store Credit, and even automate payouts to be paid automatically on a scheduled basis.
it_IT: Configurate i metodi e le impostazioni di pagamento delle commissioni nella pagina <a href="%s" target="_blank">impostazioni di pagamento</a>. È possibile pagare i propri affiliati tramite PayPal, Stripe o Store Credit, e persino automatizzare i pagamenti per renderli automatici su base programmata.

en: Shipping
it_IT: Navigazione

en: Short URL
it_IT: URL breve

en: Short URL Generator (Referral URL)
it_IT: Generatore di URL brevi (URL di riferimento)

en: Short URLs
it_IT: URL brevi

en: Shortcodes
it_IT: Codici brevi

en: Shortlink Slug
it_IT: Collegamento corto Lumaca

en: Shortlinks are stored as a custom post type and can be viewed in "Short URLs" menu link under "Coupon Affiliates" in the admin area (visible when enabled).
it_IT: Gli shortlink sono memorizzati come tipo di post personalizzato e possono essere visualizzati nel link del menu "URL brevi" sotto "Coupon Affiliates" nell'area di amministrazione (visibile se abilitato).

en: Show
it_IT: Mostrare

en: Show "% Change" Column.
it_IT: Mostra la colonna "% di modifica".

en: Show "Account Details" section in the "Settings" tab.
it_IT: Mostra la sezione "Dettagli account" nella scheda "Impostazioni".

en: Show "Affiliate Info" Column in orders list.
it_IT: Mostra la colonna "Informazioni sull'affiliato" nell'elenco degli ordini.

en: Show "Affiliate Info" widget in single orders.
it_IT: Mostra il widget "Informazioni sull'affiliato" nei singoli ordini.

en: Show "Commission Earnings" summary with toggles.
it_IT: Mostra il riepilogo "Guadagni da commissione" con gli interruttori.

en: Show "Commission Graphs".
it_IT: Mostra i "Grafici delle commissioni".

en: Show "Commission Payouts" summary.
it_IT: Mostra il riepilogo "Pagamenti delle commissioni".

en: Show "Commission Per Product" Column
it_IT: Mostra la colonna "Commissione per prodotto"

en: Show "Commission Rate" Column
it_IT: Mostra la colonna "Tasso di commissione"

en: Show "Commission" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Commissioni".

en: Show "Confirm Password" Field
it_IT: Mostra il campo "Conferma password"

en: Show "Coupon Info" summary.
it_IT: Mostra il riepilogo "Informazioni coupon".

en: Show "Coupons" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Coupon".

en: Show "Creatives" tab
it_IT: Mostra la scheda "Creativi

en: Show "Discounts" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Sconti".

en: Show "ID" Column
it_IT: Mostra colonna "ID"

en: Show "Image" Column
it_IT: Mostra colonna "Immagine"

en: Show "Invite" tab.
it_IT: Mostra la scheda "Invita".

en: Show "Landing Pages" section on coupon affiliate dashboard.
it_IT: Mostra la sezione "Landing Pages" sulla dashboard di affiliazione dei coupon.

en: Show "Latest Referrals" summary.
it_IT: Mostra il riepilogo "Ultimi referral".

en: Show "MLA Commission" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Commissione MLA".

en: Show "MLA Dashboard" link on the main coupon affiliate dashboard.
it_IT: Mostra il link "MLA Dashboard" nella dashboard principale dell'affiliazione dei coupon.

en: Show "Month" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Mese".

en: Show "More" Column (Toggle for products summary/list).
it_IT: Mostra la colonna "Altro" (Attiva/disattiva per il riepilogo/elenco dei prodotti).

en: Show "Network" tab.
it_IT: Mostra la scheda "Rete".

en: Show "Order Count" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Conteggio ordini".

en: Show "Orders" tab
it_IT: Mostra la scheda "Ordini

en: Show "Orders" tab.
it_IT: Mostra la scheda "Ordini".

en: Show "Payouts" tab
it_IT: Mostra la scheda "Pagamenti

en: Show "Payouts" tab.
it_IT: Mostra la scheda "Pagamenti".

en: Show "Product Price" Column
it_IT: Mostra la colonna "Prezzo del prodotto"

en: Show "Product" Column
it_IT: Mostra colonna "Prodotto"

en: Show "Refer" tab
it_IT: Mostra la scheda "Referenze

en: Show "Referral Commission" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Commissione di riferimento".

en: Show "Referral Link" Column
it_IT: Mostra la colonna "Link di riferimento"

en: Show "Request Payout" button
it_IT: Mostra il pulsante "Richiedi pagamento

en: Show "Request Payout" button on affiliate dashboard.
it_IT: Mostra il pulsante "Richiedi pagamento" sulla dashboard dell'affiliato.

en: Show "Send Email" Button
it_IT: Mostra il pulsante "Invia e-mail"

en: Show "Settings" tab.
it_IT: Mostra la scheda "Impostazioni".

en: Show "Stats" tab
it_IT: Mostra la scheda "Statistiche

en: Show "Status" dropdown filter.
it_IT: Mostra il filtro a discesa "Stato".

en: Show "Store Credit" column on admin users list?
it_IT: Mostrare la colonna "Credito del negozio" nell'elenco degli utenti amministratori?

en: Show "Sub-Affiliates" tab.
it_IT: Mostra la scheda "Sub-affiliati".

en: Show "Summary" tab.
it_IT: Mostra la scheda "Riepilogo".

en: Show "Tier" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Livello".

en: Show "Total Commission" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Commissione totale".

en: Show "Total Commission" box.
it_IT: Mostra la casella "Commissione totale".

en: Show "Total Discounts" box.
it_IT: Mostra la casella "Sconti totali".

en: Show "Total Sales" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Vendite totali".

en: Show "Total Sales" box.
it_IT: Mostra la casella "Vendite totali".

en: Show "Total" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Totale".

en: Show "User" Column.
it_IT: Mostra la colonna "Utente".

en: Show "View Dashboard" Button
it_IT: Mostra il pulsante "Visualizza dashboard".

en: Show "View Full Dashboard" button
it_IT: Mostra il pulsante "Visualizza cruscotto completo

en: Show "Your Commission" Column.
it_IT: Mostra la colonna "La tua commissione".

en: Show "shipping" costs column.
it_IT: Mostra la colonna dei costi di "spedizione".

en: Show Affiliate Coupons Only
it_IT: Mostra solo coupon di affiliazione

en: Show All Product Variations
it_IT: Mostra tutte le varianti di prodotto

en: Show Dark Mode Toggle
it_IT: Mostra modalità oscura Attiva/disattiva

en: Show Gravatar in the "Settings" tab.
it_IT: Mostra Gravatar nella scheda "Impostazioni".

en: Show List
it_IT: Mostra elenco

en: Show Payment Details Field
it_IT: Mostra il campo dei dettagli del pagamento

en: Show Profile Image (Gravatar)
it_IT: Mostra immagine del profilo (Gravatar)

en: Show Search Field
it_IT: Mostra campo di ricerca

en: Show Settings
it_IT: Mostra impostazioni

en: Show WooCommerce login form on affiliate dashboard page when users are logged out.
it_IT: Mostra il modulo di accesso a WooCommerce nella pagina della dashboard di affiliazione quando gli utenti sono disconnessi.

en: Show a "join our affiliate program" checkbox on the store checkout.
it_IT: Mostra una casella di controllo "unisciti al nostro programma di affiliazione" al momento del checkout del negozio.

en: Show a message on the same page.
it_IT: Mostra un messaggio nella stessa pagina.

en: Show a payouts summary of the "Unpaid Commission", "Pending Payments", "Completed Payments".
it_IT: Mostra un riepilogo dei pagamenti di "Commissione non pagata", "Pagamenti in sospeso", "Pagamenti completati".

en: Show a summary of the 5 latest orders/referrals on the "Statistics" tab.
it_IT: Mostra un riepilogo degli ultimi 5 ordini/referral nella scheda "Statistiche".

en: Show a table of the commission rates earned for that specific affiliate/coupon, on each individual product.
it_IT: Mostra una tabella dei tassi di commissione guadagnati per quello specifico affiliato/coupon, su ogni singolo prodotto.

en: Show a table with a monthly summary of orders for the coupon, with total sales, commission, and more.
it_IT: Mostra una tabella con un riepilogo mensile degli ordini per il coupon, con vendite totali, commissioni e altro ancora.

en: Show an "export to excel" button for the "monthly summary" and "recent orders" tables.
it_IT: Mostra un pulsante "esporta in excel" per le tabelle "riepilogo mensile" e "ordini recenti".

en: Show customer "city".
it_IT: Mostra al cliente "città".

en: Show customer "country".
it_IT: Mostra al cliente "paese".

en: Show customer "first name".
it_IT: Mostra il "nome" del cliente.

en: Show customer "last name".
it_IT: Mostra il "cognome" del cliente.

en: Show full coupon page info automatically, if there is only one coupon.
it_IT: Mostra automaticamente le informazioni complete sulla pagina del coupon, se è presente un solo coupon.

en: Show icons on the affiliate dashboard tabs.
it_IT: Mostra le icone nelle schede della dashboard di affiliazione.

en: Show logout link on affiliate dashboard (top right).
it_IT: Mostra il link di disconnessione sulla dashboard di affiliazione (in alto a destra).

en: Show on all pages
it_IT: Mostra su tutte le pagine

en: Show on specific pages
it_IT: Mostra su pagine specifiche

en: Show order "ID".
it_IT: Mostra l'ordine "ID".

en: Show order "date".
it_IT: Mostra la "data" dell'ordine.

en: Show order "discount".
it_IT: Mostra l'ordine "sconto".

en: Show order "status".
it_IT: Mostra lo "stato" dell'ordine.

en: Show order "tax" column.
it_IT: Mostra la colonna "tasse" dell'ordine.

en: Show order "time".
it_IT: Mostra l'ordine "tempo".

en: Show order "total".
it_IT: Mostra l'ordine "totale".

en: Show order status totals below the table.
it_IT: Mostra i totali dello stato dell'ordine sotto la tabella.

en: Show products summary/list for orders ("MORE" column).
it_IT: Mostra il riepilogo/elenco dei prodotti per gli ordini (colonna "ALTRO").

en: Show registration form on affiliate dashboard page (logged in users).
it_IT: Mostra il modulo di registrazione nella pagina della dashboard di affiliazione (utenti che hanno effettuato l'accesso).

en: Show registration form on affiliate dashboard page (logged out users).
it_IT: Mostra il modulo di registrazione nella pagina della dashboard di affiliazione (utenti disconnessi).

en: Show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
it_IT: Mostra alcuni bei grafici a linee nella scheda delle statistiche della dashboard di affiliazione.

en: Show the combined totals for all orders within the selected date range.
it_IT: Mostra i totali combinati per tutti gli ordini all'interno dell'intervallo di date selezionato.

en: Show username on affiliate dashboard (top right).
it_IT: Mostra il nome utente sulla dashboard dell'affiliato (in alto a destra).

en: Show/enable custom translation settings (discontinued - not recommended).
it_IT: Mostra/abilita le impostazioni di traduzione personalizzate (fuori produzione - non consigliato).

en: Showing coupons where
it_IT: Mostrare i coupon dove

en: Showing coupons where sales have
it_IT: Mostrare i coupon in cui le vendite sono state

en: Showing the most recent 100 activities. View the full activity log for more details.
it_IT: Mostra le 100 attività più recenti. Per maggiori dettagli, visualizzare il registro completo delle attività.

en: Shown on the cart/checkout page when they have credit available to spend.
it_IT: Mostrato nella pagina del carrello/checkout quando hanno credito disponibile da spendere.

en: Sidebar Background
it_IT: Sfondo della barra laterale

en: Sidebar Link Hover
it_IT: Collegamento al passaggio del mouse della barra laterale

en: Signup Promo Page
it_IT: Pagina promozionale di iscrizione

en: Signup Promo Page Generator
it_IT: Generatore di pagine promozionali di iscrizione

en: Signup for a free "APILayer" account to get your API key
it_IT: Registrati per un account "APILayer" gratuito per ottenere la tua chiave API

en: Signup for a free "Exchangerates API" account to get your API key
it_IT: Registrati per un account gratuito "Exchangerates API" per ottenere la tua chiave API

en: Simply add the %s shortcode to a new page, then select the page from the dropdown below.
it_IT: È sufficiente aggiungere lo shortcode %s a una nuova pagina, quindi selezionare la pagina dal menu a discesa sottostante.

en: Since this is your first visit, it will take longer than normal.
it_IT: Poiché questa è la tua prima visita, ci vorrà più tempo del normale.

en: Single Order: Contains Specific product
it_IT: Ordine singolo: contiene un prodotto specifico

en: Single Order: Number of Products
it_IT: Ordine singolo: numero di prodotti

en: Single Order: Referred Order Total
it_IT: Ordine singolo: Totale dell'ordine di riferimento

en: Site Key
it_IT: Chiave del sito

en: Site home URL
it_IT: URL iniziale del sito

en: Size:
it_IT: Grandezza:

en: Skip Setup Wizard / Go To Settings Page
it_IT: Salta la procedura guidata di configurazione / Vai alla pagina delle impostazioni

en: Skipped %s - coupon already exists.
it_IT: Saltato %s - il coupon esiste già.

en: Slovakia
it_IT: Slovacchia

en: Small
it_IT: Piccolo

en: Small (8px)
it_IT: Piccolo (8px)

en: So for example, if order amount is $100 and the main affiliate rate is 50%, then the main affiliate earns $50. If the tier 1 commission is set to 10%, the tier 1 commission would be $5.
it_IT: Quindi, ad esempio, se l'importo dell'ordine è di $ 100 e il tasso di affiliazione principale è del 50%, l'affiliato principale guadagna $ 50. Se la commissione di livello 1 è impostata al 10%, la commissione di livello 1 sarà di $ 5.

en: So for example, if the total order amount is $100, and the tier 1 commission is set to 10%, the tier commission would be $10.
it_IT: Quindi, ad esempio, se l'importo totale dell'ordine è di $ 100 e la commissione di livello 1 è impostata al 10%, la commissione di livello sarebbe di $ 10.

en: Social Sharing (Referral URL)
it_IT: Condivisione sui social (URL di riferimento)

en: Social Sharing Buttons
it_IT: Pulsanti di condivisione social

en: Some items were skipped:
it_IT: Alcuni elementi sono stati saltati:

en: Sorry, only new customers can use this coupon code.
it_IT: Siamo spiacenti, solo i nuovi clienti possono utilizzare questo codice coupon.

en: Sorry, this coupon is not assigned to you.
it_IT: Siamo spiacenti, questo coupon non ti è stato assegnato.

en: Sorry, this coupon is not assigned to you. You can only edit your own account details.
it_IT: Siamo spiacenti, questo coupon non ti è stato assegnato. Puoi modificare solo i dettagli del tuo account.

en: Sorry, this domain is already being used.
it_IT: Spiacenti, questo dominio è già in uso.

en: Sorry, this domain is invalid. Please try again.
it_IT: Spiacenti, questo dominio non è valido. Si prega di riprovare.

en: Sorry, this domain is not allowed.
it_IT: Spiacenti, questo dominio non è consentito.

en: Sorry, this is not your coupon affiliate dashboard.
it_IT: Spiacenti, questa non è la dashboard di affiliazione del coupon.

en: Sorry, this is not your coupon. Only the user assigned to this coupon can update the payment details for this coupon.
it_IT: Siamo spiacenti, questo non è il tuo coupon. Solo l'utente assegnato a questo coupon può aggiornare i dettagli di pagamento per questo coupon.

en: Sorry, this statement is not linked to your account.
it_IT: Siamo spiacenti, questo estratto conto non è collegato al tuo account.

en: Sorry, you are not allowed to access this page.
it_IT: Siamo spiacenti, non è possibile accedere a questa pagina.

en: Sorry, you are not currently allowed to apply as an %s.
it_IT: Siamo spiacenti, al momento non è consentito candidarsi come affiliato.

en: Sorry, you can only use one affiliate coupon per order.
it_IT: Spiacenti, puoi utilizzare un solo coupon di affiliazione per ordine.

en: Sorry, you can't use this coupon code or it has expired.
it_IT: Spiacenti, non puoi utilizzare questo codice coupon o è scaduto.

en: Sorry, you can't use this coupon code.
it_IT: Siamo spiacenti, non è possibile utilizzare questo codice coupon.

en: Sorry, you can't use your own affiliate coupon code '%s'.
it_IT: Siamo spiacenti, non è possibile utilizzare il proprio codice coupon affiliato '%s'.

en: Sorry, you can't use your own affiliate coupon code.
it_IT: Spiacenti, non puoi utilizzare il tuo codice coupon di affiliazione.

en: Sorry, you do not have permission to view the MLA dashboard for user:
it_IT: Spiacenti, non si dispone dell'autorizzazione per visualizzare il dashboard MLA per l'utente:

en: Sorry, you do not have permission to view the MLA dashboard.
it_IT: Spiacenti, non si dispone dell'autorizzazione per visualizzare il dashboard MLA.

en: Sorry, you don't currently have any active affiliate coupons.
it_IT: Spiacenti, al momento non hai coupon di affiliazione attivi.

en: Sort
it_IT: Ordinamento

en: Sort Code
it_IT: Codice di ordinamento

en: Sort by...
it_IT: Ordina per...

en: South Africa
it_IT: Sudafrica

en: Spain
it_IT: Spagna

en: Specific Pages (URLs)
it_IT: Pagine specifiche (URL):

en: Specific User ID:
it_IT: ID utente specifico:

en: Spend Limits
it_IT: Limiti di spesa

en: Square (0px)
it_IT: Quadrato (0px)

en: Star
it_IT: Stella

en: Start
it_IT: Inizio

en: Start Date:
it_IT: Data di inizio:

en: Start your FREE 7 Day Trial
it_IT: Inizia la tua prova GRATUITA di 7 giorni

en: State
it_IT: Stato

en: Statement
it_IT: Affermazione

en: Statement Details
it_IT: Dettagli dell'estratto conto

en: Statement Footer Image (Logo/Signature)
it_IT: Immagine del piè di pagina della dichiarazione (logo/firma)

en: Statement Footer Text
it_IT: Testo del piè di pagina dell'istruzione

en: Statement Header Image (Logo)
it_IT: Immagine dell'intestazione dell'istruzione (logo)

en: Statement Settings
it_IT: Impostazioni dell'estratto conto

en: Statements
it_IT: Dichiarazioni

en: Statistics
it_IT: Statistica

en: Statistics Overview
it_IT: Panoramica delle statistiche

en: Statistics Text Alignment
it_IT: Allineamento del testo delle statistiche

en: Statistics Update Required
it_IT: Richiesto l'aggiornamento delle statistiche

en: Stats
it_IT: Statistiche

en: Stats Tab Custom Text
it_IT: Testo personalizzato della scheda Statistiche

en: Status
it_IT: Stato

en: Status unknown
it_IT: Stato sconosciuto

en: Status:
it_IT: Stato:

en: Statuses
it_IT: Stati

en: Stop "unpaid commission" from being earned for non-affiliate coupons.
it_IT: Impedisci di guadagnare "commissioni non pagate" per i coupon non affiliati.

en: Store Credit
it_IT: Credito per il negozio

en: Store Credit / Wallet
it_IT: Credito del negozio / Portafoglio

en: Store Credit Balance
it_IT: Saldo del credito del negozio

en: Store Credit Discount
it_IT: Sconto sul credito del negozio

en: Store Credit Payouts
it_IT: Pagamenti con crediti in negozio

en: Store cookie for how many days?
it_IT: Conservare i cookie per quanti giorni?

en: Store cookies for MLA referral links (recommended).
it_IT: Memorizza i cookie per i link di riferimento MLA (consigliato).

en: Store cookies for domain link tracking and blacklists.
it_IT: Memorizza i cookie per il tracciamento dei collegamenti di dominio e le blacklist.

en: Store cookies for referral links (recommended).
it_IT: Memorizza i cookie per i link di riferimento (consigliato).

en: Store credit payouts will allow affiliates to have commission paid out into a "wallet" which they can then use as a discount to purchase items/products from your shop.
it_IT: I pagamenti dei crediti del negozio consentiranno agli affiliati di ricevere commissioni in un "portafoglio" che potranno quindi utilizzare come sconto per acquistare articoli/prodotti dal tuo negozio.

en: Store this key securely! If you lose it, all encrypted bank details will be permanently unrecoverable.
it_IT: Conservate questa chiave in modo sicuro! Se la perdete, tutti i dati bancari criptati saranno definitivamente irrecuperabili.

en: Store visitors "IP Address" for referral clicks, instead of a random ID.
it_IT: Memorizza l'"indirizzo IP" dei visitatori per i clic di riferimento, invece di un ID casuale.

en: Store your encryption key securely! If lost, encrypted bank details become permanently unrecoverable.
it_IT: Conservate la vostra chiave di crittografia in modo sicuro! In caso di smarrimento, i dati bancari criptati diventano definitivamente irrecuperabili.

en: Strict Fraud Prevention
it_IT: Rigorosa prevenzione delle frodi

en: Stripe
it_IT: Striscia

en: Stripe Account Label
it_IT: Etichetta dell'account Stripe

en: Stripe Connect Account (TEST MODE)
it_IT: Account Stripe Connect (MODALITÀ TEST)

en: Stripe Connect Account Type
it_IT: Tipo di account Stripe Connect

en: Stripe Connect Account Type (TEST MODE)
it_IT: Tipo di account Stripe Connect (MODALITÀ TEST)

en: Stripe Payouts
it_IT: Bonifici Stripe

en: Stripe Payouts payment method will allow you to one-click pay your affiliates directly into their Stripe / bank account.
it_IT: Il metodo di pagamento Stripe Payouts ti consentirà di pagare i tuoi affiliati con un clic direttamente sul loro conto bancario/Stripe.

en: Style #1 - Basic (Legacy)
it_IT: Stile #1 - Base (Legacy)

en: Style #1 - Default
it_IT: Stile #1 - Predefinito

en: Style #2 - Full Width (Modern)
it_IT: Stile #2 - Larghezza intera (moderno)

en: Style #2 - Modern (Bold)
it_IT: Stile #2 - Moderno (grassetto)

en: Style #3 - Modern (Compact)
it_IT: Stile #3 - Moderno (compatto)

en: Style:
it_IT: Stile:

en: Sub-Affiliates
it_IT: Sub-affiliati

en: Sub-affiliate summary
it_IT: Riepilogo dei sub-affiliati

en: Subject
it_IT: Oggetto

en: Submit Application
it_IT: Invia la tua candidatura

en: Submit Payout Requests
it_IT: Invio di richieste di pagamento

en: Submit a feature request.
it_IT: Invia una richiesta di funzionalità.

en: Subscribe to Affiliate Newsletters
it_IT: Iscriviti alle newsletter degli affiliati

en: Subscription Renewal Order
it_IT: Ordine di rinnovo dell'abbonamento

en: Subscription Renewal Settings
it_IT: Impostazioni per il rinnovo dell'abbonamento

en: Subscriptions
it_IT: Sottoscrizioni

en: Subscriptions (Recurring Referrals)
it_IT: Abbonamenti (referral ricorrenti)

en: Subtitle shown in the benefits section for non-affiliates.
it_IT: Sottotitolo indicato nella sezione dei vantaggi per i non affiliati.

en: Subtotal
it_IT: Subtotale

en: Success
it_IT: Successo

en: Success! Redirecting
it_IT: Successo! Reindirizzamento

en: Successfully paid to affiliate.
it_IT: Pagato con successo all'affiliato.

en: Summary
it_IT: Sommario

en: Support
it_IT: Supporto

en: Support Documentation
it_IT: Documentazione di supporto

en: Supported merge tags
it_IT: Merge tag supportati

en: Sweden
it_IT: Svezia

en: Switzerland
it_IT: Svizzera

en: System Default
it_IT: Sistema predefinito

en: Tab Colours
it_IT: Colori delle schede

en: Tab Custom Text
it_IT: Scheda Testo personalizzato

en: Tab Icon:
it_IT: Icona della scheda:

en: Tab Visibility
it_IT: Visibilità della scheda

en: Table Header & Footer
it_IT: Intestazione e piè di pagina della tabella

en: Tabs
it_IT: Schede

en: Tabs Border Radius
it_IT: Raggio del bordo delle schede

en: Tabs Font Size
it_IT: Schede Dimensione carattere

en: Tabs Hover
it_IT: Schede al passaggio del mouse

en: Tabs Size / Padding
it_IT: Dimensione delle linguette / Imbottitura

en: Tabs Style
it_IT: Stile schede

en: Tax
it_IT: Tassa

en: Tax Number
it_IT: Codice Fiscale

en: Tax Rate
it_IT: Aliquota d'imposta

en: Tax Settings
it_IT: Impostazioni fiscali

en: Tax/VAT Calculations
it_IT: Calcoli di imposte/IVA

en: Tax/VAT Number
it_IT: Codice Fiscale/Partita IVA

en: Taxes
it_IT: Imposte

en: Template
it_IT: Sagoma

en: Template Coupon
it_IT: Modello di coupon

en: Template Coupon Code
it_IT: Modello di codice coupon

en: Template Coupons
it_IT: Modelli di coupon

en: Template Gift Coupon Code:
it_IT: Modello di codice coupon regalo:

en: Template coupon "%s" not found.
it_IT: Il modello di coupon "%s" non è stato trovato.

en: Template coupon code:
it_IT: Codice coupon modello:

en: Template coupon created.
it_IT: Creazione del coupon del modello.

en: Template coupons this user role is assigned to:
it_IT: Modelli di coupon a cui è assegnato questo ruolo utente:

en: Terms & Conditions Generator
it_IT: Generatore di Termini e Condizioni

en: Terms & Conditions Generator Tool
it_IT: Strumento per la generazione di termini e condizioni

en: Terms and Conditions Acceptance Checkbox
it_IT: Casella di controllo per l'accettazione dei termini e delle condizioni

en: Terms and Conditions Generator
it_IT: Termini e condizioni del generatore

en: Terms and Conditions Page Generator
it_IT: Termini e condizioni Generatore di pagine

en: Test Newsletter
it_IT: Newsletter di prova

en: Test User
it_IT: Utente del test

en: Test sent!
it_IT: Test inviato!

en: Text
it_IT: Testo

en: Text Area Field
it_IT: Campo dell'area di testo

en: Text Field
it_IT: Campo di testo

en: Text color for the main floating button.
it_IT: Colore del testo per il pulsante flottante principale.

en: Text shown next to the users store credit balance.
it_IT: Testo visualizzato accanto al saldo del credito del negozio degli utenti.

en: Text shown on the floating button for users who are already affiliates.
it_IT: Testo visualizzato sul pulsante flottante per gli utenti già affiliati.

en: Text shown on the floating button for users who are not yet affiliates.
it_IT: Testo mostrato sul pulsante flottante per gli utenti che non sono ancora affiliati.

en: Text:
it_IT: Testo:

en: Thank You – We Hit a New Milestone Together
it_IT: Grazie - Abbiamo raggiunto insieme una nuova pietra miliare

en: The "%s" coupon already exists. Please try again with a different coupon code.
it_IT: Il coupon "%s" esiste già. Riprova con un codice coupon diverso.

en: The "Affiliate Portal" is an alternative to the normal "affiliate dashboard" page.
it_IT: Il "Portale Affiliati" è un'alternativa alla normale pagina "dashboard affiliati".

en: The "Store Credit" payout method needs to be enabled to use this reward.
it_IT: Il metodo di pagamento "Credito in negozio" deve essere abilitato per utilizzare questo premio.

en: The "template coupon" you have set does not exist. Please make sure you have created it, and entered the exact name in the settings.
it_IT: Il "modello di coupon" che hai impostato non esiste. Assicurati di averlo creato e di aver inserito il nome esatto nelle impostazioni.

en: The "unpaid commission" meets the required payment threshold.
it_IT: La "commissione non pagata" raggiunge la soglia di pagamento richiesta.

en: The %s user %s has been successfully added.
it_IT: L'utente affiliato %s è stato aggiunto con successo.

en: The %s user has been successfully added.
it_IT: L'utente affiliato è stato aggiunto con successo.

en: The APILayer free plan should support all base currencies and 100 requests/month which is all that is required.
it_IT: Attualmente, il piano gratuito di APILayer supporta tutte le valute di base e 1000 richieste al mese, che è tutto ciò che è necessario.

en: The IP address will be stored in the "clicks" database table. The IP address is only used to check if a click has already been tracked for that visitor.
it_IT: L'indirizzo IP verrà memorizzato nella tabella del database dei clic. L'indirizzo IP viene utilizzato solo per verificare se un clic è già stato tracciato per quel visitatore.

en: The PRO version of this plugin includes a terms and conditions page generator, which allows you to easily create your own terms and conditions page.
it_IT: La versione PRO di questo plugin include un generatore di pagine di termini e condizioni, che ti consente di creare facilmente la tua pagina di termini e condizioni.

en: The affiliate can then download these statements on the affiliate dashboard, and you can also download them in the admin payouts section.
it_IT: L'affiliato può quindi scaricare questi estratti conto sulla dashboard di affiliazione e puoi anche scaricarli nella sezione dei pagamenti dell'amministratore.

en: The affiliate can then request a payout for this commission in their affiliate dashboard, which will notify you. This can then be paid in the admin "Payouts" page.
it_IT: L'affiliato può quindi richiedere un pagamento per questa commissione nella sua dashboard di affiliazione, che ti avviserà. Questo può quindi essere pagato nella pagina "Pagamenti" dell'amministratore.

en: The affiliate dashboard for one or more coupons needs to be loaded at least once to initially calculate and display complete the statistics.
it_IT: Il cruscotto di affiliazione per uno o più coupon deve essere caricato almeno una volta per calcolare e visualizzare inizialmente le statistiche complete.

en: The affiliate dashboard for this coupon needs to be loaded at-least once.
it_IT: La dashboard di affiliazione per questo coupon deve essere caricata almeno una volta.

en: The affiliate portal is enabled, but the URL rewrite rules are not work correctly.
it_IT: Il portale di affiliazione è abilitato, ma le regole di riscrittura degli URL non funzionano correttamente.

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupon(s) they are assigned to.
it_IT: L'utente affiliato può quindi visitare la "pagina della dashboard di affiliazione" per visualizzare le statistiche di affiliazione, le commissioni, gli URL di riferimento, ecc., per i coupon a cui è assegnato.

en: The affiliate user can then visit the "affiliate dashboard page" to view their affiliate statistics, commissions, referral URLs, etc, for the coupons they are assigned to.
it_IT: L'utente affiliato può quindi visitare la "pagina della dashboard di affiliazione" per visualizzare le statistiche di affiliazione, le commissioni, gli URL di riferimento, ecc., per i coupon a cui è assegnato.

en: The affiliate user has entered their payment details (in the "settings" tab on their dashboard).
it_IT: L'utente affiliato ha inserito i propri dati di pagamento (nella scheda "impostazioni" della propria dashboard).

en: The affiliate user has not yet been set for this coupon.
it_IT: L'utente affiliato non è ancora stato impostato per questo coupon.

en: The affiliate user has not yet set their payout details on the affiliate dashboard.
it_IT: L'utente affiliato non ha ancora impostato i propri dettagli di pagamento sulla dashboard di affiliazione.

en: The below section includes a list of most of the modules and features included in the Pro plan. However other smaller features and customisations can be found throughout the settings page.
it_IT: La sezione seguente include un elenco della maggior parte dei moduli e delle funzionalità inclusi nel piano Pro. Tuttavia, altre funzionalità e personalizzazioni minori possono essere trovate in tutta la pagina delle impostazioni.

en: The below table will show all affiliate coupons where the "unpaid commission" amount is more than
it_IT: La tabella seguente mostrerà tutti i coupon di affiliazione in cui l'importo della "commissione non pagata" è superiore a

en: The commission for is calculated based on a fixed amount earned by each tier per order referred by a sub-affiliate.
it_IT: La commissione per è calcolata sulla base di un importo fisso guadagnato da ciascun livello per ordine riferito da un sub-affiliato.

en: The commission for is calculated based on a percentage of the total order amount.
it_IT: La provvigione viene calcolata sulla base di una percentuale dell'importo totale dell'ordine.

en: The commission is calculated based on a percentage of the amount earned by the main affiliate.
it_IT: La commissione è calcolata in base a una percentuale dell'importo guadagnato dall'affiliato principale.

en: The coupon code you entered does not exist.
it_IT: Il codice coupon che hai inserito non esiste.

en: The coupon has an affiliate user assigned to it.
it_IT: Al coupon è assegnato un utente affiliato.

en: The creative will only be visible to affiliates with any of the selected user roles.
it_IT: La creatività sarà visibile solo agli affiliati con questo ruolo utente.

en: The default "Page URL" when affiliates generate referral links in the dashboard. Note: This needs to be a valid link/page on this website only.
it_IT: L'"URL della pagina" predefinito quando gli affiliati generano link di riferimento nella dashboard. Nota: questo deve essere un link/pagina valido solo su questo sito web.

en: The email address of the affiliate.
it_IT: L'indirizzo e-mail dell'affiliato.

en: The email report will use the same email template/styling from the WooCommerce email settings.
it_IT: Il report e-mail utilizzerà lo stesso modello/stile di e-mail delle impostazioni e-mail di WooCommerce.

en: The first name of the affiliate.
it_IT: Il nome dell'affiliato.

en: The floating widget displays a small button on your website that opens a compact affiliate dashboard popup.
it_IT: Il widget fluttuante visualizza un piccolo pulsante sul vostro sito web che apre un popup compatto del cruscotto di affiliazione.

en: The following integration addons are available to download and install right now:
it_IT: I seguenti componenti aggiuntivi di integrazione sono disponibili per il download e l'installazione in questo momento:

en: The free version gives access to admin reports for the past 4 weeks. Reports allow you to see the overall statistics for all affiliates/coupons, and each individual affiliate/coupon, on a single page
it_IT: La versione gratuita dà accesso ai report di amministrazione delle ultime 4 settimane. I report ti consentono di vedere le statistiche complessive per tutti gli affiliati/coupon e ogni singolo affiliato/coupon, su un'unica pagina

en: The free version of Coupon Affiliates for WooCommerce has been deactivated because the PRO version is active. You can safely delete the free version.
it_IT: La versione gratuita di Coupon Affiliates for WooCommerce è stata disattivata perché è attiva la versione PRO. Potete tranquillamente eliminare la versione gratuita.

en: The gift coupon code that was generated.
it_IT: Il codice coupon regalo che è stato generato.

en: The header text displayed at the top of the tab content.
it_IT: Il testo dell'intestazione visualizzato nella parte superiore del contenuto della scheda.

en: The last name of the affiliate.
it_IT: Il cognome dell'affiliato.

en: The maximum amount of extra tiers in your MLA system (not including the main affiliate).
it_IT: La quantità massima di livelli extra nel tuo sistema MLA (escluso l'affiliato principale).

en: The maximum date range is 12 months. Your filters have been updated.
it_IT: L'intervallo di date massimo è di 12 mesi. I filtri sono stati aggiornati.

en: The maximum number of orders to show when filtered by date. Too many could make it take significantly longer to load.
it_IT: Il numero massimo di ordini da mostrare quando filtrati per data. Troppi potrebbero richiedere molto più tempo per il caricamento.

en: The most powerful affiliate plugin for WooCommerce. Track commission, generate referral URLs, assign affiliate coupons, and display detailed stats.
it_IT: Il più potente plugin di affiliazione per WooCommerce. Traccia le commissioni, genera URL di riferimento, assegna coupon di affiliazione e visualizza statistiche dettagliate.

en: The name of the tab button.
it_IT: Il nome del pulsante della scheda.

en: The name of your Store Credit wallet, show in the payout method selection etc.
it_IT: Il nome del tuo portafoglio di crediti in negozio, visualizzato nella selezione del metodo di pagamento, ecc.

en: The next scheduled payout requests will be on
it_IT: Le prossime richieste di pagamento programmate saranno attive

en: The number of days after an order is created, that the commission earned is added to the users account as "unpaid commission". Useful if you want to prevent commission being paid out early for orders that may be refunded etc.
it_IT: Il numero di giorni dopo la creazione di un ordine, in cui la commissione guadagnata viene aggiunta all'account dell'utente come "commissione non pagata". Utile se si vuole evitare che le commissioni vengano pagate in anticipo per ordini che possono essere rimborsati, ecc.

en: The order status required for "unpaid commission" to be granted. Default "completed" for most sites. This should be the final status for your orders, once it has been paid and delivered.
it_IT: Lo stato dell'ordine richiesto per la concessione della "commissione non pagata". L'impostazione predefinita è "completata" per la maggior parte dei siti. Questo dovrebbe essere lo stato finale dei tuoi ordini, una volta che sono stati pagati e consegnati.

en: The page is built with the default "Gutenberg" page builder, and will include important information about your affiliate program like commission rates, along with the registration form for users to sign up for your affiliate program. You can also set this page as the default registration page.
it_IT: La pagina è costruita con il generatore di pagine predefinito "Gutenberg" e includerà informazioni importanti sul tuo programma di affiliazione come i tassi di commissione, insieme al modulo di registrazione per consentire agli utenti di iscriversi al tuo programma di affiliazione. È inoltre possibile impostare questa pagina come pagina di registrazione predefinita.

en: The passwords do not match. Please try again.
it_IT: Le password non corrispondono. Si prega di riprovare.

en: The payout status will still be updated locally.
it_IT: Lo stato dei pagamenti sarà comunque aggiornato localmente.

en: The plugin will default to the normal dashboard page until the rewrite rule exists.
it_IT: Per impostazione predefinita, il plugin utilizzerà la normale pagina del dashboard fino a quando non esisterà la regola di riscrittura.

en: The registration page is currently set to:
it_IT: La pagina di registrazione è attualmente impostata su:

en: The stats/content isn’t loading on my dashboard. How can I fix this?
it_IT: Le statistiche/i contenuti non vengono caricati sulla mia dashboard. Come posso risolvere questo problema?

en: The tab will only be visible to affiliates with any of the selected user roles.
it_IT: La scheda sarà visibile solo agli affiliati con uno qualsiasi dei ruoli utente selezionati.

en: The tax rate that will be added to the payment statements.
it_IT: L'aliquota fiscale che verrà aggiunta agli estratti conto dei pagamenti.

en: The total commission you have earned from this specific sub-affiliate referrals.
it_IT: La commissione totale che hai guadagnato da questo specifico referral di sub-affiliato.

en: The unpaid commission amount is below the payout threshold.
it_IT: L'importo della commissione non pagata è inferiore alla soglia di pagamento.

en: The user role will be generated automatically as: coupon_affiliate_[display_name]
it_IT: Il ruolo utente verrà generato automaticamente come: coupon_affiliate_[display_name]

en: The user will be notified by email, and can then login to their affiliate dashboard to view their statistics and more.
it_IT: L'utente riceverà una notifica via e-mail e potrà quindi accedere alla propria dashboard di affiliazione per visualizzare le proprie statistiche e altro ancora.

en: The username of the affiliate.
it_IT: Il nome utente dell'affiliato.

en: The username will be used as the coupon code by default, unless you have the "Dynamic Code Generator" enabled.
it_IT: Il nome utente verrà utilizzato come codice coupon per impostazione predefinita, a meno che tu non abbia abilitato il "Generatore di codici dinamici".

en: The widget is built with performance in mind, only loading most of the resources needed when the button is clicked.
it_IT: Il widget è costruito tenendo conto delle prestazioni, caricando la maggior parte delle risorse necessarie solo quando si fa clic sul pulsante.

en: The widget is responsive and works well on both desktop and mobile devices.
it_IT: Il widget è reattivo e funziona bene sia su dispositivi desktop che mobili.

en: Theme Color
it_IT: Colore del tema

en: Then, only users that are assigned to a coupon will be able to see their dashboard (for that coupon) on this page.
it_IT: Quindi, solo gli utenti assegnati a un coupon saranno in grado di visualizzare la propria dashboard (per quel coupon) in questa pagina.

en: There are also a variety of options available below to automate payout requests/payments, select your payout methods, and much more!
it_IT: Di seguito sono disponibili anche una varietà di opzioni per automatizzare le richieste di pagamento/pagamenti, selezionare i metodi di pagamento e molto altro ancora!

en: There are several other ways payout requests can be submitted, for the affiliates available "unpaid commission".
it_IT: Ci sono molti altri modi in cui le richieste di pagamento possono essere inviate, per gli affiliati disponibili "commissioni non pagate".

en: There have been no clicks for this campaign yet.
it_IT: Non ci sono ancora stati clic per questa campagna.

en: There was an error connecting to Stripe account. Please contact an administrator.
it_IT: Si è verificato un errore durante la connessione all'account Stripe. Contatta un amministratore.

en: These are line graphs that show the commission earnings for every day in the past 90 days, 30 days or 7 days.
it_IT: Si tratta di grafici a linee che mostrano i guadagni delle commissioni per ogni giorno degli ultimi 90 giorni, 30 giorni o 7 giorni.

en: These details will be shown on your PDF statements for payouts.
it_IT: Questi dettagli verranno visualizzati sugli estratti conto PDF per i pagamenti.

en: These options will improve loading speed of your affiliate dashboard for large coupons with lots of orders (since it wont need to calculate every time).
it_IT: Queste opzioni miglioreranno la velocità di caricamento della dashboard di affiliazione per coupon di grandi dimensioni con molti ordini (poiché non sarà necessario calcolare ogni volta).

en: These settings allow you to restrict the bonus to only be available for specific users.
it_IT: Queste impostazioni ti consentono di limitare il bonus in modo che sia disponibile solo per utenti specifici.

en: These settings do not belong to a specific tab, but are other customisation options for the affiliate dashboard.
it_IT: Queste impostazioni non appartengono a una scheda specifica, ma sono altre opzioni di personalizzazione della dashboard affiliati.

en: These settings let you customise the format of the referral links that your affiliates can generate on their affiliate dashboard.
it_IT: Queste impostazioni ti consentono di personalizzare il formato dei link di riferimento che i tuoi affiliati possono generare sulla loro dashboard di affiliazione.

en: These values be assigned on a per affiliate coupon, per product, per category, or per group basis.
it_IT: Questi valori possono essere assegnati per coupon affiliato, per prodotto, per categoria o per gruppo.

en: These visitors will not be able to use any affiliate coupons on their purchases, and can not apply to become an affiliate.
it_IT: Questi visitatori non saranno in grado di utilizzare alcun coupon di affiliazione sui loro acquisti e non potranno richiedere di diventare un affiliato.

en: These will take priority over the global commission rate settings, however if you set per-coupon or per-product commission rates too, those will take priority instead.
it_IT: Questi avranno la priorità sulle impostazioni del tasso di commissione globale, tuttavia se imposti anche i tassi di commissione per coupon o per prodotto, questi avranno la priorità.

en: They would need to click the referral link again for coupons to be automatically applied again, or future orders to be awarded to the affiliate.
it_IT: Dovrebbero fare nuovamente clic sul link di riferimento affinché i coupon vengano nuovamente applicati automaticamente o gli ordini futuri vengano assegnati all'affiliato.

en: This Month
it_IT: Questo mese

en: This Month’s Top 5 Affiliates + Your Performance Snapshot
it_IT: I 5 migliori affiliati di questo mese + l'istantanea delle vostre prestazioni

en: This affiliate (%s) is a part of your MLA network. You are viewing their statistics and commission earnings.
it_IT: Questo affiliato fa parte della tua rete MLA. Stai visualizzando le loro statistiche e i guadagni delle commissioni.

en: This affiliate doesn't currently have any sub-affiliates.
it_IT: Questo affiliato non ha attualmente alcun sub-affiliato.

en: This affiliate will be assigned to the new coupon.
it_IT: Questo affiliato sarà assegnato al nuovo coupon.

en: This allows you to set the maximum commission amount that is calculated and can be earned per order referred by affiliates.
it_IT: Ciò consente di impostare l'importo massimo della commissione che viene calcolato e che può essere guadagnato per ordine segnalato dagli affiliati.

en: This applies to hosts like Rocket.net, Hostinger, Namecheap, and others using LiteSpeed.
it_IT: Questo vale per host come Rocket.net, Hostinger, Namecheap e altri che utilizzano LiteSpeed.

en: This bonus is not applied on the dashboard or when they request payouts. It will simply apply the bonus % as additional credit, when the payout is marked as paid.
it_IT: Questo bonus non viene applicato sulla dashboard o quando richiedono i pagamenti. Verrà semplicemente applicata la % del bonus come credito aggiuntivo, quando il pagamento viene contrassegnato come pagato.

en: This bonus was granted as an initial award for becoming a new affiliate.
it_IT: Questo bonus è stato concesso come premio iniziale per diventare un nuovo affiliato.

en: This can not be edited for a lifetime affiliate referral.
it_IT: Questo non può essere modificato per un referral di affiliazione a vita.

en: This can not be edited when the order is completed.
it_IT: Questo non può essere modificato quando l'ordine è completato.

en: This coupon code already exists.
it_IT: Questo codice coupon esiste già.

en: This coupon does not exist!
it_IT: Questo coupon non esiste!

en: This email address is already associated with username:
it_IT: Questo indirizzo e-mail è già associato al nome utente:

en: This email already exists. Please try again, or login first.
it_IT: Questa email esiste già. Riprova o accedi prima.

en: This email has already been invited.
it_IT: Questa e-mail è già stata invitata.

en: This excludes the plugin settings which are available to those with the "manage_options" permission.
it_IT: Ciò esclude le impostazioni del plugin che sono disponibili per coloro che hanno il permesso "manage_options".

en: This feature allows you to collect the conversion rates automatically from an Exchange Rates API.
it_IT: Questa funzione consente di raccogliere automaticamente i tassi di conversione da un'API dei tassi di cambio.

en: This feature is currently in beta. Please consider testing your settings and payments. If you experience any issues, please contact plugin support.
it_IT: Questa funzione è attualmente in fase beta. Si prega di verificare le impostazioni e i pagamenti. In caso di problemi, contattare il supporto del plugin.

en: This feature is disabled because you have disabled the cookie storage.
it_IT: Questa funzione è disabilitata perché hai disabilitato la memorizzazione dei cookie.

en: This includes a nice email report, along with a downloadable PDF version attached to the email.
it_IT: Questo include un bel rapporto via e-mail, insieme a una versione PDF scaricabile allegata all'e-mail.

en: This is an existing user.
it_IT: Si tratta di un utente esistente.

en: This is how many days after someone clicks on a referral link, that the cookie will be stored to automatically apply the coupon.
it_IT: Questo è il numero di giorni dopo che qualcuno ha cliccato su un link di riferimento, che il cookie verrà memorizzato per applicare automaticamente il coupon.

en: This is limited to PDF files only. These invoices will be uploaded to a "coupon-affiliate-invoices" folder in your uploads directory.
it_IT: Questo è limitato ai soli file PDF e la dimensione massima è di 200 KB. Queste fatture verranno caricate in una cartella "coupon-affiliate-invoices" nella directory dei caricamenti.

en: This is only a basic spam protection method, and is not as effective as CAPTCHA.
it_IT: Questo è solo un metodo di protezione antispam di base e non è efficace come CAPTCHA.

en: This is our default store credit system, built directly into this plugin. (A more simple solution with no additional setup needed.)
it_IT: Questo è il nostro sistema di crediti predefinito, integrato direttamente in questo plugin. (Una soluzione più semplice senza necessità di configurazione aggiuntiva.)

en: This is required for domain link tracking and domain blacklists to work.
it_IT: Questo è necessario per il funzionamento del tracciamento dei link di dominio e delle blacklist di dominio.

en: This is set to your home page by default, but can be any page on your website.
it_IT: Questa opzione è impostata sulla home page per impostazione predefinita, ma può essere qualsiasi pagina del sito web.

en: This is shown at the bottom of the PDF statements, just before the Footer Text. Recommended size is no larger than 340 x 70
it_IT: Questo è mostrato nella parte inferiore delle istruzioni PDF, appena prima del testo a piè di pagina. La dimensione consigliata non è superiore a 340 x 70

en: This is shown at the very top left of the affiliate portal. Recommended size is 200px width.
it_IT: Questo è mostrato in alto a sinistra del portale di affiliazione. La dimensione consigliata è di 200 px di larghezza.

en: This is shown at the very top of the PDF report (attached to the email). Recommended size is 340 x 70.
it_IT: Questo è mostrato nella parte superiore del report PDF (allegato all'e-mail). La dimensione consigliata è 340 x 70.

en: This is shown at the very top of the PDF statements. Recommended size is 340 x 70
it_IT: Questo è mostrato nella parte superiore delle dichiarazioni PDF. La dimensione consigliata è 340 x 70

en: This is shown below the message above, next to a checkbox, allowing them to apply some or all of their credit to the cart.
it_IT: Questo viene mostrato sotto il messaggio sopra, accanto a una casella di controllo, che consente loro di applicare parte o tutto il loro credito al carrello.

en: This is the amount of bonus commission (flat amount) they will be given from this reward.
it_IT: Questo è l'importo della commissione bonus (importo fisso) che riceveranno da questa ricompensa.

en: This is the amount of days that will be calculated at a time. If you experience issues with the ajax loading, try lowering this number (will be slower but more reliable).
it_IT: Questo è il numero di giorni che verranno calcolati alla volta. Se riscontri problemi con il caricamento ajax, prova a ridurre questo numero (i numeri più bassi saranno più lenti).

en: This is the amount of store credit they will be given from this reward. Funds are added directly to their store credit wallet.
it_IT: Questa è la quantità di credito del negozio che riceveranno da questa ricompensa. I fondi vengono aggiunti direttamente al portafoglio di crediti del negozio.

en: This is the amount their earned commission from orders will be increased by. For example, 5% would increase $100 commission to $105. This will override any existing reward bonus set.
it_IT: Questo è l'importo della commissione guadagnata dagli ordini di cui verrà aumentata. Ad esempio, il 5% aumenterebbe la commissione da $ 100 a $ 105. Questo sostituirà qualsiasi set di bonus di ricompensa esistente.

en: This is the base currency for your store, in which totals/commission will be converted to. You can change this in the WooCommerce settings.
it_IT: Questa è la valuta di base per il tuo negozio, in cui verranno convertiti i totali/commissioni. Puoi modificare questa impostazione nelle impostazioni di WooCommerce.

en: This is the default referral link your affiliates can share.
it_IT: Questo è il link di riferimento predefinito che i tuoi affiliati possono condividere.

en: This is the description that will be shown under the progress bar. By default, it shows a summary of the requirement for the reward.
it_IT: Questa è la descrizione che verrà visualizzata sotto la barra di avanzamento. Per impostazione predefinita, mostra un riepilogo dei requisiti per il premio.

en: This is the email address that will recieve admin notifications such as new affiliate registrations, and payout notifications.
it_IT: Questo è l'indirizzo e-mail che riceverà le notifiche dell'amministratore, come le nuove registrazioni di affiliazione e le notifiche di pagamento.

en: This is the frequency that the reward can be triggered. For example, if you select "Once Per Month", the reward can only be earned once within a month. In the next month, they can earn the reward again on their next order if they meet the requirements. This refers to the current week/month/year, for example %s or %s.
it_IT: Questa è la frequenza con cui la ricompensa può essere attivata. Ad esempio, se selezioni "Una volta al mese", la ricompensa può essere guadagnata solo una volta in un mese. Nel mese successivo, possono guadagnare di nuovo la ricompensa sul loro prossimo ordine se soddisfano i requisiti. Si riferisce alla settimana/mese/anno corrente, ad esempio %s o %s.

en: This is the limit on how many renewal orders will be rewarded to the affiliate after the initial signup. This does not include the initial order. Set to 0 for unlimited renewals.
it_IT: Questo è il limite al numero di ordini di rinnovo che verranno premiati per l'affiliato dopo l'iscrizione iniziale. Questo non include l'ordine iniziale. Impostare su 0 per rinnovi illimitati.

en: This is the message shown on the page as soon as the user submits the application form. The {couponcode} placeholder will be replaced with their chosen coupon code.
it_IT: Questo è il messaggio visualizzato nella pagina non appena l'utente invia il modulo di richiesta. Il segnaposto {couponcode} verrà sostituito con il codice coupon scelto.

en: This is the name of the discount shown on the cart page, when store credit is applied.
it_IT: Questo è il nome dello sconto mostrato nella pagina del carrello, quando viene applicato il credito del negozio.

en: This is the new commission percentage that will be set for the affiliates coupon.
it_IT: Questa è la nuova percentuale di commissione che verrà impostata per il coupon degli affiliati.

en: This is the new fixed commission amount per order, that will be set for the coupon.
it_IT: Questo è il nuovo importo fisso della commissione per ordine, che verrà impostato per il coupon.

en: This is the new fixed commission amount per product, that will be set for the coupon.
it_IT: Questo è il nuovo importo della commissione fissa per prodotto, che verrà impostato per il coupon.

en: This is the order status that will be assigned to the new order.
it_IT: Questo è lo stato dell'ordine che verrà assegnato al nuovo ordine.

en: This is the product ID of the product that will be added to the new order. You can find the product ID by going to the Products page and hovering over the product name.
it_IT: Questo è l'ID prodotto del prodotto che verrà aggiunto al nuovo ordine. Puoi trovare l'ID prodotto andando alla pagina Prodotti e passando il mouse sopra il nome del prodotto.

en: This is the slug for the shortlinks, for example:
it_IT: Questo è lo slug per gli shortlink, ad esempio:

en: This is the template coupon used for generating new affiliate coupons when a new affiliate is created.
it_IT: Questo è il modello di coupon utilizzato per generare nuovi coupon di affiliazione quando viene creato un nuovo affiliato.

en: This is the user permission required to have full access for this plugin. Administrator will always have access to everything.
it_IT: Questa è l'autorizzazione utente richiesta per avere accesso completo a questo plugin. L'amministratore avrà sempre accesso a tutto.

en: This link will take you to the affiliate dashboard for this specific coupon.
it_IT: Questo link ti porterà alla dashboard di affiliazione per questo coupon specifico.

en: This may be made available in the free version soon. For now, if you need help with creating your terms and conditions page in the free version, you can view <a href="%s" target="_blank">this article</a>.
it_IT: Questo potrebbe essere presto reso disponibile nella versione gratuita. Per ora, se hai bisogno di aiuto per creare la tua pagina di termini e condizioni nella versione gratuita, puoi visualizzare <a href="%s" target="_blank">questo articolo</a>.

en: This may take a few seconds...
it_IT: L'operazione potrebbe richiedere alcuni secondi...

en: This may therefore disregard some of the order statuses that are checked above.
it_IT: Ciò potrebbe quindi ignorare alcuni degli stati dell'ordine che sono stati controllati sopra.

en: This means that you will need to manually edit existing users to the "coupon affiliate", or have them automatically assign to this role when filling out the registration form (enable this in "registration settings").
it_IT: Ciò significa che dovrai modificare manualmente gli utenti esistenti in "coupon affiliato", o fare in modo che vengano assegnati automaticamente a questo ruolo quando compili il modulo di registrazione (abilitalo in "impostazioni di registrazione").

en: This option will allow you to enable "lifetime commission" either globally, or on a per-coupon basis.
it_IT: Questa opzione ti consentirà di abilitare la "commissione a vita" a livello globale o per coupon.

en: This option will enable the "affiliate landing page" metabox on pages, for you to assign a page as a landing page for an affiliate coupon.
it_IT: Questa opzione abiliterà il metabox "pagina di destinazione dell'affiliato" sulle pagine, per consentirti di assegnare una pagina come pagina di destinazione per un coupon di affiliazione.

en: This page displays all the users that are assigned to an %s coupon.
it_IT: In questa pagina vengono visualizzati tutti gli utenti assegnati a un coupon di affiliazione.

en: This page is not currently set as the Registration Page.
it_IT: Questa pagina non è attualmente impostata come pagina di registrazione.

en: This page will then act the same as a referral URL for that affiliate coupon.
it_IT: Questa pagina fungerà quindi da URL di riferimento per quel coupon di affiliazione.

en: This payout has already been created and requires manual completion in your Wise account.
it_IT: Questo pagamento è già stato creato e richiede un completamento manuale nel vostro conto Wise.

en: This payout has already been processed. Transaction ID:
it_IT: Questo pagamento è già stato elaborato. ID transazione:

en: This payout has been cancelled in Wise. Transfer ID:
it_IT: Questo pagamento è stato annullato in Wise. ID trasferimento:

en: This payout has been successfully completed in Wise. Transfer ID:
it_IT: Questo pagamento è stato completato con successo in Wise. ID trasferimento:

en: This plugin is frequently updated and maintained. If you notice any bugs, issues, or conflicts with other themes/plugins, please get in touch and it will be looked into.
it_IT: Questo plugin viene aggiornato e mantenuto frequentemente. Se noti bug, problemi o conflitti con altri temi/plugin, contattaci e verrà esaminato.

en: This setting is required in case you have set custom commission amounts on both a coupon level, and product level.
it_IT: Questa impostazione è necessaria nel caso in cui tu abbia impostato importi di commissione personalizzati sia a livello di coupon che a livello di prodotto.

en: This tool help you create a simple but effective custom signup promo page for your affiliate program.
it_IT: Questo strumento ti aiuta a creare una pagina promozionale di iscrizione personalizzata semplice ma efficace per il tuo programma di affiliazione.

en: This tool requires Gutenberg to be enabled. Please disable the "Disable Gutenberg" plugin or any other plugin that disables Gutenberg.
it_IT: Questo strumento richiede l'abilitazione di Gutenberg. Si prega di disabilitare il plugin "Disabilita Gutenberg" o qualsiasi altro plugin che disabilita Gutenberg.

en: This tool requires WordPress 5.0 or higher with Gutenberg support.
it_IT: Questo strumento richiede WordPress 5.0 o superiore con supporto Gutenberg.

en: This user does not exist, please enter a valid user, or enter an email address to create a new account.
it_IT: Questo utente non esiste, inserisci un utente valido o inserisci un indirizzo e-mail per creare un nuovo account.

en: This username already exists. Please try again, or login first.
it_IT: Questo nome utente esiste già. Riprova o accedi prima.

en: This username does not exist. A new user will be created.
it_IT: Questo nome utente non esiste. Verrà creato un nuovo utente.

en: This will NOT affect the discount that has already been applied unless you recalculate the order.
it_IT:  - Ciò NON influirà sullo sconto che è già stato applicato a meno che non si ricalcoli l'ordine.

en: This will affect the coupon usage stats, orders list, commission, and monthly summary.
it_IT: Ciò influirà sulle statistiche di utilizzo dei coupon, sull'elenco degli ordini, sulle commissioni e sul riepilogo mensile.

en: This will allow affiliate users to login to the dashboard if they visit the base dashboard URL.
it_IT: Ciò consentirà agli utenti affiliati di accedere alla dashboard se visitano l'URL della dashboard di base.

en: This will allow affiliates to click a toggle to only show converted clicks.
it_IT: Ciò consentirà agli affiliati di fare clic su un interruttore per mostrare solo i clic convertiti.

en: This will allow affiliates to filter through their whole click history with pagination.
it_IT: Ciò consentirà agli affiliati di filtrare l'intera cronologia dei clic con l'impaginazione.

en: This will allow the affiliate user to replace the default link/URL in the "embed code" for each creative with their own URL.
it_IT: Ciò consentirà all'utente affiliato di sostituire il link/URL predefinito nel "codice di incorporamento" di ogni creatività con il proprio URL.

en: This will allow the affiliate user to select a campaign, which will update the URL in the "embed code" for each campaign to include the campaign tracking parameter.
it_IT: Ciò consentirà all'utente affiliato di selezionare una campagna, che aggiornerà l'URL nel "codice di incorporamento" per ogni campagna per includere il parametro di monitoraggio della campagna.

en: This will allow them to add extra emails to send their email notifications to.
it_IT: Ciò consentirà loro di aggiungere ulteriori e-mail a cui inviare le notifiche e-mail.

en: This will allow users to register as affiliates on your website. Once accepted, it will automatically generate their new account, create their affiliate coupon, and assign them to it, so they can access the dashboard.
it_IT: Ciò consentirà agli utenti di registrarsi come affiliati sul vostro sito web. Una volta accettata, verrà generato automaticamente il loro nuovo account, creato il loro coupon di affiliazione e assegnato loro, in modo che possano accedere alla dashboard.

en: This will also allow them to use their own referral link and earn commission on their own purchases.
it_IT: Ciò consentirà loro anche di utilizzare il proprio link di riferimento e guadagnare commissioni sui propri acquisti.

en: This will automatically apply the coupon every time at checkout for that visitor, until the cookie expires.
it_IT: Questo applicherà automaticamente il coupon ogni volta al momento del checkout per quel visitatore, fino alla scadenza del cookie.

en: This will be shown before the coupon code shown in the header of the affiliate dashboard page, for example you could set it to "Coupon code:".
it_IT: Questo verrà mostrato prima del codice coupon mostrato nell'intestazione della pagina della dashboard di affiliazione, ad esempio potresti impostarlo su "Codice coupon:".

en: This will determine how the orders are sorted on the affiliate dashboard, either by the day they were paid for, or the day it was set to completed.
it_IT: Questo determinerà il modo in cui gli ordini vengono ordinati sulla dashboard di affiliazione, in base al giorno in cui sono stati pagati o al giorno in cui sono stati impostati per essere completati.

en: This will disable automatic ajax saving, and instead will enable the "Save Settings" button, and you will save all settings at once.
it_IT: Ciò disabiliterà il salvataggio automatico di ajax e abiliterà invece il pulsante "Salva impostazioni" e salverai tutte le impostazioni contemporaneamente.

en: This will enable "Creatives" in the admin menu, where you can upload your own banners (creatives) for affiliates to use.
it_IT: Ciò abiliterà "Creatività" nel menu di amministrazione, dove puoi caricare i tuoi banner (creatività) per gli affiliati.

en: This will enable "Performance Bonuses" in the admin menu, where you can add multiple different bonuses, with certain requirementse and rewards.
it_IT: Ciò abiliterà "Bonus di prestazione" nel menu di amministrazione, dove è possibile aggiungere più bonus diversi, con determinati requisiti e ricompense.

en: This will enable payouts features, and keep track of "unpaid commission" for each coupon, whenever new orders are created using that coupon.
it_IT: Ciò abiliterà le funzionalità di pagamento e terrà traccia delle "commissioni non pagate" per ogni coupon, ogni volta che vengono creati nuovi ordini utilizzando quel coupon.

en: This will enable the Referral URL section on the affiliate dashboard which displays the referral URL generator, along with click statistics, conversion rates, and more.
it_IT: Abilita la sezione URL di riferimento sulla dashboard di affiliazione che visualizza il generatore di URL di riferimento, insieme a statistiche sui clic, tassi di conversione e altro ancora.

en: This will enable the coupon affiliate registration features on your website.
it_IT: Ciò abiliterà le funzionalità di registrazione dell'affiliato del coupon sul tuo sito web.

en: This will enable the coupon affiliate registration system on your website.
it_IT: Ciò abiliterà il sistema di registrazione degli affiliati coupon sul tuo sito web.

en: This will further increase initial loading speed/performance. It will only start loading content for each tab when the tab is clicked, showing the "loading..." animation whilst it loads.
it_IT: Ciò aumenterà ulteriormente la velocità/prestazioni di caricamento iniziale. Inizierà a caricare il contenuto per ogni scheda solo quando si fa clic sulla scheda, mostrando il "caricamento..." animazione durante il caricamento.

en: This will grant unpaid commission to affiliates, for COMPLETED orders, that have not already granted any unpaid commission.
it_IT: In questo modo si concedono commissioni non pagate agli affiliati, per gli ordini completati, che non hanno già concesso commissioni non pagate.

en: This will hide the bonus from the affiliate dashboard, but it will still be active and will grant rewards when achieved.
it_IT: Questo nasconderà il bonus dalla dashboard di affiliazione, ma sarà comunque attivo e garantirà ricompense una volta raggiunto.

en: This will instantly create a new "gift" coupon for that affiliate to use as a discount on future orders they place themselves. This is NOT an affiliate coupon.
it_IT: Questo creerà immediatamente un nuovo coupon "regalo" per quell'affiliato da utilizzare come sconto sugli ordini futuri che effettuerà da solo. Questo NON è un coupon di affiliazione.

en: This will instantly create a new order for that affiliate user, with the product at a 100% discount.
it_IT: Questo creerà immediatamente un nuovo ordine per quell'utente affiliato, con il prodotto con uno sconto del 100%.

en: This will make it so when each tab is clicked, it reloads the page, but it only loads the content for the selected tab.
it_IT: In questo modo, quando si fa clic su ogni scheda, la pagina viene ricaricata, ma viene caricato solo il contenuto della scheda selezionata.

en: This will make the initial page loading much faster for larger coupons, and show a "loading" animation in these sections whilst it loads content (usually takes no longer than a few seconds).
it_IT: Ciò renderà il caricamento della pagina iniziale molto più veloce per i coupon più grandi e mostrerà un'animazione di "caricamento" in queste sezioni durante il caricamento del contenuto (di solito non richiede più di pochi secondi).

en: This will not apply the coupon discount to the order, it simply links the coupon/affiliate to that order for them to earn commission for it.
it_IT: Questo non applicherà lo sconto coupon all'ordine, ma collegherà semplicemente il coupon/affiliato a quell'ordine affinché guadagnino commissioni per esso.

en: This will not delete your orders or WooCommerce data. If you want to be safe, be sure to make a backup of your website beforehand in-case you want to restore this data.
it_IT: Questo non cancellerà i tuoi ordini o i dati di WooCommerce. Se vuoi essere sicuro, assicurati di eseguire un backup del tuo sito Web in anticipo nel caso in cui desideri ripristinare questi dati.

en: This will only affect the affiliate dashboard statistics. Any unpaid commission already granted will NOT be deducted.
it_IT: Ciò influirà solo sulle statistiche della dashboard degli affiliati. Eventuali commissioni non pagate concesse NON verranno detratte.

en: This will only be replaced for coupons with an affiliate assigned to it.
it_IT: Questo verrà sostituito solo per i coupon a cui è assegnato un affiliato.

en: This will only remove the entry from this page. It will not remove the affiliate user or coupon code.
it_IT: In questo modo si rimuove solo la voce da questa pagina. Non rimuoverà l'utente affiliato o il codice coupon.

en: This will remove/deduct the tax amount from the store credit, if it is added to the credit amount in the cart.
it_IT: Questo rimuoverà/detrarrà l'importo dell'imposta dal credito del negozio, se viene aggiunto all'importo del credito nel carrello.

en: This will replace it with this page:
it_IT: Questo lo sostituirà con questa pagina:

en: This will replace your default WooCommerce email template "header image" with a custom one for your reports.
it_IT: Questo sostituirà il tuo modello di email predefinito di WooCommerce "immagine di intestazione" con uno personalizzato per i tuoi rapporti.

en: This will show a "Landing Pages" section on the affiliate dashboard in the "Referral URL" tab, with all the assigned landing pages for the affiliate coupon.
it_IT: Verrà visualizzata una sezione "Landing Pages" sulla dashboard di affiliazione nella scheda "URL di riferimento", con tutte le pagine di destinazione assegnate per il coupon di affiliazione.

en: This will show a "Payouts" tab on the coupon usage/info page, so the affiliate can view their unpaid commission, and request payouts.
it_IT: Verrà visualizzata una scheda "Pagamenti" nella pagina di utilizzo/informazioni sul coupon, in modo che l'affiliato possa visualizzare la commissione non pagata e richiedere i pagamenti.

en: This will show a table with a log of the latest referral URL clicks/visits for the affiliate coupons referral URL (or selected campaign).
it_IT: Verrà visualizzata una tabella con un registro degli ultimi clic/visite sull'URL di riferimento per l'URL di riferimento dei coupon di affiliazione (o la campagna selezionata).

en: This will show a toggle switch at the top right of the portal to switch between light and dark mode.
it_IT: Questo mostrerà un interruttore a levetta in alto a destra del portale per passare dalla modalità chiara a quella scura.

en: This will show the Gravatar image and link to edit their gravatar in the "Settings" tab on the affiliate dashboard.
it_IT: Questo mostrerà l'immagine Gravatar e il link per modificare il loro gravatar nella scheda "Impostazioni" nella dashboard dell'affiliato.

en: This will show the WooCommerce "Account Details" fields directly in the "settings" tab on the affiliate dashboard, along with a logout link.
it_IT: Questo mostrerà i campi "Dettagli account" di WooCommerce direttamente nella scheda "impostazioni" della dashboard di affiliazione, insieme a un link di logout.

en: This will show the affiliate application/registration form automatically on the affiliate page for logged out users (alongside the login form).
it_IT: Questo mostrerà automaticamente il modulo di richiesta/registrazione affiliato nella pagina di affiliazione per gli utenti che non hanno effettuato l'accesso (insieme al modulo di accesso).

en: This will show the current "Store Credit" for each user on the "All Users" admin page.
it_IT: Questo mostrerà l'attuale "Store Credit" per ogni utente nella pagina di amministrazione "Tutti gli utenti".

en: This will still show the "Last 30 Days" and "Last 7 Days". It will also cause the "usage" stat to be calculated slightly different.
it_IT: Questo mostrerà ancora gli "Ultimi 30 giorni" e "Ultimi 7 giorni". Inoltre, la statistica di "utilizzo" verrà calcolata in modo leggermente diverso.

en: This will store a cookie in the visitors browser when they click on a referral link, so the referral can be tracked even if they do not register on their first page visit.
it_IT: Questo memorizzerà un cookie nel browser dei visitatori quando fanno clic su un link di riferimento, in modo che il referral possa essere tracciato anche se non si registrano alla loro prima visita alla pagina.

en: This will store a cookie in the visitors browser when they click on a referral link, to automatically apply the coupon code once they add items to their cart, and to track link stats better.
it_IT: Questo memorizzerà un cookie nel browser dei visitatori quando fanno clic su un link di riferimento, per applicare automaticamente il codice coupon una volta aggiunti gli articoli al carrello e per monitorare meglio le statistiche dei link.

en: This will then automatically convert all the stats, order totals and commission on the affiliate dashboard into your base store currency, even if the order is made in a different currency.
it_IT: Questo convertirà automaticamente tutte le statistiche, i totali degli ordini e le commissioni sulla dashboard di affiliazione nella valuta del tuo negozio di base, anche se l'ordine viene effettuato in una valuta diversa.

en: This will work in the same way as if the user clicked the "Request Payout" button in their dashboard.
it_IT: Funzionerà allo stesso modo come se l'utente facesse clic sul pulsante "Richiedi pagamento" nella propria dashboard.

en: Threshold for automatic payouts
it_IT: Soglia per i bonifici automatici

en: Thumbs Up
it_IT: Pollici in su

en: Tier
it_IT: Livello

en: Time
it_IT: Ore

en: Title shown at the top of the popup window.
it_IT: Titolo visualizzato nella parte superiore della finestra popup.

en: Title shown in the benefits section for non-affiliates.
it_IT: Titolo indicato nella sezione benefici per i non affiliati.

en: To
it_IT: A

en: To add new affiliates and assign them to a specific coupon, you can do any of the following 3 options:
it_IT: Per aggiungere nuovi affiliati e assegnarli a un coupon specifico, puoi fare una delle seguenti 3 opzioni:

en: To assign users to a specific coupon, go to the
it_IT: Per assegnare gli utenti a un coupon specifico, vai alla pagina

en: To completely refresh each of your affiliate dashboards stats for past orders, with the new conversion rates, %s and click "refresh all data". (The first page load for each dashboard may take slightly longer.)
it_IT: Per aggiornare completamente le statistiche di ciascuna delle tue dashboard di affiliazione per gli ordini passati, con i nuovi tassi di conversione, <a href="%s">fai clic qui</a>. Il caricamento della prima pagina per ogni dashboard potrebbe richiedere un po' più di tempo.

en: To customise the "Creatives" tab, please go to the creatives settings:
it_IT: Per personalizzare la scheda "Creatività", vai alle impostazioni delle creatività:

en: To display the affiliate application form on a custom page, use the shortcode:
it_IT: Per visualizzare il modulo di richiesta di affiliazione su una pagina personalizzata, utilizza lo shortcode:

en: To display the affiliate dashboard for the coupon(s) assigned to the logged in user use shortcode:
it_IT: Per visualizzare la dashboard di affiliazione per i coupon assegnati all'utente che ha effettuato l'accesso, utilizzare lo shortcode:

en: To do this go to "Pro Settings" and toggle on "Enable lifetime commission features." option.
it_IT: Per fare ciò, vai su "Impostazioni Pro" e attiva l'opzione "Abilita le funzionalità di commissione a vita".

en: To enable click tracking, go to %s and enable the "Click Tracking" option.
it_IT: Per attivare il tracciamento dei clic, andare su %s e attivare l'opzione "Tracciamento dei clic".

en: To encrypt sensitive bank details, add the following line to your wp-config.php file:
it_IT: Per criptare i dati bancari sensibili, aggiungete la seguente riga al file wp-config.php:

en: To get started with Multi-Currency support, simply enable "multi-currency settings" under the "General" settings tab. A new tab will the appear labeled "currencies" to customise your currencies and conversion rates.
it_IT: Per iniziare con il supporto multivaluta, è sufficiente abilitare "impostazioni multivaluta" nella scheda delle impostazioni "Generale". Apparirà una nuova scheda con l'etichetta "valute" per personalizzare le valute e i tassi di conversione.

en: To get started with affiliate email reports, first enable it in the "PRO Modules" section of the settings, then setup and customise the settings in the new "Reports" settings tab that will appear.
it_IT: Per iniziare con i rapporti e-mail di affiliazione, abilitali prima nella sezione "Moduli PRO" delle impostazioni, quindi configura e personalizza le impostazioni nella nuova scheda delle impostazioni "Rapporti" che apparirà.

en: To get started with affiliate registration, you will need to add this shortcode to a NEW page:
it_IT: Per iniziare con la registrazione dell'affiliato, dovrai aggiungere questo shortcode a una NUOVA pagina:

en: To get started with creatives, first go to the "Creatives" settings to to enable and customise the settings.
it_IT: Per iniziare a utilizzare le creatività, vai prima alle impostazioni "Creatività" per abilitare e personalizzare le impostazioni.

en: To get started with multi-level affiliates, you will need to create the MLA dashboard page. Simply add this shortcode to a new page:
it_IT: Per iniziare con gli affiliati multilivello, dovrai creare la pagina della dashboard MLA. Basta aggiungere questo shortcode a una nuova pagina:

en: To get started with this integration, you first need to install and activate the "%s" plugin.
it_IT: Per iniziare con questa integrazione, devi prima installare e attivare il plug-in "%s".

en: To get started, simply enable the "Affiliate Landing Pages" option in "Pro Settings" then you will see a new meta box when editing pages, to assign an affiliate coupon to that page.
it_IT: Per iniziare, abilita semplicemente l'opzione "Affiliate Landing Pages" in "Impostazioni Pro", quindi vedrai una nuova meta casella durante la modifica delle pagine, per assegnare un coupon di affiliazione a quella pagina.

en: To manage (and enable) email notifications for affiliate applications, go to the "Emails" settings tab.
it_IT: Per gestire (e abilitare) le notifiche e-mail per le applicazioni di affiliazione, vai alla scheda delle impostazioni "E-mail".

en: To manage (and enable) email notifications for payouts, go to the "Emails" settings tab.
it_IT: Per gestire (e abilitare) le notifiche e-mail per i pagamenti, vai alla scheda delle impostazioni "E-mail".

en: To manage/customise the email notifications for new direct link tracking domain requests, go to the "Emails" settings tab.
it_IT: Per gestire/personalizzare le notifiche e-mail per le nuove richieste di dominio di tracciamento dei link diretti, vai alla scheda delle impostazioni "E-mail".

en: To manually edit/change "unpaid commission" for a coupon, go to the
it_IT: Per modificare/cambiare manualmente la "commissione non pagata" per un coupon, vai alla sezione

en: To request a payout, you firstly need to enter your payment details in the settings tab.
it_IT: Per richiedere un pagamento, devi prima inserire i tuoi dati di pagamento nella scheda delle impostazioni.

en: To stop receiving these newsletters %sclick here to unsubscribe%s.
it_IT: Per non ricevere più queste newsletter, fare clic qui per annullare l'iscrizione%s.

en: To use this feature, you will need a Wise business account with API access. You can sign up for a Wise account and get API access on their website.
it_IT: Per utilizzare questa funzione, è necessario un account aziendale Wise con accesso API. È possibile registrarsi per un account Wise e ottenere l'accesso API sul loro sito web.

en: To view a list of all the different shortcodes available to use with this plugin
it_IT: Per visualizzare un elenco di tutti i diversi shortcode disponibili per l'uso con questo plugin

en: To view all available PRO modules, simply visit the "Pro Modules" tab on the settings page, and enable the modules you want to use.
it_IT: Per visualizzare tutti i moduli PRO disponibili, è sufficiente visitare la scheda "Moduli Pro" nella pagina delle impostazioni e abilitare i moduli che si desidera utilizzare.

en: To view all features available with PRO, visit our website:
it_IT: Per visualizzare tutte le funzionalità disponibili con PRO, visita il nostro sito web:

en: Toggle the visibility of each tab to show/hide it on the dashboard.
it_IT: Attivare la visibilità di ciascuna scheda per mostrarla/nasconderla nel cruscotto.

en: Top Left
it_IT: In alto a sinistra

en: Top Right
it_IT: In alto a destra

en: Total
it_IT: Totale

en: Total %s
it_IT: Totale %s

en: Total Clicks
it_IT: Clic totali

en: Total Commission
it_IT: Totale commissioni

en: Total Commission Earned
it_IT: Totale commissioni guadagnate

en: Total Conversions
it_IT: Conversioni totali

en: Total Coupon Usage
it_IT: Utilizzo totale del coupon

en: Total Discounts
it_IT: Sconti totali

en: Total Number of Orders
it_IT: Numero totale di ordini

en: Total Referrals
it_IT: Referral totali

en: Total Sales
it_IT: Vendite totali

en: Total Sales Referred
it_IT: Totale vendite a cui si fa riferimento

en: Total Usage
it_IT: Utilizzo totale

en: Total commission earned this month
it_IT: Commissioni totali guadagnate questo mese

en: Total number of active affiliates (recipients count)
it_IT: Numero totale di affiliati attivi (conteggio dei destinatari)

en: Total number of orders
it_IT: Numero totale di ordini

en: Total number of orders all time
it_IT: Numero totale di ordini di tutti i tempi

en: Total number of orders this month
it_IT: Numero totale di ordini di questo mese

en: Total number of orders this year
it_IT: Numero totale di ordini quest'anno

en: Total sales referred
it_IT: Totale vendite di cui

en: Total sales referred this month
it_IT: Vendite totali a cui si fa riferimento questo mese

en: Total sales referred this year
it_IT: Vendite totali riferite quest'anno

en: Total:
it_IT: Totale:

en: Totals
it_IT: Totali

en: Track all new referral URL clicks from the same visitor/user.
it_IT: Tieni traccia di tutti i nuovi clic sull'URL di riferimento da parte dello stesso visitatore/utente.

en: Track conversions via referral URL even if coupon was not used.
it_IT: Tieni traccia delle conversioni tramite URL di riferimento anche se il coupon non è stato utilizzato.

en: Track user registrations as a lifetime referral.
it_IT: Tieni traccia delle registrazioni degli utenti come referral a vita.

en: Tracking URL Conversions Without Coupon
it_IT: Monitoraggio delle conversioni URL senza coupon

en: Transfer ID:
it_IT: ID trasferimento:

en: Transfer cancellation request sent to Wise, but status verification failed. Current status:
it_IT: Richiesta di annullamento del trasferimento inviata a Wise, ma la verifica dello stato non è riuscita. Stato attuale:

en: Transfer cancelled
it_IT: Trasferimento annullato

en: Transfer cannot be cancelled - current status:
it_IT: Il trasferimento non può essere annullato - stato attuale:

en: Transfer cannot be cancelled - it has already been completed in Wise. Current status:
it_IT: Il trasferimento non può essere annullato - è già stato completato in Wise. Stato attuale:

en: Transfer created successfully. Please complete the payment manually in your Wise account.
it_IT: Trasferimento creato con successo. Si prega di completare il pagamento manualmente nel proprio conto Wise.

en: Transfer is already cancelled in Wise.
it_IT: Il trasferimento è già stato annullato in Wise.

en: Transfer successfully cancelled in Wise.
it_IT: Trasferimento annullato con successo in Wise.

en: Translations
it_IT: Traduzioni

en: Trigger (Requirements)
it_IT: Trigger (requisiti)

en: Trophy
it_IT: Trofeo

en: Turn this off if you want to show all their payout details on the payouts tab, but payouts requests themselves will all be handled by admins (or scheduled).
it_IT: Disattiva questa opzione se vuoi mostrare tutti i dettagli dei pagamenti nella scheda dei pagamenti, ma le richieste di pagamento saranno tutte gestite dagli amministratori (o programmate).

en: Turn this option on to disable the user search/picker, and to just enter the user ID manually.
it_IT: Attivare questa opzione per disabilitare la ricerca/selezione utente e per immettere manualmente l'ID utente.

en: TutorLMS – Integration Guide
it_IT: TutorLMS – Guida all'integrazione

en: Twitter Text
it_IT: Testo di Twitter

en: Type
it_IT: Digitare

en: Type any username. Suggestions will appear as you type, but you can keep your own input.
it_IT: Digitare un nome utente qualsiasi. I suggerimenti appariranno man mano che si digita, ma è possibile mantenere la propria immissione.

en: UK Account Number is required
it_IT: È richiesto il numero di conto corrente del Regno Unito

en: UK Account Number must be at least 6 digits long.
it_IT: Il numero di conto UK deve essere composto da almeno 6 cifre.

en: UK Account Number must be exactly 8 digits (provided: '%s' - %d characters)
it_IT: Il numero di conto UK deve essere esattamente di 8 cifre (fornito: '%s' - %d caratteri)

en: UK Sort Code accounts → Receive GBP (converted from your store currency)
it_IT: Conti con codice di ordinamento del Regno Unito → Ricevere GBP (convertito dalla valuta del negozio)

en: UK Sort Code is required
it_IT: È richiesto il codice postale del Regno Unito

en: UK Sort Code must be 6 digits (provided: '%s')
it_IT: Il codice di ordinamento del Regno Unito deve essere di 6 cifre (fornito: "%s")

en: UK Sort Code must be exactly 6 digits (format: 12-34-56 or 123456).
it_IT: Il codice di ordinamento britannico deve essere esattamente di 6 cifre (formato: 12-34-56 o 123456).

en: UPGRADE
it_IT: AGGIORNAMENTO

en: URL Conversion Tracking
it_IT: Monitoraggio delle conversioni URL

en: URL Settings
it_IT: Impostazioni URL

en: URL conversion rate
it_IT: Tasso di conversione degli URL

en: US ABA Routing accounts → Receive USD (converted from your store currency)
it_IT: Conti di routing ABA USA → Ricevere USD (convertiti dalla valuta del negozio)

en: US Account Number is required
it_IT: È richiesto il numero di conto corrente statunitense

en: US Account Number must be 4-17 digits (provided: %d characters)
it_IT: Il numero di conto USA deve essere composto da 4-17 cifre (fornito: %d caratteri)

en: US Account Number must be 8-17 digits long.
it_IT: Il numero di conto USA deve essere composto da 8-17 cifre.

en: US Routing Number (ABA) is required
it_IT: E' richiesto il numero di routing statunitense (ABA)

en: US Routing Number must be exactly 9 digits (provided: '%s' - %d characters)
it_IT: Il numero di routing USA deve essere esattamente di 9 cifre (fornito: '%s' - %d caratteri)

en: US Routing Number must be exactly 9 digits.
it_IT: Il numero di routing statunitense deve essere esattamente di 9 cifre.

en: Unable to check current status
it_IT: Impossibile verificare lo stato attuale

en: Unable to retrieve transfer status
it_IT: Impossibile recuperare lo stato del trasferimento

en: Unassign Affiliates From Coupons
it_IT: Disassegnare gli affiliati dai coupon

en: Unassign Coupons
it_IT: Coupon di disassegnazione

en: Uncheck to stop receiving affiliate newsletter emails.
it_IT: Deselezionare per non ricevere più le e-mail di newsletter degli affiliati.

en: Unexpected error.
it_IT: Errore inatteso.

en: United Kingdom
it_IT: Regno Unito

en: United States
it_IT: Stati Uniti

en: Unknown
it_IT: Sconosciuto

en: Unknown Page
it_IT: Pagina sconosciuta

en: Unknown error occurred during recipient creation.
it_IT: Si è verificato un errore sconosciuto durante la creazione del destinatario.

en: Unless you have a specific use case, we suggest keeping this disabled as in general it can cause some issues (commission granted to all coupons).
it_IT: A meno che tu non abbia un caso d'uso specifico, ti suggeriamo di tenerlo disabilitato in quanto in generale può causare alcuni problemi (commissione concessa a tutti i coupon).

en: Unlimited
it_IT: Illimitato

en: Unlimited date range selection is available with the
it_IT: La selezione illimitata dell'intervallo di date è disponibile con il

en: Unpaid
it_IT: Insoluto

en: Unpaid Commission
it_IT: Commissioni non pagate

en: Unpaid Commission granted to affiliate, ready for payout request.
it_IT: Commissione non pagata concessa all'affiliato, pronta per la richiesta di pagamento.

en: Unpaid Commission not granted to affiliate. Since this order is completed it will no longer grant commission and needs applying manually if you wish to reward commission for this order. Click the "update" link.
it_IT: Commissione non pagata non concessa all'affiliato. Dal momento che questo ordine è stato completato, non concederà più commissioni e dovrà essere applicato manualmente se si desidera premiare la commissione per questo ordine.

en: Unpaid Commission not yet granted to affiliate. This will be granted when the order is completed.
it_IT: Commissione non pagata non ancora concessa all'affiliato. Questo sarà concesso quando l'ordine sarà completato.

en: Unpaid Commission:
it_IT: Commissione non pagata:

en: Unpaid commission will also NOT be automatically granted to this affiliate coupon and should be done manually.
it_IT: Anche la commissione non pagata NON verrà automaticamente concessa a questo coupon di affiliazione e dovrebbe essere fatta manualmente.

en: Unsubscribe
it_IT: Annullamento dell'iscrizione

en: Unsubscribe request invalid or expired.
it_IT: Richiesta di cancellazione non valida o scaduta.

en: Upcoming Sale Announcement
it_IT: Annuncio di vendita imminente

en: Upcoming Sale – Prep Your Campaigns
it_IT: Vendita imminente - Preparate le vostre campagne

en: Update Bonus
it_IT: Bonus di aggiornamento

en: Update Creatives
it_IT: Aggiorna creatività

en: Update Registration Page?
it_IT: Aggiornare la pagina di registrazione?

en: Update Unpaid Commission
it_IT: Aggiornamento della Commissione non pagata

en: Update User
it_IT: Aggiornamento Utente

en: Upgrade to Pro
it_IT: Passa a Pro

en: Upgrade to unlock this module.
it_IT: Aggiorna per sbloccare questo modulo.

en: Upload Invoice
it_IT: Carica fattura

en: Upload a square logo image (recommended size: 100x100px or smaller). PNG with transparent background works best.
it_IT: Caricare un'immagine quadrata del logo (dimensioni consigliate: 100x100px o inferiori). Il PNG con sfondo trasparente è il migliore.

en: Upload/Select Logo
it_IT: Carica/Seleziona il logo

en: Upon approval, they can then directly link to your site, directly from theirs, without needing to use a referral URL, and it will still be tracked.
it_IT: Dopo l'approvazione, possono quindi collegarsi direttamente al tuo sito, direttamente dal loro, senza dover utilizzare un URL di riferimento, e verrà comunque tracciato.

en: Upon new registration, assign user to custom "coupon affiliate" user role.
it_IT: Al momento della nuova registrazione, assegna all'utente il ruolo utente personalizzato "affiliato coupon".

en: Uppercase
it_IT: Maiuscolo

en: Usage
it_IT: Uso

en: Usage Limits
it_IT: Limiti di utilizzo

en: Use merge tag {credit} to show the amount of credit they can apply.
it_IT: Utilizza il merge tag {credit} per mostrare l'importo del credito che possono applicare.

en: Use the built-in newsletter system to send emails to your affiliates. No external service required.
it_IT: Utilizzate il sistema di newsletter integrato per inviare e-mail ai vostri affiliati. Non è necessario alcun servizio esterno.

en: Use the email address as username.
it_IT: Usa l'indirizzo e-mail come nome utente.

en: Use the following settings customise creative template. A unique creative will then be generated and displayed for each affiliate on the creatives tab.
it_IT: Utilizza le seguenti impostazioni: Personalizza il modello di creatività. Verrà quindi generata e visualizzata una creatività unica per ogni affiliato nella scheda Creatività.

en: Use this form to create a new %s registration.
it_IT: Utilizzare questo modulo per creare una nuova registrazione %s.

en: Use this quick form to generate a template coupon code automatically with the basic default settings. You can customise the more advanced coupon settings later if needed.
it_IT: Usa questo modulo rapido per generare automaticamente un modello di codice coupon con le impostazioni predefinite di base. Se necessario, puoi personalizzare le impostazioni più avanzate dei coupon in un secondo momento.

en: Use this tool to bulk edit your coupon settings.
it_IT: Utilizza questo strumento per modificare in blocco le impostazioni del coupon.

en: Use this tool to bulk edit your per-product commission settings. The username must exist or it will not be updated.
it_IT: Utilizza questo strumento per modificare in blocco le impostazioni delle commissioni per prodotto. Il nome utente deve esistere, altrimenti non verrà aggiornato.

en: Use {company} to insert the affiliate company name.
it_IT: Utilizzare {company} per inserire il nome dell'azienda affiliata.

en: Use {coupon} to insert the coupon code.
it_IT: Usa {coupon} per inserire il codice coupon.

en: Use {discount} to insert the coupon discount percentage or fixed amount.
it_IT: Utilizza {discount} per inserire la percentuale di sconto del coupon o l'importo fisso.

en: Use {first-name} to insert the affiliate first name.
it_IT: Usa {first-name} per inserire il nome dell'affiliato.

en: Use {qrcode} to insert the a QR code of the affiliate default referral URL.
it_IT: Usa {qrcode} per inserire un codice QR dell'URL di riferimento predefinito dell'affiliato.

en: Use {username} to insert the affiliate username.
it_IT: Usa {username} per inserire il nome utente dell'affiliato.

en: Used when describing the store credit payment/transaction in the logs.
it_IT: Utilizzato per descrivere il pagamento/transazione del credito del negozio nei registri.

en: Useful if you simply want a generic "affiliate" page to direct affiliates to, instead of a unique link for each one.
it_IT: Utile se vuoi semplicemente una pagina generica "affiliato" a cui indirizzare gli affiliati, invece di un link univoco per ognuno.

en: User
it_IT: Utente

en: User ID
it_IT: ID utente

en: User Registration
it_IT: Registrazione dell'utente

en: User Restrictions
it_IT: Restrizioni per gli utenti

en: User Role
it_IT: Ruolo utente:

en: User Roles:
it_IT: Ruoli utente:

en: User not found.
it_IT: Utente non trovato.

en: User role required for plugin admin capabilities:
it_IT: Ruolo utente richiesto per le funzionalità di amministrazione del plug-in:

en: User role:
it_IT: Ruolo utente:

en: User updated successfully.
it_IT: Utente aggiornato con successo.

en: Username
it_IT: Nome utente

en: Usernames cannot be changed.
it_IT: I nomi utente non possono essere modificati.

en: Users
it_IT: Utenti

en: Users combined total commission from referral link and their MLA sub-affiliates.
it_IT: Gli utenti hanno combinato la commissione totale dal link di riferimento e dai loro sub-affiliati MLA.

en: Using One License for Live & Staging Sites
it_IT: Utilizzo di un'unica licenza per i siti live e di staging

en: VIEW BONUSES
it_IT: VISUALIZZA I BONUS

en: VIEW CREATIVES
it_IT: VISUALIZZA LE CREATIVITÀ

en: VIEW NEWSLETTERS
it_IT: VISUALIZZA LE NEWSLETTER

en: Vertical Margin (Y):
it_IT: Margine verticale (Y):

en: View
it_IT: Vista

en: View "Creatives" Settings
it_IT: Visualizzare le impostazioni "Creatività"

en: View "Direct Link Tracking" Settings
it_IT: Visualizza le impostazioni "Tracciamento del collegamento diretto"

en: View %s
it_IT: Visualizza %s

en: View %s Dashboard
it_IT: Visualizza il cruscotto %s

en: View %s dashboard
it_IT: Visualizza il cruscotto %s

en: View Affiliate
it_IT: Visualizza l'Affiliato

en: View Affiliate Dashboard
it_IT: Visualizza la dashboard di affiliazione

en: View All Documentation
it_IT: Visualizza tutta la documentazione

en: View Bonus
it_IT: Visualizza Bonus

en: View Bonuses
it_IT: Visualizza Bonus

en: View Changelog
it_IT: Visualizza il registro delle modifiche

en: View Coupons List & Unique Links
it_IT: Visualizza l'elenco dei coupon e i link unici

en: View Creatives
it_IT: Visualizzare le creatività

en: View Dashboard
it_IT: Visualizza dashboard

en: View Documentation
it_IT: Visualizza la documentazione

en: View Full Activity Log
it_IT: Visualizza il registro attività completo

en: View Full Dashboard
it_IT: Visualizza il cruscotto completo

en: View Full Report
it_IT: Visualizza il rapporto completo

en: View Landing Page
it_IT: Visualizza la pagina di destinazione

en: View More
it_IT: Vedi di più

en: View Order in Backend (Admin Only)
it_IT: Visualizza l'ordine nel backend (solo amministratore)

en: View Page
it_IT: Visualizza pagina

en: View Product
it_IT: Visualizza prodotto

en: View Reports
it_IT: Visualizzare i report

en: View a log of all the activity that has taken place in your affiliate program.
it_IT: Visualizza un registro di tutte le attività che hanno avuto luogo nel tuo programma di affiliazione.

en: View affiliate dashboard
it_IT: Visualizza la dashboard di affiliazione

en: View affiliate dashboard as user
it_IT: Visualizza il cruscotto dell'affiliato come utente

en: View all visits for this campaign name.
it_IT: Visualizza tutte le visite per il nome di questa campagna.

en: View all visits for this coupon.
it_IT: Visualizza tutte le visite per questo coupon.

en: View all visits for this referrer.
it_IT: Visualizza tutte le visite per questo referrer.

en: View and manage all of your affiliate coupons, and access links to each of their affiliate dashboards on the <a href="%s" target="_blank">coupons list</a> page.
it_IT: Visualizzate e gestite tutti i vostri coupon di affiliazione e accedete ai link di ogni dashboard di affiliazione nella pagina <a href="%s" target="_blank">elenco dei coupon</a>.

en: View in PayPal
it_IT: Vedi in PayPal

en: View in Stripe
it_IT: Visualizza in Stripe

en: View payouts setup guide
it_IT: Visualizza la guida all'impostazione dei pagamenti

en: View setup guide
it_IT: Visualizza la guida all'installazione

en: View the affiliate dashboard for this affiliate coupon.
it_IT: Visualizza la dashboard di affiliazione per questo coupon di affiliazione.

en: View transaction in PayPal.
it_IT: Visualizza la transazione in PayPal.

en: View transaction in Stripe.
it_IT: Visualizza la transazione in Stripe.

en: Viewing MLA dashboard for user:
it_IT: Visualizzazione del dashboard MLA per l'utente:

en: Viewing as
it_IT: Visualizzazione come

en: Viewing as:
it_IT: Visualizzazione come:

en: Visibility Settings
it_IT: Impostazioni di visibilità

en: Visit Date
it_IT: Data della visita

en: Visit Full Dashboard
it_IT: Visita il cruscotto completo

en: Visit deleted successfully.
it_IT: Visita cancellata con successo.

en: Visit the <a href="%s" target="_blank">settings page</a> to edit more options, enable more features, and customise your affiliate program to work exactly how you want!
it_IT: Visita la <a href="%s" target="_blank">pagina delle impostazioni</a> per modificare altre opzioni e personalizzare il tuo programma di affiliazione in modo che funzioni esattamente come desideri!

en: Visitor ID
it_IT: ID visitatore

en: Visitors Blacklist
it_IT: Lista nera dei visitatori

en: Visitors referred directly from any of these domains will not have referrals tracked or coupons applied automatically.
it_IT: I visitatori indirizzati direttamente da uno di questi domini non vedranno tracciati i referral o i coupon applicati automaticamente.

en: Visits
it_IT: Visite

en: Waiting for recipient information
it_IT: In attesa di informazioni sul destinatario

en: Waiting for you to fund this transfer
it_IT: Aspettiamo che finanziate questo trasferimento

en: Wallet System
it_IT: Sistema di portafoglio

en: Want more advanced coupon usage restrictions? Check out our %s plugin!
it_IT: Vuoi restrizioni più avanzate sull'utilizzo dei coupon? Dai un'occhiata al nostro plugin %s!

en: Want more advanced coupon usage restrictions? Check out the %s plugin.
it_IT: Vuoi restrizioni più avanzate sull'utilizzo dei coupon? Dai un'occhiata al plugin %s.

en: Want more advanced features?
it_IT: Vuoi funzionalità più avanzate?

en: Want us to create a new plugin integration?
it_IT: Vuoi che creiamo una nuova integrazione di plugin?

en: Warning:
it_IT: Attenzione:

en: Warning: If you use this option, you should be even more careful of fraudulent activity. We do recommend reviewing and accepting payouts manually instead, simply so you can make sure each payout is valid and non-fraudulent.
it_IT: Attenzione: se si utilizza questa opzione, è necessario prestare ancora più attenzione alle attività fraudolente. Ti consigliamo invece di controllare e accettare i pagamenti manualmente, semplicemente per assicurarti che ogni pagamento sia valido e non fraudolento.

en: Warning: You will want to create a "template coupon" and assign it in the settings for affiliate coupons to be generated properly.
it_IT: Attenzione: ti consigliamo di creare un "modello di coupon" e assegnarlo nelle impostazioni per generare correttamente i coupon di affiliazione.

en: We Increased Your Commission Rate
it_IT: Abbiamo aumentato il vostro tasso di commissione

en: We Miss You – Let’s Get You Earning Again
it_IT: Ci mancate - Facciamo in modo che possiate guadagnare di nuovo

en: We are going to run you through some of the most important settings in the Coupon Affiliates plugin, to help you get everything setup!
it_IT: Ti guideremo attraverso alcune delle impostazioni più importanti del plug-in Coupon Affiliates, per aiutarti a configurare tutto!

en: We are reviewing your application and will be in touch soon!
it_IT: Stiamo esaminando la tua candidatura e ti contatteremo al più presto!

en: We highly recommend that you keep this option DISABLED, as it may cause some issues, or paying too much commission.
it_IT: Ti consigliamo vivamente di mantenere questa opzione DISABILITATA, in quanto potrebbe causare alcuni problemi o pagare troppe commissioni.

en: Website
it_IT: Sito web

en: Website:
it_IT: Sito web:

en: Weekly
it_IT: Settimanalmente

en: Welcome & Program Update
it_IT: Benvenuto e aggiornamento del programma

en: Welcome to Our Affiliate Program + Quick Update
it_IT: Benvenuti nel nostro programma di affiliazione + aggiornamento rapido

en: Welcome to the Coupon Affiliates setup wizard!
it_IT: Benvenuto nella procedura guidata di configurazione di Coupon Affiliates!

en: What happens when an order is refunded or partially refunded?
it_IT: Cosa succede quando un ordine viene rimborsato o rimborsato parzialmente?

en: What is a "coupon-based" affiliate program?
it_IT: Che cos'è un programma di affiliazione "basato su coupon"?

en: What should happen after form submission?
it_IT: Cosa dovrebbe succedere dopo l'invio del modulo?

en: What time of the day should payouts be requested automatically?
it_IT: A che ora del giorno devono essere richiesti automaticamente i pagamenti?

en: What time of the day should reports be sent?
it_IT: A che ora del giorno devono essere inviati i rapporti?

en: What toggles should be shown for statistics and line graphs?
it_IT: Quali interruttori devono essere visualizzati per le statistiche e i grafici a linee?

en: What type of coupon would you like?
it_IT: Che tipo di coupon desideri?

en: WhatsApp Text
it_IT: Testo WhatsApp

en: When a payout request is submitted, you will be able to view, manage, and pay it from the admin "<a href="%s">Payouts</a>" page.
it_IT: Quando viene inviata una richiesta di pagamento, potrai visualizzarla, gestirla e pagarla dalla pagina "<a href="%s">Pagamenti</a>" dell'amministratore.

en: When a referral coupon is applied, if the discount is "0.00", it will hide the 0.00 discount line on the checkout page.
it_IT: Quando viene applicato un coupon di riferimento, se lo sconto è "0,00", nasconderà la riga di sconto di 0,00 nella pagina di pagamento.

en: When a user submits the form, you will be notified, and can review the application in the admin "Registrations" page.
it_IT: Quando un utente invia il modulo, riceverai una notifica e potrai rivedere l'applicazione nella pagina "Registrazioni" dell'amministratore.

en: When an affiliate adds a new domain to their account, an email will be sent to your admin email, with a link to approve or deny the domain.
it_IT: Quando un affiliato aggiunge un nuovo dominio al proprio account, verrà inviata un'e-mail all'indirizzo e-mail dell'amministratore, con un link per approvare o rifiutare il dominio.

en: When approved, it will generate a coupon code automatically, and assign it to that affiliate user.
it_IT: Una volta approvato, genererà automaticamente un codice coupon e lo assegnerà a quell'utente affiliato.

en: When assigning users to coupons, if this is enabled, it will only show the list of users with the custom "coupon affiliate" role.
it_IT: Quando si assegnano gli utenti ai coupon, se questa opzione è abilitata, verrà visualizzato solo l'elenco degli utenti con il ruolo personalizzato di "affiliato coupon".

en: When checked, this coupon can only be used by new customers on their first order.
it_IT: Se selezionato, questo coupon può essere utilizzato solo dai nuovi clienti al loro primo ordine.

en: When completing this form, it will automatically submit an approved %s registration for that user, automatically creating the coupon and assigning them to it.
it_IT: Al momento della compilazione di questo modulo, invierà automaticamente una registrazione di affiliazione approvata per quell'utente, creando automaticamente il coupon e assegnandogli ad esso.

en: When disabled, if there are no users assigned to a coupon, the dashboard can be viewed by anyone if they visit the unique URL directly. However, if there is a user assigned to it, the URL will be private.
it_IT: Se disabilitata, se non ci sono utenti assegnati a un coupon, la dashboard può essere visualizzata da chiunque visiti direttamente l'URL univoco. Tuttavia, se c'è un utente assegnato, l'URL sarà privato.

en: When disabled, if you change commission rates, it will automatically update the stats/commission for ALL new and past orders on the affiliate dashboard.
it_IT: Se disabilitato, se modifichi i tassi di commissione, aggiornerà automaticamente le statistiche/commissioni per TUTTI gli ordini nuovi e passati sulla dashboard di affiliazione.

en: When disabled, it will only allow 1 affiliate coupon to be used per order. (This is any coupons that have an affiliate user assigned to them.)
it_IT: Se disabilitato, consentirà di utilizzare solo 1 coupon di affiliazione per ordine. (Si tratta di tutti i coupon a cui è stato assegnato un utente affiliato.)

en: When disabled, the affiliate user will be prevented from using their own coupon code (coupons they are assigned to) at cart or checkout.
it_IT: Se disabilitato, all'utente affiliato verrà impedito di utilizzare il proprio codice coupon (coupon a cui è assegnato) al momento del carrello o del checkout.

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "fees". It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
it_IT: Se abilitata, la commissione % verrà calcolata in base al subtotale/totale dell'ordine, comprese le "commissioni". Verrà inoltre aggiunto al subtotale/totale mostrato nelle statistiche.

en: When enabled, % commission will be calculated based on the order subtotal/total including "shipping costs".
it_IT: Se abilitata, la percentuale di commissione verrà calcolata in base al subtotale/totale dell'ordine, comprese le "spese di spedizione".

en: When enabled, % commission will be calculated before any custom discounts are deducted from the subtotal/total. It will also be added to the subtotal/total shown in statistics.
it_IT: Se abilitata, la commissione % verrà calcolata prima che eventuali sconti personalizzati vengano detratti dal subtotale/totale. Verrà inoltre aggiunto al subtotale/totale mostrato nelle statistiche.

en: When enabled, % commission will be calculated on the order subtotal (instead of total), before the coupon discount is deducted from it.
it_IT: Se abilitata, la commissione % verrà calcolata sul subtotale dell'ordine (anziché sul totale), prima che lo sconto del coupon venga detratto da esso.

en: When enabled, ALL the parent affiliates calculated commissions (from every tier) will be deducted from the main sub-affiliates earned commission amount for each order.
it_IT: Se abilitato, TUTTE le commissioni calcolate dagli affiliati principali (da ogni livello) verranno detratte dall'importo delle commissioni guadagnate dai principali sub-affiliati per ogni ordine.

en: When enabled, a "MLA Dashboard" link will be shown on the normal coupon affiliate dashboard, at the top right, next to the "Logout" link.
it_IT: Se abilitato, verrà visualizzato un link "Dashboard MLA" sulla normale dashboard di affiliazione coupon, in alto a destra, accanto al link "Logout".

en: When enabled, a "statement" PDF file will be generated automatically whenever payout requests are made by the affiliate. These statements show the payout details, status, company information, etc.
it_IT: Se abilitato, un file PDF di "dichiarazione" verrà generato automaticamente ogni volta che l'affiliato effettua richieste di pagamento. Questi estratti conto mostrano i dettagli del pagamento, lo stato, le informazioni sull'azienda, ecc.

en: When enabled, a new "Payout Statement Details" section is displayed in the "Settings" tab of the affiliate dashboard, to enter their billing data to show on statements.
it_IT: Se abilitata, nella scheda "Impostazioni" della dashboard di affiliazione viene visualizzata una nuova sezione "Dettagli dell'estratto conto" per inserire i dati di fatturazione da mostrare sugli estratti conto.

en: When enabled, a new checkbox will appear on store checkout, under order notes, for them to join the affiliate program. This will submit an affiliate registration application for the user.
it_IT: Se abilitata, al momento del checkout del negozio, sotto le note dell'ordine, apparirà una nuova casella di controllo per l'adesione al programma di affiliazione. Questo invierà una domanda di registrazione di affiliazione per l'utente.

en: When enabled, affiliates can download a statement for both pending and completed payouts. If disabled, they can only download statements for completed payouts.
it_IT: Se abilitato, gli affiliati possono scaricare un estratto conto sia per i pagamenti in sospeso che per quelli completati. Se disabilitato, possono scaricare solo gli estratti conto per i pagamenti completati.

en: When enabled, all unique affiliate dashboard URLs will ALWAYS be private, and only be visible to the assigned user (and admins).
it_IT: Se abilitati, tutti gli URL univoci della dashboard di affiliazione saranno SEMPRE privati e saranno visibili solo all'utente assegnato (e agli amministratori).

en: When enabled, commission statistics are disabled/hidden for coupons that are not assigned to an affiliate user.
it_IT: Quando abilitate, le statistiche sulle commissioni sono disabilitate/nascoste per i coupon che non sono assegnati a un utente affiliato.

en: When enabled, commission will be calculated and displayed on the affiliate dashboard.
it_IT: Se abilitata, la commissione verrà calcolata e visualizzata sulla dashboard di affiliazione.

en: When enabled, if a customer uses an MLA users affiliate coupon code in an order, that customer will also automatically be assigned as a sub-affiliate in their MLA network (if not already assigned to one).
it_IT: Se abilitato, se un cliente utilizza un codice coupon di affiliazione utenti MLA in un ordine, quel cliente verrà automaticamente assegnato anche come sub-affiliato nella sua rete MLA (se non è già assegnato a uno).

en: When enabled, if an MLA invite link is visited, the link will also work like a normal affiliate referral link, to apply the coupon to cart and track affiliate referrals if they place an order.
it_IT: Se abilitato, se viene visitato un link di invito MLA, il link funzionerà anche come un normale link di affiliazione, per applicare il coupon al carrello e tenere traccia dei referral di affiliazione se effettuano un ordine.

en: When enabled, the "Request Payout" button will be shown on the affiliate dashboard, allowing affiliates to manually request payouts.
it_IT: Se abilitato, il pulsante "Richiedi pagamento" verrà visualizzato sulla dashboard dell'affiliato, consentendo agli affiliati di richiedere manualmente i pagamenti.

en: When enabled, the PAST orders will not be affected (even if clicking "refresh data"), and it will only set the updated rates for NEW orders. The only time it WILL be updated is if an order is refunded.
it_IT: Se abilitato, gli ordini PASSATI non saranno interessati (anche se si fa clic su "aggiorna dati") e imposterà solo le tariffe aggiornate per i NUOVI ordini. L'unico momento in cui verrà aggiornato è se un ordine viene rimborsato.

en: When enabled, the affiliate can enter a custom amount for their payout request. The minimum amount will still be the payment threshold, and maximum amount is their total available unpaid commission.
it_IT: Se abilitato, l'affiliato può inserire un importo personalizzato per la sua richiesta di pagamento. L'importo minimo sarà ancora la soglia di pagamento e l'importo massimo è la commissione totale non pagata disponibile.

en: When enabled, the affiliate will be required to enter their payment details before they can request a payout.
it_IT: Se abilitato, all'affiliato verrà richiesto di inserire i propri dati di pagamento prima di poter richiedere un pagamento.

en: When enabled, the checkbox to join the affiliate program will be checked automatically.
it_IT: Se abilitata, la casella di controllo per aderire al programma di affiliazione verrà selezionata automaticamente.

en: When enabled, the unpaid commission will also not be added to non-affiliate coupons.
it_IT: Se abilitata, la commissione non pagata non verrà aggiunta ai coupon non affiliati.

en: When enabled, this will also show the adjusted "total" and "subtotal" (with deducted percentage) on affiliate dashboard. When disabled, only the "commission" stat will be affected by the adjustment.
it_IT: Se abilitato, questo mostrerà anche il "totale" e il "subtotale" rettificati (con percentuale dedotta) sulla dashboard dell'affiliato. Se disabilitata, solo la statistica "commissione" sarà influenzata dalla regolazione.

en: When enabled, visitors referred by blocked domains will be completely blocked from entering any affiliate coupons manually (as long as the cookie is saved).
it_IT: Se abilitato, i visitatori indirizzati da domini bloccati saranno completamente bloccati dall'inserimento manuale di qualsiasi coupon di affiliazione (purché il cookie sia salvato).

en: When selected, a "Status" dropdown will be shown as an option when filtering by date range. Will only show if you have more than 1 status enabled.
it_IT: Quando questa opzione è selezionata, verrà visualizzato un menu a discesa "Stato" come opzione quando si filtra per intervallo di date. Verrà visualizzato solo se hai più di 1 stato abilitato.

en: When selected, below the orders table it will show the total number of orders for each status. The "Status" column needs to be enabled.
it_IT: Quando questa opzione è selezionata, sotto la tabella degli ordini verrà visualizzato il numero totale di ordini per ogni stato. La colonna "Stato" deve essere abilitata.

en: When selected, the totals for all orders within the selected date range will be shown in a new row at the bottom of the recent orders and monthly summary table.
it_IT: Quando questa opzione è selezionata, i totali di tutti gli ordini all'interno dell'intervallo di date selezionato verranno visualizzati in una nuova riga nella parte inferiore della tabella riepilogativa degli ordini recenti e del mese.

en: When someone uses the referral URL, if the code is automatically applied, it will show this message on all pages.
it_IT: Quando qualcuno utilizza l'URL di riferimento, se il codice viene applicato automaticamente, questo messaggio verrà visualizzato su tutte le pagine.

en: When they submit the affiliate registration form you can then view and edit the coupon code they have entered, before approving the affiliate registration.
it_IT: Quando inviano il modulo di registrazione dell'affiliato, puoi visualizzare e modificare il codice coupon che hanno inserito, prima di approvare la registrazione dell'affiliato.

en: When updating these settings, you may need to click the "REFRESH ALL DATA" button in the "Debug" tab for changes to show immediately for existing orders.
it_IT: Quando si aggiornano queste impostazioni, potrebbe essere necessario fare clic sul pulsante "AGGIORNA TUTTI I DATI" nella scheda "Debug" per visualizzare immediatamente le modifiche per gli ordini esistenti.

en: When you accept an affiliate, a new coupon is created with the same settings, and is automatically assigned to user.
it_IT: Quando accetti un affiliato, viene creato un nuovo coupon con le stesse impostazioni e viene assegnato automaticamente all'utente.

en: When you create an affiliate user, or accept an affiliate registration, their coupon code is automatically created and assigned to them. They will automatically be sent an email which includes a link to their dashboard. You can customize this email in the plugin settings.
it_IT: Quando crei un utente affiliato o accetti la registrazione di un affiliato, il suo codice coupon viene automaticamente creato e assegnato a lui. Verrà inviata automaticamente un'e-mail che include un link alla loro dashboard. Puoi personalizzare questa email nelle impostazioni del plugin.

en: When you process a payout, the plugin will create a transfer in your Wise account using the provided bank details. You will then need to verify and complete the transfer in Wise.
it_IT: Quando si elabora un pagamento, il plugin crea un trasferimento nel conto Wise utilizzando le coordinate bancarie fornite. Sarà quindi necessario verificare e completare il trasferimento in Wise.

en: Where can I get plugin support?
it_IT: Dove posso ottenere supporto per i plugin?

en: Which custom commission values should be applied as priority?
it_IT: Quali valori di commissione personalizzati dovrebbero essere applicati come priorità?

en: Who can apply affiliate coupons to their cart?
it_IT: Chi può applicare i coupon di affiliazione al proprio carrello?

en: Widget Colors
it_IT: Colori dei widget

en: Widget not available for this page/user.
it_IT: Widget non disponibile per questa pagina/utente.

en: Wise API did not return a recipient ID. Response:
it_IT: Wise API non ha restituito un ID destinatario. Risposta:

en: Wise API error:
it_IT: Errore dell'API Wise:

en: Wise Bank Transfer
it_IT: Bonifico bancario Wise

en: Wise Bank Transfer Payouts
it_IT: Pagamenti con bonifico bancario

en: Wise Bank Transfer Payouts allows you to one-click pay your affiliates directly to their bank account through Wise with low transfer fees.
it_IT: Wise Bank Transfer Payouts vi permette di pagare con un solo clic i vostri affiliati direttamente sul loro conto bancario attraverso Wise con basse commissioni di trasferimento.

en: Wise Bank Transfer payouts allow you to pay affiliates directly to their bank accounts using Wise's low-cost international transfer service.
it_IT: I pagamenti tramite bonifico bancario di Wise consentono di pagare gli affiliati direttamente sui loro conti bancari utilizzando il servizio di bonifico internazionale a basso costo di Wise.

en: Wise Payouts
it_IT: Pagamenti oculati

en: Wise Status:
it_IT: Stato del saggio:

en: Wise cancellation function not available. Transfer ID:
it_IT: Funzione di cancellazione dei saggi non disponibile. ID trasferimento:

en: Wise fees vary based on the currency and destination.
it_IT: Le spese di saggio variano in base alla valuta e alla destinazione.

en: With admin reports, you can view statistics and analytics for all your coupons and affiliates.
it_IT: Con i report di amministrazione, puoi visualizzare statistiche e analisi per tutti i tuoi coupon e affiliati.

en: With lifetime commission enabled, once someone uses the affiliates coupon code, that customer will be linked to the affiliate forever, and ALL future purchases from that customer and will count as a referral, even if they dont re-use the coupon code.
it_IT: Con la commissione a vita abilitata, una volta che qualcuno utilizza il codice coupon dell'affiliato, quel cliente sarà collegato all'affiliato per sempre e TUTTI gli acquisti futuri da quel cliente e conterà come referral, anche se non riutilizza il codice coupon.

en: With the "[couponaffiliates]" shortcode, when a user visits this page (without the unique URL ID), enable to show full affiliate dashboard automatically if the affiliate user is only assigned to one coupon.
it_IT: Con lo shortcode "[couponaffiliates]", quando un utente visita questa pagina (senza l'ID URL univoco), abilita la visualizzazione automatica della dashboard di affiliazione completa se l'utente affiliato è assegnato a un solo coupon.

en: With the Multi-Level Affiliates module, your existing affiliates can invite new users to register as an affiliate on your website.
it_IT: Con il modulo Affiliati Multilivello, i tuoi affiliati esistenti possono invitare nuovi utenti a registrarsi come affiliati sul tuo sito web.

en: With the PRO version can also set commission rates per each individual affiliate/coupon, or product.
it_IT: Con la versione PRO è inoltre possibile impostare tassi di commissione per ogni singolo affiliato/coupon, o prodotto.

en: With the Pro version get access to unlimited date range on the admin reports, export to CSV, and access to date comparison features, to compare analytics between 2 sets of dates
it_IT: Con la versione Pro ottieni l'accesso a un intervallo di date illimitato nei report di amministrazione, esporta in CSV e accedi alle funzionalità di confronto delle date, per confrontare le analisi tra 2 set di date

en: With the free version, you will need to manually handle payouts and payment details. There are a few ways that you can do this, such as generating a detailed admin report. <a href="%s">Click here to learn more.</a>
it_IT: Con la versione gratuita, dovrai gestire manualmente i pagamenti e i dettagli di pagamento. Esistono alcuni modi per eseguire questa operazione, ad esempio la generazione di un report dettagliato dell'amministratore. <a href="%s">Clicca qui per saperne di più.</a>

en: With this disabled, only logged in users can apply.
it_IT: Se questa opzione è disabilitata, solo gli utenti che hanno effettuato l'accesso possono candidarsi.

en: With this enabled commission will be paid instantly into the affiliate account automatically, as soon as they request a payout. This will apply to Stripe, PayPal and Store Credit payout methods.
it_IT: Con questa opzione abilitata, la commissione verrà pagata automaticamente sul conto dell'affiliato, non appena verrà richiesto un pagamento. Ciò si applicherà ai metodi di pagamento Stripe, PayPal e Store Credit.

en: With this enabled, "administrator" users will be able to fill out the affiliate registration form for new users (custom username/email etc), whilst logged in.
it_IT: Con questa opzione abilitata, gli utenti "amministratori" saranno in grado di compilare il modulo di registrazione dell'affiliato per i nuovi utenti (nome utente/e-mail personalizzato, ecc.), dopo aver effettuato l'accesso.

en: With this enabled, a hidden field will be added to the registration form to help prevent spam.
it_IT: Con questa opzione abilitata, verrà aggiunto un campo nascosto al modulo di registrazione per aiutare a prevenire lo spam.

en: With this enabled, a new "Affiliate" link will appear on the users "My Account" page menu. This will take them to the affiliate dashboard page selected above.
it_IT: Con questa opzione abilitata, un nuovo link "Affiliato" apparirà nel menu della pagina "Il mio account" dell'utente. Questo li porterà alla pagina della dashboard di affiliazione selezionata sopra.

en: With this enabled, a new "Upload Invoice" option will be displayed above the "Request Payout" button on the "Payouts" tab. They can click this to upload their PDF invoice for the payout, then submit their payout request.
it_IT: Con questa opzione abilitata, verrà visualizzata una nuova opzione "Carica fattura" sopra il pulsante "Richiedi pagamento" nella scheda "Pagamenti". Possono fare clic su di esso per caricare la fattura PDF per il pagamento, quindi inviare la richiesta di pagamento.

en: With this enabled, a second password field will be shown to require users to confirm their password.
it_IT: Con questa opzione abilitata, verrà visualizzato un secondo campo password per richiedere agli utenti di confermare la propria password.

en: With this enabled, admin accounts will also be able to view the "payouts" tab when viewing any of the affiliate coupon dashboard pages.
it_IT: Con questa opzione abilitata, gli account amministratore saranno anche in grado di visualizzare la scheda "pagamenti" quando si visualizza una qualsiasi delle pagine della dashboard dei coupon di affiliazione.

en: With this enabled, affiliate registrations will be automatically accepted (and coupon auto-created instantly), instead of manual approval.
it_IT: Con questa opzione abilitata, le registrazioni degli affiliati verranno accettate automaticamente (e il coupon verrà creato automaticamente all'istante), invece dell'approvazione manuale.

en: With this enabled, affiliate users can click a button to automatically generate a short URL for their referral link.
it_IT: Con questa opzione abilitata, gli utenti affiliati possono fare clic su un pulsante per generare automaticamente un URL breve per il loro link di riferimento.

en: With this enabled, affiliate users can click a button to generate a QR code for their referral link.
it_IT: Con questa opzione abilitata, gli utenti affiliati possono fare clic su un pulsante per generare un codice QR per il loro link di riferimento.

en: With this enabled, affiliate users can link their website domain to their coupon.
it_IT: Con questa opzione abilitata, gli utenti affiliati possono collegare il dominio del proprio sito Web al coupon.

en: With this enabled, all renewals for subscriptions will also be rewarded commission (if the affiliate referred the customer) and renewal orders displayed on the dashboard.
it_IT: Con questa opzione abilitata, tutti i rinnovi degli abbonamenti riceveranno anche una commissione (se l'affiliato ha segnalato il cliente) e gli ordini di rinnovo visualizzati sulla dashboard.

en: With this enabled, if someone follows a referral link and registers (creates an account), they will then be linked to that affiliate, even without initially placing an order.
it_IT: Con questa opzione abilitata, se qualcuno segue un link di riferimento e si registra (crea un account), verrà quindi collegato a quell'affiliato, anche senza aver inizialmente effettuato un ordine.

en: With this enabled, in the "referral URL" section your affiliates will be able to create "campaigns", to generate custom URLs, track clicks, sales, conversation rate for specific referral campaigns.
it_IT: Con questa abilitazione, nella sezione "URL di riferimento" i tuoi affiliati saranno in grado di creare "campagne", per generare URL personalizzati, monitorare i clic, le vendite, il tasso di conversazione per specifiche campagne di riferimento.

en: With this enabled, instead of the user entering their "preferred coupon code", a code will be generated for them automatically.
it_IT: Con questa opzione abilitata, invece di inserire il proprio "codice coupon preferito", verrà generato automaticamente un codice per lui.

en: With this enabled, instead of using the default WordPress "subscriber" user role, new affiliate users will be assigned to the custom "coupon affiliate" user role (or the custom role defined below) instead.
it_IT: Con questa opzione abilitata, invece di utilizzare il ruolo utente predefinito di WordPress "abbonato", i nuovi utenti affiliati verranno assegnati al ruolo utente personalizzato "affiliato coupon" (o al ruolo personalizzato definito di seguito).

en: With this enabled, it will permanently save and use the commission rate that was set at the time the order is created, even if you update the rates below.
it_IT: Con questa opzione abilitata, salverà e utilizzerà in modo permanente il tasso di commissione impostato al momento della creazione dell'ordine, anche se aggiorni i tassi di seguito.

en: With this enabled, logged out users can view the registration form (with some extra fields). When submitted it will create a new account for them, and submit the affiliate application.
it_IT: Con questa opzione abilitata, gli utenti disconnessi possono visualizzare il modulo di registrazione (con alcuni campi aggiuntivi). Una volta inviato, creerà un nuovo account per loro e invierà la domanda di affiliazione.

en: With this enabled, multiple template coupons will be available and the affiliate will be able to choose which type they want via the registration form.
it_IT: Con questa abilitazione, saranno disponibili più modelli di coupon e l'affiliato potrà scegliere il tipo che desidera tramite il modulo di registrazione.

en: With this enabled, some of the fields on the form will be displayed in 2 columns, such as first and last name.
it_IT: Con questa opzione abilitata, alcuni dei campi del modulo verranno visualizzati in 2 colonne, come nome e cognome.

en: With this enabled, the affiliate can only request a payout if they have attached an invoice (PDF file).
it_IT: Con questa opzione abilitata, l'affiliato può richiedere un pagamento solo se ha allegato una fattura (file PDF).

en: With this enabled, the first ever payout request by an affiliate will require manual approval. After they have at-least 1 completed payout, all future payouts can be paid automatically.
it_IT: Con questa opzione abilitata, la prima richiesta di pagamento da parte di un affiliato richiederà l'approvazione manuale. Dopo aver completato almeno 1 pagamento, tutti i pagamenti futuri possono essere pagati automaticamente.

en: With this enabled, the first name and last name fields will be required.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, i campi nome e cognome saranno obbligatori.

en: With this enabled, the link will be hidden for users that are not assigned to a coupon.
it_IT: Con questa opzione abilitata, il link sarà nascosto per gli utenti che non sono assegnati a un coupon.

en: With this enabled, the new user account created will be assigned to the default "Subscriber" role (or the custom role defined below) initially, and only when their affiliate application is accepted will they be assigned to the "coupon affiliate" user role instead.
it_IT: Con questa opzione abilitata, il nuovo account utente creato verrà inizialmente assegnato al ruolo predefinito "Abbonato" (o al ruolo personalizzato definito di seguito) e solo quando la sua richiesta di affiliazione verrà accettata verrà assegnato al ruolo utente "affiliato coupon".

en: With this enabled, the pending user role will be removed from the affiliate when the application is accepted.
it_IT: Se questa opzione è abilitata, il ruolo utente in sospeso verrà rimosso dall'affiliato quando la richiesta viene accettata.

en: With this enabled, the username field will be hidden, and the email address will be used as their username instead.
it_IT: Con questa opzione abilitata, il campo del nome utente verrà nascosto e l'indirizzo e-mail verrà utilizzato come nome utente.

en: With this enabled, when adding a new domain, affiliates will be able to select a "campaign" to assign that domains referrals to.
it_IT: Con questa opzione abilitata, quando si aggiunge un nuovo dominio, gli affiliati saranno in grado di selezionare una "campagna" a cui assegnare i referral di quel dominio.

en: With this enabled, when the "Affiliate" tab is clicked, instead of redirecting to the normal affiliate dashboard page, it will show the affiliate dashboard as a page/section within "My Account".
it_IT: Con questa opzione abilitata, quando si fa clic sulla scheda "Affiliato", invece di reindirizzare alla normale pagina della dashboard di affiliazione, verrà visualizzata la dashboard di affiliazione come pagina/sezione all'interno di "Il mio account".

en: With this enabled, you will be able assign a user role to a template coupon, so when someone registers via that template option, they will also be assigned to this user role.
it_IT: Con questa opzione abilitata, sarai in grado di assegnare un ruolo utente a un coupon modello, quindi quando qualcuno si registra tramite quell'opzione modello, verrà assegnato anche a questo ruolo utente.

en: With this feature, you can enable an option to prevent ALL affiliate coupons and referral links from working UNLESS the customer was directly linked by the approved domain that is assigned to that coupon.
it_IT: Con questa funzione, puoi abilitare un'opzione per impedire a TUTTI i coupon di affiliazione e i link di riferimento di funzionare A MENO che il cliente non sia stato collegato direttamente dal dominio approvato assegnato a quel coupon.

en: WooCommerce Subscriptions Settings
it_IT: Impostazioni degli abbonamenti a WooCommerce

en: WooCommerce Template
it_IT: Modello WooCommerce

en: WooCommerce Template (styled)
it_IT: Modello WooCommerce (in stile)

en: WooCommerce coupons list
it_IT: Elenco dei coupon di WooCommerce

en: WooCommerce – Integration Guide
it_IT: WooCommerce – Guida all'integrazione

en: WordPress Font Library
it_IT: Libreria di font di WordPress

en: Would you like to set the new signup promo page as the default registration page?
it_IT: Vuoi impostare la nuova pagina promozionale di iscrizione come pagina di registrazione predefinita?

en: Year (optional):
it_IT: Anno (facoltativo):

en: Yes
it_IT: Sì

en: Yes, you can view the dashboard for each of your affiliates' coupons by going to the <a href="%s" target="_blank">coupons page</a> and click the "Dashboard" link.
it_IT: Sì, puoi visualizzare la dashboard per ciascuno dei coupon dei tuoi affiliati andando alla <a href="%s" target="_blank">pagina dei coupon</a> e facendo clic sul link "Dashboard".

en: You are all set! Store credit payouts can now be added to the users wallet automatically in one-click. They can spend this credit when visiting the cart/checkout.
it_IT: È tutto pronto! I pagamenti dei crediti del negozio verranno ora aggiunti automaticamente al portafoglio degli utenti con un clic. Possono spendere questo credito quando visitano il carrello/cassa.

en: You are all set! Store credit payouts will now be added to the users "%s" wallet automatically in one-click.
it_IT: È tutto pronto! I pagamenti dei crediti del negozio verranno ora aggiunti automaticamente al portafoglio "%s" dell'utente con un clic.

en: You are already registered as an %s.
it_IT: Sei già registrato come affiliato.

en: You are sending too many of requests in a short time and have been temporarily timed out.
it_IT: Stai inviando troppe richieste in un breve periodo di tempo e sei stato temporaneamente scaduto.

en: You can <a href="%s" target="_blank">edit your template coupon</a> if you want to change the default affiliate coupon settings.
it_IT: Puoi modificare <a href="%s" target="_blank">il tuo modello</a> di coupon se desideri modificare le impostazioni predefinite del coupon di affiliazione.

en: You can adjust the horizontal and vertical margins to move the text around. The alignment of the text is centered.
it_IT: È possibile regolare i margini orizzontale e verticale per spostare il testo. L'allineamento del testo è centrato.

en: You can also show the logged in affiliates default link anywhere using the shortcode: [couponaffiliates-referral-url]
it_IT: Puoi anche mostrare il loro link predefinito ovunque utilizzando lo shortcode: [couponaffiliates-referral-url]

en: You can also view a full list of the coupons, with the assigned user, pending payments, and unique affiliate dashboard links for each coupon (to view yourself) on the WooCommerce
it_IT: Puoi anche visualizzare un elenco completo dei coupon, con l'utente assegnato, i pagamenti in sospeso e i collegamenti univoci alla dashboard di affiliazione per ogni coupon (per visualizzare te stesso) su WooCommerce

en: You can apply additional strict fraud prevention with direct link tracking.
it_IT: È possibile applicare un'ulteriore rigorosa prevenzione delle frodi con il monitoraggio diretto dei link.

en: You can assign a group to an %s when adding or editing an %s.
it_IT: È possibile assegnare un gruppo a un %s quando si aggiunge o si modifica un %s.

en: You can change the Registration Page in "Registration Settings" tab:
it_IT: È possibile modificare la pagina di registrazione nella scheda "Impostazioni di registrazione":

en: You can change the primary font used in the affiliate portal in the %s.
it_IT: È possibile modificare il carattere principale utilizzato nel portale affiliato nella sezione %s.

en: You can create groups here:
it_IT: Puoi creare gruppi qui:

en: You can customise the affiliate portal more, including layout and colors, later on the settings page.
it_IT: Puoi personalizzare ulteriormente il portale di affiliazione, inclusi layout e colori, in seguito nella pagina delle impostazioni.

en: You can customise the colors of the affiliate portal in the %s.
it_IT: È possibile personalizzare i colori del portale di affiliazione nella sezione %s.

en: You can customise the content of the generated page template by modifying the fields below.
it_IT: È possibile personalizzare il contenuto del modello di pagina generato modificando i campi sottostanti.

en: You can customise the form and add your own custom fields via the below settings.
it_IT: Puoi personalizzare il modulo e aggiungere i tuoi campi personalizzati tramite le impostazioni seguenti.

en: You can customize the plugin to meet your requirements on
it_IT: Puoi personalizzare il plugin per soddisfare le tue esigenze su

en: You can download MailPoet here:
it_IT: Puoi scaricare MailPoet qui:

en: You can easily pay your affiliates via a variety of different payout methods including one-click Stripe, PayPal, or Store Credit, along with manual Bank Transfer payouts, or any custom manual payout method of your own. You can even automate payouts to be paid automatically on a scheduled basis, collect invoices, generate PDF statements, and more. <a href="%s" target="_blank">%s</a>
it_IT: Puoi facilmente pagare i tuoi affiliati tramite una varietà di metodi di pagamento diversi, tra cui Stripe, PayPal o Store Credit con un clic, insieme a pagamenti manuali tramite bonifico bancario o qualsiasi metodo di pagamento manuale personalizzato. Puoi anche automatizzare i pagamenti in modo che vengano pagati automaticamente su base pianificata, raccogliere fatture, generare estratti conto PDF e altro ancora. <a href="%s" target="_blank">%s</a>

en: You can enable line graphs in the "Pro Settings" tab. This will show some nice line graphs on the statistics tab of the affiliate dashboard.
it_IT: È possibile abilitare i grafici a linee nella scheda "Impostazioni Pro". Questo mostrerà alcuni bei grafici a linee nella scheda delle statistiche della dashboard di affiliazione.

en: You can enable referral URLs, and customise the settings for these, in the "Referral Links" tab on the settings tab.
it_IT: Puoi abilitare gli URL di riferimento e personalizzarne le impostazioni nella scheda "URL di riferimento" nella scheda delle impostazioni.

en: You can enable the "Scheduled Payouts" feature, which will schedule payout requests to be submitted on a regular basis.
it_IT: È possibile abilitare la funzione "Pagamenti programmati", che pianifica l'invio regolare delle richieste di pagamento.

en: You can get your API URL from your ActiveCampaign dashboard: Account > Settings > Developer
it_IT: Puoi ottenere l'URL della tua API dalla dashboard di ActiveCampaign: Impostazioni > account > sviluppatore

en: You can get your API key from here:
it_IT: Puoi ottenere la tua chiave API da qui:

en: You can get your Audience ID from here:
it_IT: Puoi ottenere il tuo ID pubblico da qui:

en: You can get your Contact List ID from here:
it_IT: È possibile ottenere l'ID dell'elenco contatti da qui:

en: You can get your Form ID from here:
it_IT: Puoi ottenere il tuo ID modulo da qui:

en: You can get your List ID from here:
it_IT: Puoi ottenere il tuo ID elenco da qui:

en: You can get your List ID from your ActiveCampaign dashboard: Contacts > Lists > Click on the list > View the ID in the URL ("listid").
it_IT: Puoi ottenere l'ID della tua lista dalla dashboard di ActiveCampaign: Contatti > Liste > Fai clic sull'elenco > Visualizza l'ID nell'URL ("listid").

en: You can get your List Token from here:
it_IT: Puoi ottenere il tuo List Token da qui:

en: You can get your private API key from here:
it_IT: Puoi ottenere la tua chiave API privata da qui:

en: You can get your site key and secret key from here:
it_IT: Puoi ottenere la chiave del sito e la chiave segreta da qui:

en: You can however customise this below if required:
it_IT: Tuttavia, se necessario, è possibile personalizzare questo aspetto:

en: You can manage the user roles/groups that are assigned to the template coupons in the "Registrations" settings tab of the Coupon Affiliates settings.
it_IT: È possibile gestire i ruoli/gruppi utente assegnati ai modelli di coupon nella scheda delle impostazioni "Registrazioni" delle impostazioni degli affiliati coupon.

en: You can manually create an affiliate by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.<br/><br/>You can add either an existing or new user. Alternatively, you can also link users to your <a href="%s" target="_blank">affiliate registration page</a> to submit an affiliate application. When an affiliate user is added, this will automatically create the affiliate coupon, assign the user to it, and send them a link to the affiliate dashboard. <a href="%s" target="_blank">Learn more about affiliate registration.</a>
it_IT: Puoi creare manualmente un affiliato <a href="%s" target="_blank">cliccando qui</a>.<br/><br/>È possibile aggiungere un utente esistente o nuovo. In alternativa, puoi anche collegare gli utenti alla tua <a href="%s" target="_blank">pagina di registrazione affiliata</a> per inviare una domanda di affiliazione. Quando viene aggiunto un utente affiliato, questo creerà automaticamente il coupon di affiliazione, assegnerà l'utente ad esso e gli invierà un link alla dashboard di affiliazione. <a href="%s" target="_blank">Scopri di più sulla registrazione degli affiliati.</a>

en: You can now give access to the MLA Dashboard for specific affiliate users. To do this, edit the user and enable "MLA Dashboard Access".
it_IT: Ora puoi concedere l'accesso alla dashboard MLA per utenti affiliati specifici. A tale scopo, modificare l'utente e abilitare "Accesso al dashboard MLA".

en: You can set fixed commission amounts (either per order, or per product), alongside percentage of the total order. You can set all 3 of these for a combined total if required.
it_IT: È possibile impostare importi di commissione fissi (per ordine o per prodotto), insieme alla percentuale dell'ordine totale. È possibile impostarli tutti e 3 per un totale combinato, se necessario.

en: You can set the global commission rates for all coupons in the <a href="%s">plugin settings</a> page.
it_IT: Puoi impostare i tassi di commissione globali per tutti i coupon nella pagina delle <a href="%s">impostazioni del plug-in</a> .

en: You can set your custom commission rates in the "commission" tab of the
it_IT: Puoi impostare i tuoi tassi di commissione personalizzati nella scheda "commissioni" del

en: You can then customise the the page further after it is generated, by editing the page itself.
it_IT: È quindi possibile personalizzare ulteriormente la pagina dopo che è stata generata, modificando la pagina stessa.

en: You can track and manage payouts on the
it_IT: Puoi monitorare e gestire i pagamenti sul sito

en: You can update the tier 1 affiliate (who invited this user). All other tiers will be updated automatically based on that affiliates network.
it_IT: È possibile aggiornare l'affiliato di livello 1 (che ha invitato l'utente). Tutti gli altri livelli verranno aggiornati automaticamente in base alla rete di affiliati.

en: You can use the terms and conditions manager and generation tool to help you easily create your terms and conditions page.
it_IT: Puoi utilizzare il gestore dei termini e delle condizioni e lo strumento di generazione per creare facilmente la tua pagina dei termini e delle condizioni.

en: You cannot clone instances of %s.
it_IT: Non è possibile clonare istanze di %s.

en: You cannot unserialize instances of %s.
it_IT: Non è possibile annullare la serializzazione delle istanze di %s.

en: You currently have no %s!
it_IT: Al momento non hai %s!

en: You currently have scheduled payouts enabled. This will automatically submit payout requests for all affiliates with more than
it_IT: Al momento hai attivato i bonifici programmati. Questo invierà automaticamente le richieste di pagamento per tutti gli affiliati con più di

en: You do not have permission to access this data.
it_IT: Non avete il permesso di accedere a questi dati.

en: You don't currently have any sub-affiliates.
it_IT: Al momento non hai sub-affiliati.

en: You don't have any completed commission payments yet.
it_IT: Non hai ancora completato alcun pagamento delle commissioni.

en: You don't have any pending commission payments.
it_IT: Non hai pagamenti di commissioni in sospeso.

en: You have a Pro license! Please deactivate the FREE version and install the PRO version instead to enable the new functionality.
it_IT: Hai una licenza Pro! Disattiva la versione GRATUITA e installa invece la versione PRO per abilitare la nuova funzionalità.

en: You have a pending %s application.
it_IT: Hai già una domanda di affiliazione in sospeso.

en: You have been unsubscribed from affiliate newsletters.
it_IT: L'utente è stato cancellato dalle newsletter degli affiliati.

en: You have earned a reward!
it_IT: Ti sei guadagnato una ricompensa!

en: You have made a new referral sale!
it_IT: Hai effettuato una nuova vendita di riferimento!

en: You have no %s yet.
it_IT: Non hai ancora nessun %.

en: You have no pending payout requests.
it_IT: Non avete richieste di pagamento in sospeso.

en: You must be logged in to view the MLA dashboard.
it_IT: È necessario aver effettuato l'accesso per visualizzare il dashboard MLA.

en: You must provide one of the following: IBAN, UK Sort Code + Account Number, US Routing Number + Account Number, or SWIFT Code + Account Number.
it_IT: È necessario fornire uno dei seguenti dati: IBAN, Codice di ordinamento del Regno Unito + Numero di conto, Numero di Routing USA + Numero di conto, o Codice SWIFT + Numero di conto.

en: You should only disable this if your primary method of tracking referrals is through customers manually applying the affiliates coupon at checkout.
it_IT: Dovresti disabilitare questa opzione solo se il tuo metodo principale per monitorare i referral è attraverso i clienti che applicano manualmente il coupon degli affiliati al momento del pagamento.

en: You will be able to customise more group settings once it has been added.
it_IT: Sarai in grado di personalizzare più impostazioni di gruppo una volta che sono state aggiunte.

en: You will be able to customise more options in the <a href="%s" target="_blank">settings page</a> later.
it_IT: Sarai in grado di personalizzare più opzioni nella <a href="%s" target="_blank">pagina delle impostazioni</a> in un secondo momento.

en: You will just need to use the shortcode:
it_IT: Dovrai solo usare lo shortcode:

en: You will still be able to review and edit the generated code before approving.
it_IT: Sarai comunque in grado di rivedere e modificare il codice generato prima dell'approvazione.

en: You're almost ready to launch your affiliate program, and start growing your revenue!
it_IT: Sei quasi pronto per lanciare il tuo programma di affiliazione e iniziare a far crescere le tue entrate!

en: YouTube URL:
it_IT: URL di YouTube:

en: Your %s application for the coupon code "{coupon}" has been submitted. Please check your email.
it_IT: La tua richiesta di affiliazione per il codice coupon "{coupon}" è stata inviata. Controlla la tua email.

en: Your %s application has been submitted.
it_IT: La tua domanda di affiliazione è stata inviata.

en: Your Account
it_IT: Il tuo account

en: Your Affiliate Program signup promo page has been created. You can update it or view it below.
it_IT: La pagina promozionale di iscrizione al programma di affiliazione è stata creata. Puoi aggiornarlo o visualizzarlo qui sotto.

en: Your Commission
it_IT: La tua commissione

en: Your Coupon
it_IT: Il tuo coupon

en: Your PRO license is not active. Access to some PRO features may now be limited. Please <a href='%s'>active your license</a>, or <a href='%s'>upgrade again</a> to enable PRO features.
it_IT: La licenza PRO non è attiva. L'accesso ad alcune funzioni PRO potrebbe essere limitato. Attivare la licenza o eseguire nuovamente l'aggiornamento per abilitare le funzioni PRO.

en: Your Website
it_IT: Il tuo sito web

en: Your affiliate network:
it_IT: La tua rete di affiliazione:

en: Your affiliate portal will be located at:
it_IT: Il vostro portale di affiliazione si trova all'indirizzo:

en: Your affiliate statistics need to be refreshed and recalculated. Please visit your full affiliate dashboard to complete this process.
it_IT: Le statistiche di affiliazione devono essere aggiornate e ricalcolate. Visitate il vostro cruscotto di affiliazione completo per completare questo processo.

en: Your affiliate users can manage and manually submit their own payout by visiting the "Payouts" tab on their affiliate dashboard.
it_IT: I tuoi utenti affiliati possono gestire e inviare manualmente i propri pagamenti visitando la scheda "Pagamenti" sulla loro dashboard di affiliazione.

en: Your application has been submitted successfully.
it_IT: La candidatura è stata inoltrata con successo.

en: Your latest invites:
it_IT: I tuoi ultimi inviti:

en: Your referred order #{id} has been cancelled.
it_IT: L'ordine #{id} è stato annullato.

en: Your sub-affiliate coupons:
it_IT: I tuoi coupon di sub-affiliazione:

en: Your users can become super-affiliates and invite other affiliates to be a part of their network. They will then earn extra commission from all their referrals.
it_IT: I tuoi utenti possono diventare super-affiliati e invitare altri affiliati a far parte della loro rete. Guadagneranno quindi commissioni extra da tutti i loro referral.

en: [Admin] Only the affiliate user for this coupon can setup their Stripe account connection.
it_IT: [Amministratore] Solo l'utente affiliato per questo coupon può configurare la connessione del proprio account Stripe.

en: [Admin] You can edit the account details for this user in the admin area: %s
it_IT: [Amministratore] È possibile modificare i dettagli dell'account per questo utente nell'area di amministrazione: %s

en: [Live] API Publishable Key
it_IT: [In diretta] Chiave pubblicabile API

en: [Live] API Secret Key
it_IT: [In diretta] Chiave segreta API

en: [Live] API Token
it_IT: token API [Live]

en: [Live] Client ID
it_IT: [In diretta] ID cliente

en: [Live] Client Secret
it_IT: [In diretta] Segreto client

en: [Live] Profile ID
it_IT: [ID profilo

en: [Test] API Publishable Key
it_IT: [Prova] Chiave pubblicabile API

en: [Test] API Secret Key
it_IT: [Prova] Chiave segreta API

en: [Test] API Token
it_IT: [Test] Token API

en: [Test] Client ID
it_IT: [Prova] ID cliente

en: [Test] Client Secret
it_IT: [Prova] Segreto client

en: [Test] Profile ID
it_IT: [Test] ID profilo

en: [Warning] You have this option enabled: Delete plugin options and custom database tables on plugin deletion. (See 'Debug' Settings)
it_IT: [Attenzione] Hai abilitato questa opzione: Elimina le opzioni del plug-in e le tabelle del database personalizzate all'eliminazione del plug-in. (Vedere le impostazioni di 'debug')

en: a discount
it_IT: uno sconto

en: admin page
it_IT: Pagina di amministrazione

en: affiliate
it_IT: affiliato

en: affiliates
it_IT: affiliati

en: always on
it_IT: sempre acceso

en: and add or edit a coupon, then assign users under the "coupon affiliates" tab
it_IT: e aggiungi o modifica un coupon, quindi assegna gli utenti nella scheda "Affiliati coupon"

en: and view the group ID here:
it_IT: e visualizza l'ID del gruppo qui:

en: as a template and enter the exact name of it below.
it_IT: come modello e inserisci il nome esatto di esso di seguito.

en: as normal in WooCommerce. You can then assign affiliate users to these coupons (see below) to make them an affiliate.
it_IT: come di consueto in WooCommerce. È quindi possibile assegnare utenti affiliati a questi coupon (vedi sotto) per renderli affiliati.

en: at
it_IT: a

en: by more than
it_IT: di più di

en: campaign
it_IT: campagna

en: click "edit" on the coupon, then go to "Coupon Affiliates & Commission" data settings tab.
it_IT: fai clic su "modifica" sul coupon, quindi vai alla scheda delle impostazioni dei dati "Coupon Affiliates & Commission".

en: click here
it_IT: clicca qui

en: commission earned
it_IT: Commissioni guadagnate

en: coupon list page
it_IT: Pagina dell'elenco dei coupon

en: coupons management page
it_IT: Pagina di gestione dei coupon

en: custom
it_IT: personalizzato

en: debug settings tab
it_IT: Scheda Impostazioni di debug

en: discount
it_IT: sconto

en: draft
it_IT: bozza

en: edit a coupon and assign users under the "coupon affiliates" tab
it_IT: Modifica un coupon e assegna gli utenti nella scheda "Coupon Affiliates"

en: for a solution.
it_IT: per una soluzione.

en: free shipping
it_IT: spedizione gratuita

en: free shipping discount
it_IT: sconto sulla spedizione gratuita

en: funds have been added back to your Stripe account, and to the affiliates unpaid commission total.
it_IT: i fondi sono stati aggiunti nuovamente al tuo account Stripe e al totale delle commissioni non pagate degli affiliati.

en: has been paid into your connected Stripe account.
it_IT: è stato versato sul tuo account Stripe collegato.

en: has been paid to
it_IT: è stato versato a

en: has been reversed.
it_IT: è stato invertito.

en: is
it_IT: è

en: items
it_IT: articoli

en: jQuery is required to load the affiliate dashboard. It looks like you have a performance tool that is disabling jQuery from loading. Please exclude this page from your optimisations, or <a href='%s' target='_blank'>see here for other solutions</a>.
it_IT: jQuery è necessario per caricare la dashboard di affiliazione. Sembra che tu abbia uno strumento per le prestazioni che disabilita il caricamento di jQuery. Si prega di escludere questa pagina dalle ottimizzazioni o di <a href='%s' target='_blank'>vedere qui per altre soluzioni</a>.

en: left
it_IT: sinistra

en: or
it_IT: o

en: over
it_IT: sopra

en: payout
it_IT: pagamento

en: plugin "Payouts" settings
it_IT: impostazioni del plugin "Pagamenti

en: recipients selected.
it_IT: destinatari selezionati.

en: sent
it_IT: inviato

en: settings page
it_IT: Pagina delle impostazioni

en: store credit was removed from user
it_IT: Il credito del negozio è stato rimosso dall'utente

en: store credit was successfully paid to user
it_IT: Il credito del negozio è stato pagato con successo all'utente

en: than
it_IT: di

en: to
it_IT: A

en: to fully translate this plugin.
it_IT: per tradurre completamente questo plugin.

en: to show a list of all the payouts.
it_IT: per visualizzare un elenco di tutti i pagamenti.

en: to show a list of the products purchased (and quantities).
it_IT: per visualizzare un elenco dei prodotti acquistati (e delle quantità).

en: to show the account username.
it_IT: per visualizzare il nome utente dell'account.

en: to show the admin URL to manage payouts.
it_IT: per mostrare l'URL amministratore per gestire i pagamenti.

en: to show the admin URL.
it_IT: per visualizzare l'URL dell'amministratore.

en: to show the affiliate dashboard URL.
it_IT: per mostrare l'URL della dashboard di affiliazione.

en: to show the affiliate registration "How did you hear about us?" field value.
it_IT: per mostrare il valore del campo "Come sei venuto a conoscenza di noi?" per la registrazione dell'affiliato.

en: to show the affiliate registration "How will you promote us?" field value.
it_IT: per mostrare il valore del campo "Come ci promuoverete?" per la registrazione dell'affiliato?".

en: to show the affiliate registration "Website" field value.
it_IT: per mostrare il valore del campo "Sito web" della registrazione dell'affiliato.

en: to show the affiliate registration custom field values.
it_IT: per visualizzare i valori dei campi personalizzati di registrazione dell'affiliato.

en: to show the affiliates default referral URL.
it_IT: per mostrare l'URL di riferimento predefinito degli affiliati.

en: to show the amount.
it_IT: per mostrare l'importo.

en: to show the coupon code.
it_IT: per mostrare il codice coupon.

en: to show the custom message entered when admins accept/decline affiliate registrations.
it_IT: per mostrare il messaggio personalizzato inserito quando gli amministratori accettano/rifiutano le registrazioni degli affiliati.

en: to show the domain.
it_IT: per visualizzare il dominio.

en: to show the fixed MLA commission earned.
it_IT: per mostrare la commissione MLA fissa guadagnata.

en: to show the invite referral UR (with hyperlink) for the registration form.
it_IT: per visualizzare l'UR di riferimento dell'invito (con collegamento ipertestuale) per il modulo di registrazione.

en: to show the invite referral URL without hyperlink (to create your own link/button).
it_IT: per mostrare l'URL di riferimento dell'invito senza collegamento ipertestuale (per creare il tuo link/pulsante).

en: to show the number.
it_IT: per visualizzare il numero.

en: to show the order ID.
it_IT: per mostrare l'ID dell'ordine.

en: to show the order status.
it_IT: per visualizzare lo stato dell'ordine.

en: to show the password reset URL.
it_IT: per visualizzare l'URL di reimpostazione della password.

en: to show the payout method.
it_IT: per mostrare il metodo di pagamento.

en: to show the percentage MLA commission earned.
it_IT: per mostrare la percentuale di commissione MLA guadagnata.

en: to show the users commission earned on that order.
it_IT: per mostrare agli utenti la commissione guadagnata su quell'ordine.

en: to show the users display name.
it_IT: per visualizzare il nome visualizzato dell'utente.

en: to show the users email address.
it_IT: per mostrare l'indirizzo e-mail dell'utente.

en: to the sub-affiliate username.
it_IT: al nome utente del sub-affiliato.

en: total sales
it_IT: Vendite totali

en: total usage
it_IT: Utilizzo totale

en: unpaid commission
it_IT: Commissioni non pagate

en: unpaid commission, and also meet any other requirements such as payment threshold, and payout details.
it_IT: commissioni non pagate e soddisfano anche eventuali altri requisiti come la soglia di pagamento e i dettagli di pagamento.

en: via
it_IT: tramite

en: was updated
it_IT: è stato aggiornato

en: where product ID is
it_IT: dove l'ID del prodotto è

en: with the settings you want the gift coupons to include, and enter the name here. The new gift coupons generated will copy all the settings from this template.
it_IT: Con le impostazioni che desideri includere i buoni regalo e inserisci il nome qui. I nuovi buoni regalo generati copieranno tutte le impostazioni di questo modello.

en: you have no pending %s registrations.
it_IT: non avete registrazioni di affiliati in sospeso.

en: {number} New Payout Requests
it_IT: {numero} Nuove richieste di pagamento

en: • Paid: Successfully paid to affiliate.
it_IT: - Pagato: pagato con successo all'affiliato.

en: • Pending: Payout requests currently awaiting approval.
it_IT: - In attesa: Richieste di pagamento in attesa di approvazione.

en: • Unpaid: Earned from completed orders but not yet paid.
it_IT: - Non pagato: Guadagnato da ordini completati ma non ancora pagati.

en: ✓ This page is currently set as the default registration Page.
it_IT: ✓ Questa pagina è attualmente impostata come pagina di registrazione predefinita.
